A čo sa už v Microsofte načisto pomiatli? Prečo na môj nový SSD inštalujú ovládače z roku 2006. A na môj nový 4K ultra-wide monitor takisto a na USB tiež. Kde stiahnem tie súčasné ovládače a ako nahradím tieto z praveku?

Ak na Windows 10 otvoríte Správcu zariadení a začnete si prezerať vlastnosti hardvéru, akým je napríklad myš, USB radič, monitor či dokonca aj vaše celkom nové SSD, zistíte, že majú nainštalované ovládače od Microsoftu, pochádzajúce z 21. júna 2006.

Tento fakt mnohých používateľov zaskočí, pretože obvykle sa ho dozvedia až v momente, keď nejaké zariadenie dobre nefunguje a prezeraním položky v Správcovi sa snažia prísť na to prečo. Následne tieto archaické ovládače zbadajú a triumfálne vykríknu: „HA! Jasné, že to nefunguje, veď je tu nainštalovaný ovládač z roku 2006.

Riešenie je teda jasné. Treba kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať ovládač“ a bude to vybavené. Ale čo to? Novší ovládač nie a nie doraziť. Čo je toto za hlúposť?

Ako je možné, že moderný systém Windows 10, vrátane aktuálnej verzie Creators Update, používa na nový hardvér ovládače staré už viac ako jednu dekádu?

Z akého dôvodu s nami Windows 10 cestuje do praveku?

Rýchla odpoveď: Na tieto základné typy hardvéru sa vždy používajú najaktuálnejšie všeobecné ovládače, ktoré Microsoft pripravil. Nepochádzajú z roku 2006 ani 2010, ale zo súčasnosti, pričom nové vezie môžu doraziť kedykoľvek pri ďalšej systémovej aktualizácii. Dátum 21. 6. 2006 je na nich nastavený celkom zámerne, aby vám nenahradili špecializovaný ovládač, ktorý ste si nainštalovali od výrobcu.

Čas na príbeh: Windows používa na inštaláciu ovládačov mechanizmus Plug and Play, ktorý vo väčšine prípadov umožní aktivovanie hardvéru rýchlo a za jazdy operačného systému, bez potreby reštartovania. Systém rozpoznáva správnosť ovládača na základe unikátneho identifikátora pre konkrétny hardvér, vďaka čomu sa nestane, že by k nejakému hardvéru nainštaloval ten nesprávny.

Ak pre totožný hardvér nájde dva alebo viac vhodných ovládačov, prečíta si ich časové známky a nainštaluje ten, ktorý je najnovší. V prípade, že by sa stalo, že ovládače majú rovnaký dátum, rozhodujúcim sa stane číslo verzie.

Predstavme si teda, že pripojíte do svojho počítača nový SSD disk, pričom pre zjednodušenie povedzme, že jeho identifikátor je 12345. Windows sa pozrie do katalógu svojich ovládačov a vidí nasledovné:

– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 21. 6. 2006, Verzia: 2.10
– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 21. 6. 2006, Verzia: 2.11
– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 21. 6. 2006, Verzia: 2.12

Očividne je najnovší ten posledný a nainštaluje práve ten. Možno si poviete, že nastavenie dátumu na 21. 6. 2006, aj keď ide o ovládače napríklad z rôznych mesiacov roka 2017, je poriadna hlúposť. Prečo im Microsoft nedá skutočné dátumy?

Dôvodom je, že niektorí výrobcovia k svojmu hardvéru tvoria vlastné, špecializované ovládače, ktoré hardvéru umožnia fungovať omnoho lepšie (typicky napríklad výrobcovia grafických kariet). Tie si potom stiahnete na webovej stránke výrobcu, alebo ich nájdete pribalené ku konkrétnemu hardvéru. Aj keď HDD a SSD používajú obvykle univerzálny ovládač, nič nebráni tomu, aby napríklad Samsung pre svoj nový špecializovaný model SSD nejaký ovládač vydal a vy ste si ho nainštalovali. Jeho údaje, ktoré systém Windows uvidí, budú napríklad takéto:

– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 1. 3. 2017, Verzia: 1.0

Windows tento špecializovaný ovládač začne vidieť spolu s tými univerzálnymi a keďže ID hardvéru majú všetky rovnaké, zvolí ten, ktorý je najnovší. Všetko je teda v poriadku a vy ho používate k spokojnosti napríklad niekoľko dní alebo mesiacov.

Ale čo to, Microsoft zrazu vydáva nový univerzálny ovládač SSD a tentoraz už dátum nenastaví na starší, ale na aktuálny, tak ako všetci ostatní výrobcovia.

– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 4. 5. 2017, Verzia: 2.13

Keďže má novší dátum ako váš ovládač, stiahne ho cez aktualizačný mechanizmus a nainštaluje. O svoj špecializovaný ovládač ste tak prišli. K takejto situácii by pritom došlo zakaždým, kedy by Microsoft novú verziu univerzálneho ovládača vydal.

Riešenie pri tom očividne nie je to, že by sa Windows nepozeral na dátum ale na číslo verzie ovládača, pretože číslovanie si vývojári robia sami v súvislosti so svojim softvérom, nie cudzím. Ak ale Microsoft vydá ovládač takto:

– Ovládač pre SSD disk, ID: 12345, Dátum: 21. 6. 2006, Verzia: 2.13

Tak v porovnaní s vašim ovládačom z dátumu 1. 3. 2017 a vo verzia: 1.0 je starší a nenainštaluje sa. Pre ľudí čo používajú univerzálny ovládač sa ale nainštaluje, pretože v rámci nich sú dátumy rovnaké a rozhodne teda číslo verzie, ktoré si stanovuje Microsoft.

No dobre, ale prečo je použitý práve tento dátum?

Dátum 21.6. 2006 Microsoft nezvolil náhodne. Ide v skutočnosti o deň, kedy sa dokončil počiatočný vývoj operačného systému Windows Vista a jeho súbory zamierili k distribúcii (výroba inštalačných DVD, poskytnutie súborov výrobcov počítačov na predinštalovanie na pripravené modely  a podobne). Tento stav sa označuje ako RTM, čo je skratkou  pre Release to manufacturing (vydanie do výroby).

Systém Windows Vista sa pri tom od starších systémov ako je Windows XP a Windows 2000 výrazne odlišoval, pričom priniesol mnohé nové mechanizmy, na ktorých boli založené aj všetky nasledujpúce systémy Microsoftu v podobe Windows 7, 8 a 10.

Z tohto dôvodu sa môžete obvykle stretnúť s tým, že starší hardvér, ktorý má ovládače na Windows Vista, stále funguje aj na novších systémoch. Ovládač ešte staršieho hardvéru určený len pre Windows XP či Windows 98 už na súčasných systémoch fungovať nebude.

Tento fakt sa mimochodom postaral aj o obrovskú nepopularitu Windows Vista v dobe svojho uvedenia, pretože trvalo veľmi dlhú dobu, než mnohí výrobcovia vydali nové dostatočne dobré ovládače. Na tomto fakte sa napríklad Windows 7 už pohodlne zviezol, pretože v tej dobe už bolo prakticky všetko hotové.

Z pohľadu Microsoftu je vydanie Windows Vista najstarší dátum, aký môže funkčný ovládač na tomto a novších systémoch teda mať. Práve preto ho zvolil. Akýkoľvek špecializovaný ovládač od výrobcu bude mať zákonite vždy dátum novší.

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.