Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pracovný trh na Slovensku čakajú  veľké zmeny.

Súvisia s automatizáciou, digitalizáciou a využívaním nových technológii. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, že až 30 % pracovných miest môže byť o dve desiatky rokov automatizovaných. Zvládneme tento stav? A sme naň pripravení? Aj na tieto otázky sa pokúsi odpovedať popredný ekonóm OECD Andrew Green na jesennom Medzinárodnom kongrese ITAPA 2019.

Kongres ITAPA 2019 bude trvať od 11. do 13. novembra 2019. Jeho témami budú napríklad eGovernment, digitálna transformácia,, inteligentné zdravotníctvo (eHealth), kybernetická bezpečnosť, smart cities. V rámci panelov sa na pódiu objavia vrcholní predstavitelia úspešných IT spoločností, vlády aj odborníci medzinárodných organizácií.

„Budúcnosť práce je v našich rukách a bude do veľkej miery závisieť od politických rozhodnutí krajín. Od týchto rozhodnutí, našej schopnosti využiť potenciál bezprecedentných digitálnych a technologických zmien a schopnosti vyrovnávať sa s prekážkami závisí, či uspejeme alebo zlyháme,“ zdôrazňuje Andrew Green z OECD. Slovensko je pritom stále výrobne orientovanou ekonomikou, a to s relatívne nízkym stupňom digitalizácie verejných služieb, automatizácie a robotizácií kľúčových sektorov.

O téme digitalizácie priemyslu a verejného života bude hovoriť aj Petr Očko, námestník ministra priemyslu a obchodu ČR. Susedné Česko so systematickou digitalizáciou už začalo, a to cez nový program Digitálne Česko. „Dôležitá je predovšetkým podpora vedy a výskumu – a to zďaleka nielen finančná – v rýchlo sa rozvíjajúcich technológiách, akými sú umelá inteligencia, HPC (super-výkonné počítače), alebo blockchain (dynamická kódovaná databáza). Toto je kľúčom pre našu budúcu konkurencieschopnosť. Je potrebné prepájať kapacity naprieč celým jednotným trhom EU,“ vysvetľuje Očko.

Čoraz väčší tlak na digitalizáciu a prácu s obrovským množstvom dát otvára novú otázku: Ako spravovať veci verejné po novom? ITAPA 2019 sa pozrie aj týmto smerom. Analytický svet „núl a jednotiek“ a jeho potenciálny prínos pre štát bližšie predstavia zástupcovia The Behavioural Insights Teamu Daniela B. Gibbonsa a Kristíny Londákovej. Zamerajú sa pritom na jeden špeciálne dôležitý vzťah, a to konkrétne medzi zlepšením služieb štátu pre občanov v spojitosti s analýzou údajov textov či obrázkov.

ITAPA 2019 sa bude venovať aj citlivým otázkam. Digitálnej ekonomike sa v časoch globalizácie už nevyhneme, no spolu s množstvom výhod prináša aj otázniky. Týkajú sa napríklad toho, čo sa udeje v prípade, ak budú vybrané regióny profitovať z „digitálu“ výrazne viac ako iné. A pokračovať môžeme ďalej. Ako sa takáto situácia prejaví v sociálnych systémoch krajín? Fabio Pianesi z EID Digital sa preto na ITAPA 2019 zameria na politickú perspektívu digitálnej transformácie priemyslu naprieč Európou.

Inteligentné zdravotníctvo stojí na dátach

Neustále pribúdajú možnosti zapojenia inteligentných IT nástrojov aj v oblasti zdravotníctva. Dáta môžeme využívať pri diagnostike a následnej terapii pacientov. Aj o tom je tzv. inteligentné zdravotníctvo. V paneli s rovnomenným názvom sa na eHealth pozrú z pohľadu čísel zástupcovia Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). „Ako veľmi úspešné hodnotíme dve kľúčové funkcionality systému eZdravie, a to eRecept a eVyšetrenie. Svedčia o tom aj čísla – vyše 91 miliónov predpísaných eReceptov a 30 miliónov záznamov z vyšetrení zapísaných od januára 2018, kedy sa systém spustil. Dnes je do eZdravia pripojených vyše 70 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ hodnotí riaditeľ sekcie produktového manažmentu NCZI Ján Tomášik. Úlohu systémového integrátora tohto projektu plní spoločnosť Asseco Central Europe, jeden z partnerov ITAPA 2019.

Konferencia ITAPA je jednou z najväčších svojho druhu v regióne strednej Európy, v prípade záujmu o účasť sa môžete zaregistrovať cez internetovú stránku www.itapa.sk. Registrovaným študentom organizátori umožňujú zúčastniť sa celého programu bezplatne.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.