ASUS ROG Swift PG27UQ je nadčasový monitor, ktorý sa od zvyšku trhu odlišuje unikátnou kombináciou rozlíšenia 4K, 144 Hz obnovovacej frekvencie a technológie G-SYNC HDR s certifikáciou DisplayHDR 1000.

Túto certifikáciu nedávno ponúkol aj 43-palcový monitor Philips Momentum, ten je však zameraný na konzolových hráčov. ASUS ROG Swift PG27UQ je určený primárne PC hráčom, čomu zodpovedá aj integrácia technológie G-SYNC, v tomto prípade s podporou HDR. A tiež oceníte aj 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, za predpokladu, že máte dostatočne výkonný hardvér.

HDR je trend, ktorý sa v poslednej dobe začína presadzovať aj medzi monitormi. Skratka HDR znamená High Dynamic Range, teda vysoký dynamický rozsah. Na trhu s televízormi sa táto technológia používa už dlhšiu dobu a HDR obsah podporujú služby ako Netflix, YouTube a ďalšie. Na herných konzolách tiež nejde o novinku a viacero hier už túto technológiu podporuje. V prípade počítačov je však situácia iná a s HDR si rozumie iba pár hier. To sa však má tento rok zmeniť, nakoľko sa na trh dostane viacero herných HDR monitorov. ASUS ROG Swift PG27UQ je na čele pelotónu.

Prínos HDR spočíva v jasnejšom zobrazení. V prípade monitora ROG Swift PG27UQ je maximom jas 1000 nitov. Ide o hraničnú hodnotu, ktorú nedokáže monitor vygenerovať v jednom momente na celej ploche obrazovky, ale iba na vybraných miestach. Z praktického hľadiska to stačí a HDR vďaka tomu ešte viac zvýrazňuje kontrastné scény. Niekto môže namietať, že obraz nepôsobí realisticky a prirodzene, avšak je vizuálne atraktívnejší. O podsvietenie sa stará 384 samostatných LED diód, ktoré sú dynamicky kontrolované.

V prípade celej bielej plochy monitora dosahuje novinka od ASUS-u maximálny jas na úrovni 600 nitov pre HDR režim, resp. 300 nitov pre SDR. HDR však umožňuje aj tmavšie zobrazenie čiernej. Monitory s touto technológiou majú takisto 10-bitovú farebnú hĺbku a často výbornú farebnú presnosť a široké pokrytie farebného priestoru. Monitor tiež ponúka Quantum Dot IPS panel s pokrytím farebného priestoru DCI-P3 na úrovni 97 %, resp. 99 % pokrytie priestoru Adobe RGB. Súčasťou balenia je správa o továrenskej kalibrácii obrazovky. Výsledkom je teda vizuálne skvelý zážitok z hrania hier alebo sledovania filmov, čo potvrdilo aj naše testovanie novinky od ASUS-u.

Monitor chválime za celkové spracovanie. Stojan je štýlový, zároveň aj praktický. Umožňuje nastavenie výšky, náklonu a natočenia. Obrazovku môžete tiež používať aj v režime na výšku. Zmena nastavení je pohodlná pomocou tlačidiel na pravom boku. K dispozícii sú pokročilé nastavenia, ale aj rýchle prepínanie medzi režimami herných žánrov, filmovým režimom a sRGB režimom. Na displeji si tiež môžete nechať zobraziť pomôcky, ako je zameriavací kríž, počítadlo FPS alebo časovač. K dispozícii je aj filter modrého svetla a nastavenie pretaktovania.

ROG Swift PG27UQ má 27-palcovú uhlopriečku, rozlíšenie 4K a 144 Hz obnovovaciu frekvenciu. Túto hodnotu je možné dosiahnuť pretaktovaním, maximálna hodnota dosahuje v štandardnom režime 120 Hz. Kvôli obmedzeniam dátového prenosu štandardu DisplayPort 1.4 je však možné prenášať 10-bitový RGB obraz maximálne do frekvencie 98 Hz. Nad túto hranicu už neponúka monitor plnohodnotné zobrazenie HDR obrazu. Na druhej strane je pomerne náročné a drahé poskladať počítač, ktorý by zvládol vykresľovať dnešné hry vo vysokej kvalite a 4K rozlíšení na úrovni 98 a viac snímok za sekundu.

Technológia G-SYNC zabezpečuje komunikáciu medzi monitorom a grafickou kartou, aby sa eliminovalo prípadné trhanie obrazu a ďalšie nedostatky. V porovnaní s konkurenčnou technológiou AMD FreeSync je dôležité spomenúť, že G-SYNC má neobmedzený frekvenčný rozsah. Monitor obsahuje HDMI a DisplayPort, USB hub s dvoma portami a možnosť aktivovať podsvietenie.

thumbs-up-icon

Výhody

  • špičkové parametre
  • kvalita obrazu
  • HDR

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • pre väčšinu používateľov bude cenovo nedostupný

Verdikt

ASUS ROG Swift PG27UQ je aktuálny kráľ herných monitorov. Jeho výbava atakuje momentálne maximum, čomu zodpovedá aj vysoká cena. Hranie v HDR však má svoje čaro.

Cena: 2 527 €

Zapožičal: ASUS

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit