Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes odletel do Bruselu, kde na Rade pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti odprezentuje výsledky dnešného bratislavského premiérskeho summitu Priateľov kohézie. Rada bude zasadať dnes, v piatok 30. novembra, členovia sa na nej budú venovať budúcim eurofondom po roku 2020.

Vicepremiér na zasadnutí predstaví spoločné vyhlásenie, ktoré dnes v Bratislave na summite prijalo 14 štátov. Krajiny, ktoré sú prijímateľmi eurofondov, v ňom vyjadrili volanie po zjednodušení a efektívnosti a po väčšej tematickej flexibilite. Rovnaké požiadavky pomenovali aj krajiny Vyšehradskej skupiny (V4), Bulharska a Chorvátska vo svojom spoločnom vyjadrení na ministerskom summite V4+4, ktorý sa konal 24. októbra v Bratislave. Krajiny tiež požadujú, aby sa audity a kontroly zameriavali viac na výsledok ako na dodržiavanie formalít, a nesúhlasia so zavedením pravidla N+2, čo znamená len dva roky na dočerpanie peňazí po skončení programového obdobia.

Vicepremiér Raši tiež bude prezentovať slovenský nesúhlas s výškou spolufinancovania projektov z eurofondov. Výška kofinancovania musí byt čo najnižšia, aby si europrojekty mohli dovoliť aj menšie obce a mestá. Slovensko tiež bude na Rade pre všeobecné záležitosti hlasom V4, ako aj ostatných Priateľov kohézie.

Pozn: Skupina Priatelia kohézie voľne združuje krajiny, ktoré sú hlavnými prijímateľmi finančných prostriedkov politiky súdržnosti. Počet členov nie je stály, v súčasnosti je to 17 krajín. Hlavným cieľom skupiny je koordinovať pozície svojich členov.

 

Značky: