Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové plne elektrické Volvo EX30 nie je určené len na zaistenie bezpečnosti a vyššej miery udržateľnosti, ale má aj spríjemňovať život a vnášať doň viac uvoľnenia a potešenia prostredníctvom špičkových technológií a ohľaduplného škandinávskeho dizajnu.

Naše malé SUV má štýlový interiér, v ktorom sa uplatňuje udržateľné myslenie, zatiaľ čo dôsledne vypracované kompilácie materiálov umocňujú jeho osobitý grafický dizajn. Vďaka recyklovaným a obnoviteľným materiálom, ako je džínsovina, ľan a vlna, ako aj rozmanitosti expresívnych farieb a textúr je základom nášho interiéru zodpovedný dizajn.

V rámci interakcie model EX30 ponúka kontextové používateľské prostredie, v ktorom je inteligentne odstránená komplikovanosť v záujme sústredenejšej a príjemnejšej jazdy na jedinej obrazovke. Okrem toho prvky ako zvukový panel, ktorý pokrýva prístrojovú dosku po celej šírke a je prvým svojho druhu v automobile, v spojení s množstvom inteligentne rozvrhnutých úložných priestorov prinášajú zážitok veľkého vozidla, len s menšími rozmermi.

„Volvo EX30 v sebe spája všetky najlepšie prvky škandinávskeho dizajnu,“ hovorí Lisa Reevesová, naša riaditeľka interiérového dizajnu. „Nové materiály dodávajú kabíne kreatívne textúry, farby a osobnosť, pričom inteligentné funkcie a skvelý používateľský komfort sú charakteristickým znakom každého pravého výtvoru značky Volvo. Všetky tieto prvky predstavujú vydestilovanú podstatu značky Volvo v malom vonkajšom usporiadaní.“

Exkluzívna kvalita zvuku

Náš zvukový panel v modeli EX30, prvý svojho druhu, je inšpirovaný dizajnom domáceho audiosystému. Spája viacero reproduktorov do jednej zvukovej lišty a vypĺňa celú kabínu exkluzívnym zvukom. Keď sa rozhodnete skombinovať ho s luxusným audiosystémom značky Harman Kardon, môžete počúvať svoju obľúbenú hudbu a podcasty vo vynikajúcej zvukovej kvalite.

Zvukový panel je skvelým príkladom inteligentného dizajnu, pretože zoskupuje reproduktory do jedného komponentu, a znižuje tak množstvo kabeláže i materiálu. Na prvý pohľad si ho ani nemusíte všimnúť; je umiestnený pod čelným sklom a plynule integrovaný do dizajnu kokpitu. Ale práve preto, že vo dverách nie sú potrebné reproduktory, vám vieme dať oveľa viac úložného priestoru. V rovnakom duchu sme presunuli spínače okien na stredovú konzolu, kde ich má v dosahu vodič aj spolujazdec.

Tieto a ďalšie príklady predstavujú širší princíp centralizácie realizovanej v modeli EX30. Takisto sme premiestnili odkladaciu priehradku v palubnej doske a umiestnili ju pod centrálnu obrazovku. Vďaka tomu k nej má teraz vodič aj spolujazdec ľahký prístup, pretože sa na ňu využil dodatočný priestor získaný vďaka rovnej podlahe.

Stredová konzola je mimoriadne všestranná; obsahuje posuvný systém, ktorý vám umožňuje vybrať si, ako presne chcete priestor využiť. Vrchná časť držiaka nápojov sa dá vysunúť, aby ste si mohli odložiť latte alebo smartfón, alebo posunúť dozadu, a vytvoriť tak viac úložného priestoru. Spodná časť tunela má ochranný úložný priestor na drobné predmety ako slnečné okuliare alebo slúchadlá a do veľkého otvoreného priestoru nad ním si môžete uložiť tašku.

Pokiaľ ide o pohodlie, nezabudli sme ani na cestujúcich vzadu. Do vyhradených vreciek na operadlách predných sedadiel si môžu odložiť telefóny, zatiaľ čo spod stredovej konzoly sa vysúva úhľadná odkladacia schránka. Do vnútornej strany dverí batožinového priestoru sme pribalili aj praktickú príručku s rozmermi – príde vám vhod, keď budete napríklad nakupovať nezmontovaný nábytok a nebudete si stí, či sa vám ten nový stolík vojde do kufra.

Vytvárame pocit priestoru

Motív centralizácie v interiéri modelu EX30 reprezentuje aj jediná 12,3-palcová stredová obrazovka, ktorá je umiestnená v strede palubnej dosky a obsahuje všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete ako vodič. Umiestnením všetkého na jednu obrazovku sme mohli okolo vodiča vytvoriť pocit priestoru a zároveň ušetriť na materiáloch.

„V modeli EX30 pokračujeme v našej stratégii kontextových a cielených rozhraní,“ hovorí Tom Stovicek, riaditeľ nášho oddelenia používateľských prostredí (UX). „Na jedinej obrazovke sú najdôležitejšie informácie o jazde, ako je napríklad rýchlosť či úroveň nabitia, ktoré sú výrazne zobrazené v hornej časti, zatiaľ čo navigácia, médiá a ovládacie prvky sú dobre viditeľné a ľahko dostupné nižšie. Začlenili sme aj kontextovú lištu, ktorá vám kedykoľvek poskytne najdôležitejšie funkcie pre vaše potreby.“

Stredová obrazovka ponúka aj takzvané „pokojné“ zobrazenie, v ktorom je odstránené všetko okrem najdôležitejších informácií, aby ste sa mohli dôkladne sústrediť. Táto funkcia je zvlášť užitočná v noci, keď môže zmierniť namáhanie očí počas dlhej jazdy.

Keďže našou ambíciou je ponúknuť najmodernejší informačno-zábavný systém, model EX30 so zabudovanou službou Google obsahuje aj hands-free pomoc v podobe Asistenta Google, navigácie služby Google Maps a vaše obľúbené aplikácie v obchode Google Play. Zároveň je to prvé vozidlo značky Volvo, ktoré je vybavené bezdrôtovou konektivitou Apple CarPlay.

Náš informačno-zábavný systém sa tiež dodáva s pripojením 5G, ak je k dispozícii. Technológia Snapdragon® Cockpit Platforms od spoločnosti Qualcomm Automotive zabezpečuje, aby systém reagoval tak rýchlo, ako od neho požadujete.

Vyberte si zo štyroch rôznych „miestností“ interiéru

Pri výbere nového vozidla Volvo EX30 si môžete vybrať zo štyroch rôznych „miestností“ interiéru. Využil sa pri nich udržateľnejší prístup k materiálom a každá z nich má svoj vlastný výraz. Napríklad jedna miestnosť ponúka nadčasovú príťažlivosť džínsoviny a obsahuje odpadový produkt z procesu recyklácie džínsoviny.

Medzi ďalšie materiály v ponuke patrí recyklovaný plast vyrobený z kusov odpadu, ako sú napríklad staré okenné rámy či vysúvacie rolety, ľan – obnoviteľné vlákno, ktoré sa získava z ľanových semien a dodáva sa prostredníctvom investície nášho technologického fondu Volvo Cars do firmy Bcomp, ďalej zodpovedne získavaná zmes vlny vrátane 70 percent recyklovaného polyesteru a napokon štruktúrovaný pletený materiál sedadiel, ktorý obsahuje recyklovaný plast.

Model EX30 ponúka aj výber čalúnenia z materiálu Nordico, čo je progresívny a technicky vyspelý materiál vytvorený z textílií vyrobených z recyklovaných materiálov, ako sú PET fľaše a biomateriál z lesov vo Švédsku a Fínsku.

Nové Volvo EX30 bude odhalené 7. júna a v rovnaký deň bude k dispozícii aj na objednávky a predobjednávky na vybraných trhoch.

Značky: