Ak ste si našli zmeškaný hovor zo Somálska alebo Guinei, ignorujte ho. Určite naň netelefonujte späť, hlavne ak je tam predvoľba +252 (Somálsko) alebo +245 (Guinea-Bissau).

V posledných dňoch sa objavilo viacero prípadov zmeškaných hovorov z exotických krajín. Operátori upozorňujú, že môže ísť o podvod a neodporúčajú, aby ste na tieto čísla volali. Niektorí slovenskí operátori volania na čísla v Afrike zablokovali a zavolať na ne budete môcť len vtedy, ak o to operátora výslovne požiadate.

Tzv. Wangiriho podvod nie je ničím novým. Jeho podstata spočíva v tom, že útočníci si zakúpia, resp. prenajmú vybrané telefónne čísla, nasadia na ne robotov a tí volajú na náhodne generované čísla. Nejde o nič zložité, pretože predvoľba krajiny aj jednotlivých operátorov je voľne dostupná informácia a zvyšný počet čísiel náhodne generuje automat. Ten prezvoní používateľa a podvodník následne dúfa, že používateľ zavolá na dané číslo naspäť.

Podvodníci zarábajú práve na tom, že používatelia reagujú na zmeškané hovory a pokúšajú sa dovolať naspäť. Automat hovor prijme a snaží sa udržať používateľa na linke čo najdlhšie. Väčšina ľudí však hovor pravdepodobne po pár sekundách ukončí. Bohužiaľ, konkrétne detaily o tom, koľko peňazí získajú podvodníci napr. za minútu hovoru, nepoznáme. Nakoľko však ide o plne automatizovaný proces, nie je problém prezvoniť tisíce čísiel v priebehu pár hodín.

Podvodníci prezvonili aj nás. Späť sme nevolali

Poplatok za minútu hovoru by nemal presiahnuť 1 euro. To však neplatí, ak budete volať na čísla so zvýšenou tarifikáciou, tu sa s poplatkami môžete dostať podstatne vyššie. 

Operátor Orange na svojej Facebook stránke tvrdí, že používateľ za prijatie hovoru z takéhoto zahraničného čísla nič neplatí. Ak zavolá naspäť a druhá strana to zdvihne, cena by nemala presiahnuť 1 euro za minútu hovoru, čo je štandardná cena medzinárodného hovoru do roamingovej zóny, do ktorej patrí Somálsko či Guinea. Operátor však používateľom odporúča, aby na tieto exotické čísla nevolali a ak tak spravili, aby si prípadne skontrolovali informácie na ďalšej faktúre.

Niektorí používatelia síce z princípu neprijímajú hovory z cudzích čísiel a nevolajú naspäť, avšak nájdu sa aj takí, ktorí často komunikujú so zahraničím alebo v zhone automaticky volajú na každý zmeškaný hovor. Pokiaľ ste aj vy zavolali na niektoré z potenciálne podvodných čísiel, odporúčame kontaktovať zákaznícku linku operátora. Operátori potvrdili, že každý prípad budú posudzovať indiuviduálne

Ak ste zavolali na podvodné číslo naspäť, cena za minútu hovoru by nemala presiahnuť 1 euro. Orange odporúča kontrolu faktúry

Nejde o prvý pokus o podvod

Telekomunikační operátori počas posledných rokov viackrát riešili takúto situáciu. Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. A hoci operátori pravdepodobne majú k dispozícii aktuálnu databázu podvodných čísiel a takéto pokusy blokujú, nie vždy sa tomu dá včas zabrániť.

Čiastočným riešením v takomto prípade môže byť upozornenie prostredníctvom sociálnych sietí, dokedy sa čísla zablokujú. Niektorí používatelia však tvrdia, že operátor by mohol rozposielať aj varovné SMS správy.