Neoddeliteľnou súčasťou prevádzky tlačiarní je výmena tonerových kaziet. Keď je potrebné objednať náhradné tonerové kazety, ponuka je široká, lacné napodobeniny však nemusia byť tou najlepšou voľbou.

Nákup napodobenín kaziet môže byť riskantné rozhodnutie. Dôvodov, prečo vsadiť na originálny spotrebný materiál, sa ponúka hneď niekoľko. Tie hlavné z nich sa skrývajú pod skratkou EKO  – ekológia, kvalita, obozretnosť.

Ekológia

Výber tonera má veľký vplyv na životné prostredie. Podľa štúdie na tému recyklácie spotrebných materiálov v západnej Európe, uskutočnenej v roku 2018 spoločnosťou InfoTrends, končia takmer všetky napodobeniny tonerových kaziet v komunálnom odpade.

Naproti tomu, použité originálne kazety HP možno bezplatne recyklovať prostredníctvom recyklačného programu HP Planet Partners. Všetky kazety vrátené prostredníctvom tohto programu prechádzajú viacfázovým recyklačným procesom a žiadna z nich neskončí na skládke.

Ekológia je na prvom mieste, Zdroj: HP

Ochrana životného prostredia nespočíva len v recyklácii materiálu z použitých kaziet. Podľa zistení štúdie môžu napodobeniny tonerových kaziet zanechať až o 32 % väčšiu uhlíkovú stopu a spotrebovať o 23 % viac energie ako originálne produkty HP.

Vedeli ste, že 100 % originálnych tonerových kaziet HP obsahuje recyklovaný materiál? Takú istotu u napodobenín tonerových kaziet nemáte, môže teda dochádzať k plytvaniu plastom. V prípade používania originálnych tonerov HP máte istotu, že sa stanete súčasťou cirkulárnej ekonomiky.

Viac o programe HP Planet Partners nájdete na webových stránkach www.hp.com.

Kvalita

Svoje úskalia môže mať aj manipulácia s napodobeninami tonerových kaziet. Okrem rizika zašpinenia tiež hrozí únik tonerového prášku do tlačiarne. Podľa medzinárodnej štúdie spoločnosti Market Strategies International z januára 2018 až 79 % servisných technikov povedalo, že tlačiarne HP LaserJet, v ktorých sa používajú kazety od iných výrobcov čistia minimálne 2-krát častejšie.

Napodobeniny tonerových kaziet nemusia spĺňať ani kritériá kvality vzduchu v interiéri podľa zavedených ekologických štandardov a môžu uvoľňovať zvýšené množstvo prchavých organických zlúčenín. Emisie vzniknuté pri používaní napodobenín kaziet tak môžu zvyšovať zdravotné riziká u zamestnancov a zákazníkov.

Vedeli ste, že toner sa pri tlači na papier zapeká pri teplote okolo 200 stupňov Celzia? Zloženie lacných napodobenín tonerových kaziet nemusí byť v súlade s nastavením tlačiarne, čo môže znižovať kvalitu tlače a spoľahlivosť.

HP tlačiareň
Zdroj: HP

Obozretnosť

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, aj tlačiarne môžu pre firmy a ostatných používateľov predstavovať bezpečnostné riziko. Sú súčasťou firemného ekosystému a v prípade kybernetického útoku môžu byť nebezpečenstvom aj pre ostatné podnikové zariadenia. Lídrom v oblasti zabezpečenia tlačiarní je spoločnosť HP Inc. – súčasťou jej tonerových kaziet je unikátny čip, ktorý prispieva k ochrane celého zariadenia. Výroba čipov prebieha v zabezpečených prevádzkach a sú chránené proti úprave a zneužitiu, napríklad na únik dát z tlačiarne. Takúto ochranu drvivá väčšina neoriginálnych tonerov neponúka a ich používatelia sú tak vystavení riziku kybernetického útoku.

Originálne tonery HP
Originálne tonery HP, Zdroj: HP

Vedeli ste, že 48 % IT odborníkov podceňuje zabezpečenie tlačiarní? Aj tlačiarne sú však pripojené k internetu a môžu sa stať terčom útoku zvonku.

Prečítajte si viac o zabezpečení tlače.

Značky: