Videá za 80 000 eur potrebujú na záchranu 100 000 videní, pomôcť môže každý. O pomoc prosí ministerka Remišová.

Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej musíme riešiť zle pripravené euro projekty, ktoré stoja Slovensko stovky miliónov eur. Ako jeden z príkladov uviedla video spoty, ktoré si objednalo bývalé vedenie úradu. Videá, ktoré dokopy stáli 78 600 eur, musia dosiahnuť na sociálnych sieťach  100-tisíc videní. V opačnom prípade hrozia tzv. korekcie, čo v praxi znamená, že Slovensko bude musieť vracať peniaze za minuté eurofondy zo štátneho rozpočtu.

„Keď sme začali robiť inventúru čerpania eurofondov, narazili sme na mnohé problémy, ktoré nám predchádzajúca vláda zanechala. Jedným z nich sú hroziace korekcie. Zjednodušene to znamená, že eurofondy sa síce využili, no z dôvodu chýb, nedostatkov či nesplnenia cieľov ich bude musieť Slovensko vrátiť,“ vyhlásila Veronika Remišová.

Za symbolický príklad neefektívne vynaložených eurofondov vicepremiérka označila sériu video spotov za takmer 80 000 eur, ktoré si objednal ešte predchodca ministerstva – Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Videá, ktoré mali propagovať využívanie eurofondov na informatizáciu a digitalizáciu štátu boli určené pre vekovú kategóriu 15 až 30 rokov. Podmienku zo strany riadiaceho orgánu predstavovalo 100-tisíc videní prostredníctvom sociálnych sietí. Ak sa tento cieľ nepodarí naplniť, hrozí, že Slovensko za ne bude musieť vracať eurofondy.

My sme sa na tlačovej konferencii pýtali, ako dlho musia diváci tieto videá sledovať, aby bolo započítané videnie a dostali sme odpoveď, že v prípade Facebooku je to 3 sekundy a v prípade YouTube 30 sekúnd. 100 videní pritom spoty musia získa samostatne, nie dokopy 🙂 Prepočtom sme tiež zistili, že cena jedného spotu je okolo 4800 eur.

„Napriek tomu, že si uvedomujeme nedostatky týchto videí, ktoré sme zdedili po bývalom vedení, chcela by som vyzvať ľudí, aby si ich pozreli a pomohli nám tak dosiahnuť tých 100-tisíc videní,“ uviedla Remišová.  Predmetné spoty majú zatiaľ iba do 500 videní. „Ďakujem Vám za pomoc, robíme všetko preto, aby sme v novom programovom období takéto zbytočné vyhadzovanie peňazí už nemali. Ľudia musia mať z eurofondov úžitok, je to nástroj na rozvoj a zlepšovanie našej krajiny, nie na vyrábanie takýchto nezmyslov,“ dodala.

Odkazy na videá: 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.