Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rok 2020 priniesol niekoľko nepredvídateľných situácií a odštartoval sled transformácií nielen pracovných procesov, ale aj samotných kancelárií. Adaptovali ste pracovné prostredie na novovznikajúce požiadavky a potreby? Zmenili ste hygienické štandardy?

Pracujete v inšpiratívnom office? Pridajte sa k tým, ktorí určujú trendy pracovného prostredia a prihláste sa do súťaže OFFICE ROKA 2020!

Organizátorom unikátnej súťaže inšpiratívnych priestorov je popredná realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko. Do súťaže sa môžu prihlásiť nielen slovenské a nadnárodné súkromné spoločnosti, ale aj inštitúcie verejnej správy či organizácie tretieho sektora. Oproti minulým ročníkom sa termín registrácie posúva na január 2021. Dôvodom sú ďalekosiahle zmeny, ktoré nastali na (nielen) kancelárskom trhu po pandémii COVID-19 a zároveň zjednotenie časového obdobia v rámci kalendárneho roka. Registrácia je otvorená aj pre firmy, ktoré sa zúčastnili minulých ročníkov v prípade, ak majú nové priestory alebo zásadne zmenenú či zrekonštruovanú časť priestorov, ktorá predtým nebola posudzovaná odbornou porotou.

KANCELÁRIE SA VĎAKA KORONAKRÍZE RADIKÁLNE MENIA. ČO PRINESIE BUDÚCNOSŤ?

Spôsob využívania kancelárií sa vzhľadom na aktuálne dianie mení rýchlejšie, ako mnohí očakávali. Zásadnou zmenou, ktorej sa firmy museli promptne prispôsobiť, bolo napríklad zavedenie opatrení na ochranu zdravia a bezpečnosti na pracovisku. Podľa zistení CBRE k týmto krokom pristúpilo až 78 % firiem. Zrejme najvýraznejším spôsobom boja proti koronavírusu bolo zavedenie práce na diaľku, na ktorú podľa prieskumu nabehlo až 91 % firiem na Slovensku ako aj v stredoeurópskom regióne. Táto skúsenosť pritom poskytla veľkému množstvu firiem nový pohľad na organizáciu práce, ale aj nároky zamestnancov na pracovný priestor. Spoločnosť CBRE aj preto očakáva, že niektoré kancelárske priestory prejdú značnou reorganizáciou a budú kopírovať svetové trendy flexibilných prostredí v oblasti workplace stratégií. Možno očakávať, že zmeny prinesú do piateho ročníka súťaže OFFICE ROKA nový vietor.

Prieskum CBRE potvrdil, že až 32 % respondentov očakáva, že v budúcnosti budú firmy klásť čoraz väčší dôraz aj na životné prostredie a zdravie svojich zamestnancov. Trend je teda jednoznačný: zamestnanci budú od svojich kancelárií a zamestnávateľov očakávať flexibilný štýl práce. Množstvo kancelárií sa transformuje podľa zásad konceptu tzv. activity based working a prijme tiež opatrenia eliminujúce potenciálne zdravotné riziká.

KANCELÁRIE PRIHLÁSENÉ DO SÚŤAŽE SÚ INŠPIRÁCIOU A UKAZUJÚ CESTU

„Aj napriek tomu, že podľa nášho prieskumu si väčšina Slovákov tzv. home office počas koronakrízy užívala, ukázalo sa aj to, že veľa ľuďom chýba typická „office rutina“. Cnie sa im napríklad po konverzácii s kolegami (64 %), postrádajú osobný kontakt (55 %), pracovné stretnutia (51 %) aj spoločné obedy (43 %). Navyše, 61 % zamestnancov uviedlo, že čelia aj problémom s nastolením primeranej rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Potreba fyzických priestorov a kontaktu pretrváva,“ komentuje dianie na trhu Oliver Galata, riaditeľ prenájmu kancelárskych priestorov spoločnosti CBRE Slovensko.

Firmy sa museli vzniknutej situácii rýchlo prispôsobiť a to, ako ju zvládli môžu ukázať práve prostredníctvom súťaže OFFICE ROKA a stať sa tak inšpiráciou aj pre iných. Okrem Absolútneho víťaza súťaže, ktorého určí odborná porota, sa bude rozhodovať o víťazoch v kategóriách: Zdravá kancelária, Inovatívna kanceláriaKancelária ako DNA firmy. Registrácia štartuje už v januári 2021

O víťazoch jednotlivých kategórií a tiež o Absolútnom víťazovi OFFICE ROKA 2020 budú opäť rozhodovať odborníci z radov prestížnych domácich aj zahraničných architektov, projektantov, dizajnérov, konzultantov a špecialistov na pracovné priestory.

„Projekt OFFICE ROKA by sa, zvlášť v tomto nepredvídateľnom období, nezaobišiel bez našich ctených partnerov, ktorým by sme chceli aj touto cestou vyjadriť veľkú vďaku za ich aktívnu podporu. Poďakovanie patrí nielen nášmu generálnemu partnerovi – spoločnosti Immocap, ale aj hlavným partnerom Bavaris a Nespresso, ktorí nás podporujú už pravidelne. Vďaka patrí aj partnerovi Froosh a mediálnym partnerom SME a StartitUp,“ hovorí Tomáš Hegedűš, výkonný riaditeľ CBRE Slovensko.

K aktuálnej spolupráci sa vyjadril aj Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap, ktorá je generálnym partnerom tohto ročníka súťaže. „Meniaci sa svet práce nanovo predefinuje aj prácu developerov, ktorí musia reflektovať na fakt, že firmám dnes oveľa viac záleží na tom, aby ich ľudia pracovali v bezpečnom, príjemnom, inšpiratívnom a udržateľnom prostredí. Vďaka nášmu skúsenému tímu a plánovanému portfóliu projektov, máme ambíciu stať sa lídrom na trhu komerčných nehnuteľností, a preto sme hrdí, že sme generálnym partnerom prestížnej súťaže Office roka, ktorá prezentuje tie najlepšie a najinovatívnejšie priestory na prácu,“ uzatvára Martin Marko.

Pred prihlásením sa inšpirujte v galérii víťazov minulých ročníkov súťaže OFFICE ROKA.

Viac informácií nájdete na www.officeroka.sk

Značky: