Profesionálna meteorologická stanica (VIDEO TOUCHIT)

2

SWS 9700 je aktuálne najvybavenejšou meteorologickou stanicou od firmy Sencor.

Stanica meria viacero veličín a vonkajší snímač je bezdrôtovo spojený s hlavnou jednotkou. Ten meria 5 veličín – teplotu, vlhkosť, silu a smer vetra a úhrn zrážok. Prenos údajov je možný až do vzdialenosti 150 metrov (na voľnom priestranstve), používa sa frekvencia 868 MHz.

Sencor SWS 9700 bezdrôtová jednotka

Sencor SWS 9700 bezdrôtová jednotka

Pomocou snímača meriate vonkajšiu teplotu a vlhkosť, ďalej tlak vzduchu a objem zrážok. Okrem toho je tu aj otočná vrtuľka, ktorá meria rýchlosť a smer vetra. Hlavná jednotka meria vnútornú teplotu a vlhkosť. Rovnako sa meria aj barometrický tlak vzduchu.

Hlavná jednotka

Hlavná jednotka zaujme displejom s 256 farbami a uhlopriečkou až 5,8-palcov (14,7 cm). Výrobca využil True Color displej naplno, jeden z režimov prechádza v slučke všetkými 256 farbami, prípadne si môžete vybrať režim dúhy s 8 farbami. Ďalej vonkajšia teplota sa podľa aktuálnej hodnoty môže prejavovať 17 farbami. Pozadie displeja je úplne čierne, displej dosahuje vysoký kontrast a údaje sú dobre čitateľné aj na priamom slnku a to zo širokého uhla pohľadu. Jas sa dá nastaviť v troch úrovniach a jej hmotnosť je 370 gramov.

Sencor SWS 9700 hlavná jednotka

Sencor SWS 9700 hlavná jednotka

Túto jednotku môžete umiestniť na stenu alebo pomocou podstavca umiestniť na stôl. Súčasťou jednotky je aj zobrazovanie presného času a dátumu. Hodiny sú riadené rádiom (DCF-77), pri testovaní sa prechod zo zimného na letný čas realizoval automaticky. Označenie dňa v týždni sa dá vybrať spomedzi viacerých jazykov, ale slovenčina tu nie je. Jednotka funguje aj ako alarm s tým, že upozorňuje na nízku teplotu. Na prevádzku jednotky je potrebné sieťové napájanie s dodávaným adaptérom (4,5 V/300 mA). Okrem toho je tu aj záložná batéria.

Napájací adaptér

Napájací adaptér

Bezdrôtová jednotka

Tento poháňa trojica AA batérií (tieto nie sú súčasťou dodávky) a obsahuje pohyblivú vrtuľku ako aj zbernú nádobku na zrážky. Pomocou vrtuľky sa merajú nárazy vetra, ale aj priemerná rýchlosť vetra a to vrátane smeru vetra. Ten sa zobrazuje na displeji hlavnej jednotky so 16 rozlíšením hodnôt. Na správne zobrazovanie smeru vetra je potrebné pri inštalácii orientovať túto jednotku na sever. Rýchlosť vetra sa zobrazuje v jednotkách mph, m/s, km/h a v uzloch.

Sencor SWS 9700 (Zdroj Sencor)

Sencor SWS 9700 (Zdroj Sencor)

Jednotka sa dá pripevniť napr. na zábradlie alebo na stenu. Skrutky na pripevnenie sú súčasťou dodávky. Jej hmotnosť je 734 gramov.

Predpoveď počasia

Na základe zmeny tlaku a teploty vzduchu potom táto stanica predpovedá počasie na 12 až 24 hodín. Podľa nášho zistenia je táto predpoveď viac opatrná, aj keď je nakoniec slnečno, radšej sa predpovedá mierne oblačno. Určite sa podľa toho orientovať dá, ale profesionálnu predpoveď počasia na základe matematických vzorcov a lokálnych skúseností to nenahradí. Predpovedané počasie sa zobrazuje pomocou ikony – slnečno, mierne oblačno, oblačno, dážď, búrka, sneh.

Ďalšie možnosti

Medzi ďalšie možnosti patrí zobrazenie barometrického tlaku v relatívnych alebo absolútnych hodnotách, dá sa vypočítať index počasia pre vnútorný rosný bod, pocitová teplota a pod. ďalej v pamäti sa zaznamenávajú aj minimálne a maximálne namerané hodnoty s tým, že máte aj informáciu o tom, kedy to bolo (dátum a čas). Nastaviť sa dá výstraha pre vysokú či nízku hodnotu a to pre vnútorná/vonkajšia teplota a vlhkosť, rýchlosť vetra alebo dažďové zrážky. Po prekročení hodnoty začne blikať oranžová LED dióda. Jednotka špeciálne upozorňuje na poľadovicu.

Aj do histórie

Hlavná jednotka obsahuje aj záložnú batériu a to práve na to, aby sa uschovali historické údaje od prvého zapojenia. Máte napr. možnosť prezrieť si záznamy s hodinovým intervalom za uplynulých 24 hodín. Pomocou stĺpcového grafu môžete zobraziť dažďové zrážky (za posledných 5 dní ) alebo zmeny tlaku (za 1, 3, 6, 12 a 24 hodín dozadu). Dažďové zrážky sa dajú zobraziť aj ako úhrny za deň, týždeň alebo mesiac.

Zberná nádoba na zrážky

Zberná nádoba na zrážky

Vyhodnotenie

Celkovo ide o zaujímavú jednotku s vynikajúcou zobrazovacou jednotkou. Inštalácia nie je zložitá, bezdrôtovú jednotku ale treba umiestniť na vhodné miesto, kde nič neprekáža vetru a zrážkam. Rovnako musí byť orientovaná na sever.

Cena: 147,90 eur

Zapožičal: Planeo Electro

Viac info: www.sencor.sk (kúpiť sa dá aj on-line na www.planeo.sk)

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

2 komentáre

  1. Pri Sencore treba povedat aj B. ze su to asi najhorsie smejdy na trhu. Vsetko co vyrabaju od kanvic po vysavace sa do roka pokazi. Cize Sencor nie ak nechcete mat starosti!!!

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>