Otázka čitateľa: Mám reproduktory Logitech S-220, stereo zostavu so subwooferom (2+1), pričom ich hlasitosť sa ovláda doplnkovým kolieskom, kam sa dajú zasunúť aj slúchadlá. Reproduktory mám asi štyri roky a hrajú bez problémov. Ak kolieskom začnem meniť hlasitosť, vždy sa ozve nepríjemné praskanie, čo dosť ruší. Druhý problém sa týka desktopu. Ak mám k nemu pripojené reproduktory a zvýšim hlasitosť skoro na maximum, počujem akési zvláštne cvrlikanie a prerušované pískanie, ako keby reproduktory prehrávali, čo sa deje v skrinke počítača. Na malých hlasitostiach to však nie je počuť.
Dané praskanie je spôsobené len zaprášeným ovládaním hlasitosti. Ide o normálny prejav, ktorý sa na starších reproduktoroch vždy objaví a je veľmi ľahko odstrániteľný. Ak takéto praskanie pri otáčaní kolieska počujete, hudbu vypnite a začnite kolieskom otáčať úplne doľava a následne úplne doprava a niekoľkokrát to opakujte. Budete počuť, ako praskanie postupne ustáva, pretože koliesko sa bude čistiť. Otáčajte s ním naprázdno až dovtedy, kým žiadne praskanie nebudete počuť. Následne už hudbu pustite a budete sa môcť presvedčiť o tom, že zmeny hlasitosti sú už úplne čisté.
Druhý problém sa týka niečoho iného a nesúvisí s reproduktormi. Ak neprehrávate žiadny zvuk a nastavíte v ovládaní vysokú hlasitosť, v reproduktoroch alebo slúchadlách môžete občas začuť zvláštne tichučké cvrlikanie a iné elektronické zvuky. Obvykle je vinníkom to, že zvukový čip a s ním súvisiace súčiastky nie sú dostatočne dobre odtienené od rušenia od ostatných komponentov základnej dosky. Môže sa to stať na doske desktopu aj notebooku, avšak v súčasnosti je už tento problém skôr raritou. Je vhodné vyskúšať, či sa rušenie neobjavuje len na nejakom konkrétnom vstupe, ktorý sa následne prenáša do výstupu. Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktora pri systémových hodinách a vyberte položku Prehrávacie zariadenia. Následne kliknite na vybratú položku so zeleným symbolom zaškrtnutia, ktorá patrí vášmu zvukovému čipu a vyberte Vlastnosti. Na karte Úrovne kliknite na všetky položky pod čiarou a vyskúšajte, či ich stlmenie zvuky nepotlačí.
Ak sa tak nestane a tento problém vás skutočne trápi, zostáva vám už len možnosť zakúpenia lepšieho zvukového vybavenia. Vo vašej súčasnej situácii by mohlo ísť o kúpenie internej zvukovej karty. Najlacnejšie stoja okolo 10 eur a sú na úrovni lacnejších riešení na základnej doske. Vzhľadom na to, že sú samostatné, rušením obvykle netrpia. V budúcnosti dajte prednosť kvalitnejšej základnej doske, ktorá má zvukový čip kvalitnejší a odtienený. Riešením je pravdaže aj nákup o niečo kvalitnejšej zvukovej karty. Spoločnosti Creative a Asus majú už v cenách 20 až 50 eur zaujímavé pokročilé riešenia a s dobrými slúchadlami alebo reproduktormi rozdiel skutočne spoznáte. Danú kartu následne môžete používať aj na svojich budúcich desktopoch. Kvalitnú zvukovú kartu nie je problém používať päť, desať, aj viac rokov, pretože jej kvalita neklesá a stále bude lepšia ako lacné riešenia „zadarmo“.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 2/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.