Tento notebook je unikát. Kombinuje grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1080, ktorá je najvýkonnejším riešením pre notebooky, s hrúbkou tela iba 16,9 mm, resp. 17,9 mm v najhrubšom bode. V tomto segmente zariadení môžeme hovoriť o ultratenkom dizajne.
Hmotnosť notebooku s batériou je 2,2 kg, takže v porovnaní s modelom ASUS ROG Strix je ROG Zephyrus o 400 gramov ľahší a o 0,6 mm tenší. Do úvahy treba brať aj nárast grafického výkonu, takže z technologického hľadiska predstavuje Zephyrus výraznú inováciu. ASUS ju dosiahol v spolupráci so spoločnosťou NVIDIA, ktorá vytvorila referenčný dizajn Max-Q pre použitie karty GTX 1080 v ultratenkých herných notebookoch. Treba však dodať, že ASUS nie je jediný výrobca s týmto dizajnom.
Za technologické inovácie si väčšinou výrobcovia účtujú príplatok a Zephyrus nie je výnimka. Notebook kúpite na Slovensku za 3100 eur, najlacnejšie notebooky s takýmto grafickým výkonom začínajú na úrovni 2500 eur. Zariadenie so štandardným dizajnom a takmer identickými komponentami ako nami testovaný ROG Zephyrus stojí 2870 eur, takže je iba na vás, či si priplatíte ďalších 230 eur za ultratenký dizajn.
Do úvahy však treba brať aj iné vlastnosti, ako je cena a výkon. Ultratenký dizajn je v prípade herného notebooku lákadlom, ASUS však musel vyriešiť otázku chladenia. Aj z toho dôvodu presunul klávesnicu do spodnej časti a hneď vedľa nej umiestnil touchpad.
Preferujeme klasické rozloženie klávesnicovej časti, ktoré je pohodlnejšie, a to najmä z hľadiska položenia dlane na opierku pod klávesnicou. V tomto prípade to nie je možné, hornú časť klávesnicovej časti zaberá chladenie. ASUS to dokonca vymyslel tak, že notebook sa automaticky pri otváraní displeja „nadvihne“, čím sa vytvorí viac priestoru na prúdenie vzduchu v spodnej časti. Trochu sa obávame, či sa takýmto spôsobom nezanesie notebook rýchlejšie prachom. To sme nemali možnosť otestovať, reálne sa to môže prejaviť po pár mesiacoch používania.
Čo sme však vedeli otestovať, sú prevádzkové teploty počas záťaže. Zephyrus v nich neexceluje, teploty procesora dosahovali až 93 °C a dochádzalo k občasnému spomaleniu procesora kvôli vysokým teplotám. Grafická karta dosahovala príjemných 78 °C. Pokiaľ bežal notebook na batériu, teploty sa pohybovali okolo 70 °C, avšak výkon zariadenia nebol maximálny a v takomto režime dokázal fungovať na necelú 1 hodinu hrania.
ASUS ROG Zephyrus ponúkal v nami testovanej konfigurácii procesor Intel Core i7-7700HQ, 24 GB RAM DDR4 a 512 GB SSD disk. Grafická karta bola už spomenutá GeForce GTX 1080. 15,6-palcový IPS displej mal rozlíšenie 1920 × 1080, avšak antireflexný povrch a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu s podporou technológie G-SYNC. V tomto smere ide o ďalšiu praktickú inováciu. Kvalita displeja je výborná a vďaka podpore G-SYNC sú eliminované vizuálne nedostatky, ako je sekanie alebo trhanie obrazu.
Notebook tiež obsahuje HDMI výstup, 3,5 mm jack, štvoricu USB 3.0 portov a USB-C port. Klávesnica je podsvietená, svetelné efekty si môžete upraviť a celkový dizajn je veľmi elegantný. Poteší kovové veko s brúsenou povrchovou úpravou. Čo sa výkonu týka, pri hraní naplno využijete zabudovaný 120 Hz displej. ROG Zephyrus si v špičkovej kvalite poradí aj s externými monitormi, užijete si hranie v 4K rozlíšení či vo virtuálnej realite. K dispozícii je softvér ROG Gaming Center, pomocou ktorého si môžete prispôsobiť nastavenia notebooku. Softvér je výborný, chválili sme ho aj v prípade modelu Strix GL503V.