Orange zaradil do ponuky digitálnej televízie nový set-top box. Otestovali sme ho.

Digitálna televízia FiberTV od Orangeu patrí k tomu najlepšiemu, čo je dnes dostupné na slovenskom trhu. Najmä z pohľadu cena/výkon – za predpokladu, že si ju kúpite s optickým internetom FiberNet a že bývate v pokrytí tejto služby. FiberNet používame pre súkromné účely niekoľko rokov a sme dlhodobo spokojní so spoľahlivosťou ako aj vysokými prenosovými rýchlosťami a atraktívnou cenou. Digitálnu televíziu FiberTV môžete k FiberNetu získať za príplatok približne vo výške 5 – 6 eur.

FiberTV ponúka všetky výhody digitálnej televízie. K dispozícii máte programového sprievodcu EPG, ktorý obsahuje televízny program a umožňuje jednoducho kontrolovať aktuálny TV program, ako aj pristupovať k TV archívu alebo si skontrolovať, čo budú TV kanály vysielať počas nasledujúcich dní. TV archív je v tomto prípade až na obdobie 31 dní, čo je v porovnaní s konkurenciou najviac. FiberTV umožňuje aj priamy prístup k digitálnej videopožičovni.

Používateľské rozhranie a vybrané funkcie Orange FiberTV

Orange poskytoval v minulosti svoju FiberTV s viacerými set-top boxami. V posledných dňoch zaradil do ponuky nový set-top box Arris VIP 4302, ktorý nahradí existujúce EVO set-top boxy. Z pohľadu existujúceho používateľa služby je dôležité zdôrazniť, že používateľské rozhranie sa nemení. Orange FiberTV vyzerá na novom aj starom set-top boxe rovnako, takže sa nestratíte v ponukách menu. A aj nový set-top box podporuje iba pripojenie pomocou ethernetového kábla, pripojenie cez Wi-Fi nie je možné, nakoľko zariadenie neobsahuje Wi-Fi modul.

Určité zmeny však novinka predsa len prináša. Nový set-top box je výkonnejší, čo sme počas testovania okamžite pocítili. Prepínanie kanálov je o niečo rýchlejšie, avšak výraznejší rozdiel pocítite najmä počas listovania v programovom sprievodcovi EPG alebo pri listovaní v TV archíve. V tomto smere je nový set-top box viditeľne rýchlejší oproti predchádzajúcim zariadeniam.

Obsah balenia a porovnanie s predchádzajúcim set-top boxom, vrátane diaľkových ovládačov

Praktickou novinkou je aj podpora štandardu HDMI CEC. Pokiaľ máte televízor, ktorý tento štandard podporuje, používanie nového set-top boxu bude ešte pohodlnejšie. Môžete si totiž nastaviť, aby sa televízor zapol a vypol súčasne so set-top boxom Arris VIP 4302. Rovnako je možné nastaviť ovládanie zvuku televízora pomocou diaľkového ovládača k set-top boxu.

Tieto funkcie fungovali počas testovania spoľahlivo a v praxi to znamená, že diaľkový ovládač od televízora môžete odložiť, pretože ho nebudete pravdepodobne potrebovať. Všetky základné akcie, ako je vypnutie/zapnutie televízora a regulácia zvuku budú prepojené so set-top boxom Arris VIP 4302, resp. s jeho diaľkovým ovládačom. Pripomíname, že potrebujete televízor, ktorý tento štandard podporuje. V prípade väčšiny moderných televízorov (aj niekoľko rokov starých) by to však nemal byť problém.

Nastavenia HDMI CEC a audia v ponuke set-top boxu Arris

Nový set-top box je taktiež elegantnejší. Má okrúhle telo s tlačidlom pre zapínanie a vypínanie. Lesklý plast sa však pomerne ľahko uťapká, ale to platilo aj pre predchádzajúci set-top box. Výhodou je možnosť pripevniť zariadenie na stenu. Vo výbave nájdete aj USB port, ale ten slúži iba pre účely pamäťového modulu, ktorý umožňuje využívať funkcie zastavenie a pretočenie obrazu.

Orange bude ponúkať set-top box vo forme prenájmu za mesačný poplatok vo výške 2 eur. Používateľ si ho môže v prípade záujmu zakúpiť aj za jednorazový poplatok 129 eur a v takom prípade nebude platiť mesačné poplatky za prenájom zariadenia.

Set-top box Arris VIP 4302 je možné pripevniť aj na stenu

Verdikt

Arris VIP 4302 predstavuje vylepšenia v každom smere. Nový set-top box pre Orange FiberTV je krajší a praktickejší z hľadiska konštrukcie. Je výkonnejší a pohodlnejší na používanie. Podpora HDMI CEC môže byť obzvlášť užitočná funkcia, ak si na ňu zvyknete.

Budúcim používateľom tejto služby odporúčame, aby od operátora žiadali nový set-top box Arris. Výhodnejšia bude forma prenájmu za mesačný poplatok. Pokiaľ už službu používate, prechod na nový set-top box sa oplatí zvážiť, ak bude na to vhodná príležitosť. Napr. po uplynutí viazanosti a pri uzatvorení zmluvy s novou viazanosťou.

Cena: 2 eur mesačne alebo 129 eur jednorázovo

Zapožičal: Orange