HTC U 11 je telefón, ktorý chce byť revolučný a chce priniesť trochu iný pohľad na to, ako má telefón vyzerať.

Značka HTC mala vždy kvalitné kúsky, no na Slovensku nebola až tak viditeľná ako iné značky smartfónov. Vlajkovú loď HTC 10 tak dopĺňa nová vlajková loď, no už z označením U 11.

Sense a Facebook tlačidlo

Telefón je unikátny hneď v niekoľkých smeroch. Nejde len o to, ako bol konštrukčne vyhotovený ale aj to ako sa ovláda. HTC v roku 2007 prišlo s rozhraním Touch Sense. To bola doba PDA a stylusov a inteligentných telefónov, ktoré sa ovládali prstom podstatne horšie. HTC prinieslo revolúciu a započal sa nový vek, kedy ostatní výrobcovia prinášali podobné riešenia. Mnohí iste poznáte ikonické hodiny HTC. Neskutočne rýchlo sa ujali. Kým na iPhone toto nikto nepotrebuje, mať úvodnú obrazovku Androidu bez hodín, je netradičné.

Nuž nebolo všetko, čo sa podarilo a tak napríklad telefón s hardvérovým tlačidlom pre Facebook sa nejako neujal. Nie všetko sa točí okolo FB a v praxi toto tlačidlo nedávalo veľký zmysel. Najmä s pribúdajúcimi aktualizáciami aplikácie Facebook.

Konštrukcia a technológie

Ide o vlajkovú loď a tomu odpovedá aj materiálové spracovanie. Výrobca použil ochranné sklo na prednej aj zadnej strane. Už nejde len o 2.5D sklo ale nazval ho ako 3D sklo (Gorilla Glass 5). Keď sa pozriete na telefón bližšie, uvidíte, že je tvarovaný vo všetkých smeroch. Na jeho spracovanie bolo treba 20 krokov a popasovať sa so spracovaním skla rozhodne nie je maličkosť.

Na odolnosti mu to však nijako neuberá. Má kovové telo, ktoré ho chráni proti fyzickému poškodeniu a má aj certifikáciu IP67. HTC U 11 je prachu a vode odolný.

HTC prichádza s USB-C konektorom. V balení sú slúchadlá, ktoré sa dajú použiť len s týmto rozhraním. Výrobca ale pridáva do balenia aj redukciu na 3,5 mm jack. To znamená, že môžete s U 11-kou použiť aj vlastné slúchadlá.

Dôvodov na použitie vlastných mať veľa nebudete. Nová generácia slúchadiel HTC USonic prináša aj aktívne odhlučnenie. Kým prvá generácia mala špeciálnu analýzu zvukovodu na základe vypusteného frekvenčného šumu a mikrofónov v slúchadlách, tu je aj izolácia z vonkajších rušení.

Slúchadlá fungujú tak, že na základe akustického odrazu zmerajú parametre vnútorného ucha a poskytnú nakalibrovaný zvuk pre každého individuálne. Jednotlivé nastavenia sa dajú ukladať vo forme profilov.

Ak meníte prostredie, napríklad kanceláriu za rušnú ulicu, je vhodné vykonať kalibráciu v novom prostredí. Trvá dve sekundy.

HTC BoomSound Hi-Fi Edition prináša špičkový priestorový zvuk a najmä zvuk šíriaci sa z každej strany telefónu. Už nezáleží na tom, či máte telefón otočený displejom k sebe alebo od seba.

HTC Edge Sense

Toto je niečo, čím by mal telefón zaujať a vybočiť z radu ostatných smartfónov. Má totiž dotykové plochy po hranách. Ich stlačením sa ovládajú všetky mysliteľné funkcie.

Sila prítlaku, kedy bude telefón reagovať, sa dá nastaviť. Rozšírenie sa dá aj úplne vypnúť. Funguje napríklad na zapnutie baterky alebo fotoaparátu a ďalšie stlačenie telefónu spraví fotku. Tu si ale môže každý vybrať sám, čo bude stlačenie robiť.

Na základe makra, ktoré si nahráte a telefón si zapamätá, čo ste spravili. Následne to potom v danej aplikácii zopakuje. Vďaka tomu, môžete napríklad nastaviť obnovenie emailovej schránky, spustenie počasia, zapnúť špeciálny režim v mapách. Skrátka, čokoľvek budete od funkcie potrebovať.

Tým, že sme mali telefón v rukách, vieme že tento systém funguje. Treba si naň ale zvyknúť. Inak chytíte telefón do ruky a začnete niekomu svietiť do očí. Ak teda dlhé stlačenie hrán bude zapínať baterku.

Technické parametre

Telefón má 5,5“ QuadHD displej. Výrobca o ňom hovorí, že je to tradičný displej, ktorý chce priniesť istotu používateľom. Na trhu máme telefóny s netradičným pomerom strán. Sú dlhšie a užšie. Vraj kvôli lepšiemu zážitku z filmu.

Faktom ale je, že HTC nechce robiť pokusy na používateľoch, ktorí nemajú ako získať obsah pre takto upravený pomer strán displeja. Jednoducho na to nie je obsah ani u Google ani u Netflixu.

My sa prikláňame k obom stranám. Dlhší telefón sa dobre drží v ruke, dobre sa na ňom čítajú weby a dokumenty.

Áno na filmy budete mať po bokoch a zhora okraje, takže nič z toho, čo výrobca hovorí si nemáte ako vychutnať. HTC zase s tradičným pomerom strán pôsobí širšie a preto bude pôsobiť rozmernejšie pri uchopení do dlane.

O silný výkon sa postará procesor Snapdragon 835 s podporou gigabitového LTE. Je tu 4 GB RAM a 64 GB úložisko štandardu UFS 2.1.

Výrobca zapracoval na fotoaparáte a prichádza s technológiou Ultra Pixel 3. Podľa servera DxOMark získal skóre 90. To je najvyššie v triede smartfónov a telefón zatiaľ nie je prekonaný žiadnym iným telefónom. Rozlíšenie fotoaparátu je 12 Mpx. Je tu napríklad špecializované zaostrovanie Auto HDR Boost.

Vylepšuje obraz priamo v reálnom čase a výsledkom je špičková kvalita aj pri zložených snímkach a za zlých svetelných podmienok. Je tu aj ďalšia funkcia, ktorá stojí za pozornosť – Accoustic Focus. Až si budete nakrúcať pouličného hudobníka, telefón na základe toho odkiaľ ide zvuk, automaticky zaostrí. To platí aj pri rozhovoroch.

S tým súvisia 4 mikrofóny na tele telefónu. Vďaka nemu bude telefón rozumieť príkazom až do vzdialenosti 1,5 m.

AlwaysOn asistent HTC Sense Companion je prvý na svete, ktorý používa viac predikcie. Nechce od používateľa hlúpe otázky, aké je vonku počasie, keď sa môže sám pozrieť. Radšej ho rovno upozorní na to, čo sa deje. Na základe kalendára. Nové funkcie budú postupne pribúdať.

HTC chce čo najväčšiu kompatibilitu. Nechce teda budovať niečo od začiatku a prinášať vlastného asistenta. Využíva ale služby Google Assistant a Amazon Alexa na to, aby poskytoval používateľom po celom svete možnosť využiť asistenta.

Firma tak nemusí prácne rozširovať jeho pokrytie. Využitie silné pokrytie týchto dvoch firiem a tak budú mať zákazníci mnohých krajín asistentov v čase, keď ich Google alebo Amazon sprístupní u nich.

Cena dostupnosť

Telefón bude dostupný vo farbách Amazing Silver a Brilliant Black od 1. júna za cenu 749 EUR.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.