Pred vianočným obdobím sme citlivejší na potreby iných, pretože tento čas v nás umocňuje hodnoty spolupatričnosti, vzájomnej pomoci a starostlivosti o druhých. Práve sviatočná atmosféra nás inšpiruje zamyslieť sa nad tým, ako môžeme prispieť k radosti a pohode ľudí okolo nás. Nemusí ísť o veľké finančné príspevky, častokrát sú to práve drobné, úprimné gestá ako úsmev, milé slovo či nezištná pomoc, ktoré dokážu priniesť radosť do života druhých.
Spoločne k lepšej budúcnosti
Organizácie patriace do tretieho sektora sú v mnohých prípadoch odkázané na podporu iných. Tieto organizácie často čelia obmedzeným finančným zdrojom a bez externej podpory by neboli schopné realizovať svoje projekty a pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú.
„Vo Wüstenrote si uvedomujeme zodpovednosť voči spoločnosti a práve to nás viedlo k myšlienke podporiť tých, ktorí to potrebujú. Preto sme počas celého tohto roku prostredníctvom nášho projektu Pošli dobro ďalej pomáhali neziskovým organizáciám a občianskym združeniam. Dávame možnosť širokej verejnosti, aby vybrala organizáciu, ktorú svojim online hlasom podporí. Ľudia si môžu vybrať tú, ktorá je im svojím zameraním najbližšia. Či už je to organizácia zameraná na vzdelávanie, sociálnu pomoc, zdravotnú starostlivosť, ochranu životného prostredia, športové aktivity – všetky majú rovnakú šancu získať od nás finančnú podporu,“ uviedol Lukáš Bertók, riaditeľ úseku marketingu a komunikácie poisťovne Wüstenrot.
Ako môžeme pomôcť
Pomáhať môžeme počas celého roka rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšou formou je darovanie 2 % zo zaplatenej dane z príjmu – nás to nestojí nič, ale pre tých, ktorí to potrebujú, to môže znamenať neoceniteľnú pomoc a zmenu k lepšiemu. Podľa Aliancie neziskových organizácií Slovenska v roku 2023 občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie takto získali zo zaplatenej dane právnických a fyzických osôb takmer 100 miliónov eur. Podporiť činnosť mimovládnych neziskových organizácií sa v roku 2023 rozhodlo viac ako 970 000 daňovníkov.
Dobrovoľníci sú oporou mnohých organizácií či združení. Ich nezištná pomoc umožňuje organizáciám efektívnejšie využívať finančné prostriedky a poskytovať tak kvalitnejšie služby. Verejné zbierky, sponzoring či finančné dary sú ďalšími účinnými spôsobmi ako podporiť dôležité komunitné projekty.
Každý môže prispieť k pozitívnej zmene
Či už sa rozhodneme venovať svoj čas dobrovoľníctvu, podporiť organizáciu finančne alebo jednoducho šíriť informácie o jej činnosti, každá pomoc má význam. „Teší nás, že v priebehu celého roka hlasovalo v našom projekte takmer 43 000 ľudí, vďaka ktorým sme mohli finančne podporiť viaceré projekty. Záleží nám na podpore ľudí a organizácií, ktoré sa ocitli v núdzi. Sme radi, že môžeme v tomto projekte pokračovať aj v ďalšom roku,“ dopĺňa L. Bertók.