Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ray Demski, európsky ambasádor značky Nikon, žije v Mníchove a patrí k najuznávanejším autorom akčných a dobrodružných výjavov. Kariéru fotografa akoby mu predurčilo už detstvo. Vyrastal v obklopení prírodou kanadskej časti Skalnatých hôr, odvtedy vyznáva voľnosť exteriéru. Prípadnú salónnu usedavosť mu z nátury ešte viac odbúrala iniciačná skúsenosť: väčšinu svojho tínedžerského veku totiž strávil na ceste okolo sveta plachetnicou dlhou 13,5 m. Práve v tom období si Ray zadovážil prvý fotoaparát, s ktorým začal zachytávať ľudí aj scenérie. Súčasne rozvíjal svoju fyzickú zdatnosť. V roku 2007 – po precestovaní 40 krajín, respektíve takmer siedmich rokoch – jeho zanietenie vyústilo do práce na plný úväzok.  Ray sa špecializuje na fotografovanie spomenutých akčných a dobrodružných výjavov a aj s využitím udržiavanej kondície hľadá nové témy a uhly pohľadu.

Zľava – boxeri Ernest Amuzu a Richard Amefu počas nácviku boja zblízka v boxerskej nadácii Charles Quartey Boxing Foundation v Accre, Ghana, 29. septembra 2017.
Nikon D850 + AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED |1/250 s | f/6,3 | 24 mm | ISO 500 | © Ray Demski

Najnovší Demského projekt skúma fenomén Bukomu, štvrte v ghanskej metropole Akkra, ktorá pravidelne dodáva svetu tých najkvalitnejších boxerov. Vybavený fotoaparátom D850 a objektívmi NIKKOR sa Ray rozhodol zachytiť tréningový proces pästiarov a ich premenu z miestnych detí na nastupujúce legendy globálnej športovej scény. Napriek značne obmedzenému priestoru aj prostriedkom táto komunita zásobila svet výnimočným počtom šampiónov v ringu. Mnoho jej členov si nemôže dovoliť vzdelanie, čo často v daných výrazne limitovaných podmienkach vedie k budúcnosti rybára, robotníka … alebo práve boxera. Vďaka viac než 30 špecializovaným telocvičniam a štatútu slávy, ktorý sa s týmto športovým odvetvím spája v povedomí obyvateľov, sa boxerský majster automaticky stáva v Bukome celebritou.

Raya, adrenalínového a športového fotografa, ktorý sám v mladosti boxoval, Bukom vždy nástojčivo priťahoval: „O tejto štvrti som sa dopočul už pradávno. Obostieralo ju toľko záhad. Ako mohlo také malé miesto relatívne izolované od globálneho boxerského diania vyprodukovať toľko skvelých borcov? Chcel som tento príbeh vyrozprávať originálnym spôsobom, povýšiť pästiarov odtiaľ na hrdinov, presne vystihnúť, ako miestna komunita vníma týchto športovcov, a zaistiť im zaslúženú pozornosť.“

Ray strávil mesiace prípravou projektu, kontaktoval lokálne organizácie a médiá v srdci boxerskej scény, ako je napríklad Bukom Boxing TV. Spojil sa aj so športovým novinárom a funkcionárom Sammym Heywoodom Okinem, ktorý mu pomohol pustiť sa bez otáľania do práce priamo v Bukome. Čo sa začalo ako séria športových fotografí, rýchlo sa stalo niečím komplexnejším – širšou spoločenskou štúdiou, pri ktorej sa Ray stretával v priemere so štyrmi desiatkami miestnych ľudí denne. Nakoniec sa zameral na sedem rôznych telocviční a boxerov, ktorí v nich trénovali.

Zľava – boxeri Ernest Amuzu a Wahab Oluwaseun pri nácviku boja počas tréningu v boxerskej nadácii Charles Quartey Boxing Foundation v Accre, Ghana, 29. septembra 2017.
Nikon D850 + AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED | 52 mm | f/4,5 | 1/250 s | ISO 500 | © 2017 Ray Demski

 „Do Ghany som prišiel so zámerom zachytiť športovú činnosť a odišiel som s niečím oveľa hlbším – s príbehom malej mestskej komunity, ktorá vyprodukovala a naďalej bude produkovať športovcov prislúchajúcich k najlepším na svete. Túto komunitu definuje jej vášeň pre box ako šport,“ hovorí Ray Demski. Jeho snímky sa zameriavajú na veľa jednotlivcov vrátane Charlesa Quarteyho – hlavného kouča v telocvični bez strechy, ktorá niekoľkým deťom poskytuje okrem tréningového priestoru aj domov. Quarteyho nadácia im zabezpečuje aj stravu a vzdelanie. Medzi ďalšie objekty záujmu patria Bastir Samir, ktorého tréningový režim zahŕňa prípravu so štyrmi atakujúcimi sparingpartnermi naraz, Emmanuel Tagoe, majster sveta v ľahkej váhe organizácie IBO, a Braimah Isaac Kamoko alias Bukom Banku, známy boxer a miestna osobnosť, ktorej tréningy pravidelne sledujú davy povzbudzujúcich priaznivcov.

Demski uzatvára: „Z hľadiska vybavenia to bol môj prvý projekt tohto druhu s fotoaparátom D850, ktorý má potrebné rozlíšenie a dynamický rozsah v malom a mimoriadne rýchlom tele. Objektív AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED bol skvelý na fotografovanie akcie zblízka, zatiaľ čo objektív AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED pokryl moje portrétne potreby. Objektív AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED je zásluhou svojej všetrannosti skvelým nástrojom pre akčných fotografov.

Zľava – boxeri Atu Ricketts a Emmanuel Fofo Mawuli pri nácviku boja počas tréningu v boxerskej nadácii Charles Quartey Boxing Foundation v Accre, Ghana, 29. septembra 2017.
Nikon D850 + AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED | 24 mm | f/4 | 1/1250 s | ISO 1250 | © 2017 Ray Demski

Ray Demski je súčasťou programu európskych amabsadárov spoločnosti Nikon, ktorý  združuje talentovaných a vplyvných vizuálnych umelcov využívajúcich  najmodernejšie technológie a prehľad o aktuálnych spoločenských trendoch na zobrazenie súčasnosti. Spoločnosť Nikon vyzvala Raya, aby uskutočnil svoj vysnený fotografický projekt na základe jeho všeobecnej reputácie ako akčného a dobrodružného fotografa. Viac informácií o projekte nájdete na stránke www.nikon.sk

Značky: