Tento smartfón odporúčame hlavne používateľom, ktorí považujú výdrž akumulátora za prioritnú.

Sú tu síce aj iní takíto borci, no tu dostávate za super cenu aj dobre vybavený telefón.

Celohliníkové telo unibody sa dobre drží v ruke. Navyše, telefón nie je ani príliš hrubý, to keď zahrnieme akú batériu v sebe obsahuje. S kapacitou 4100 mAh sa dá prežiť celý deň intenzívneho používania. Nemusíte šetriť a neustále sa obávať vybitia. V balení je špeciálny kábel, ktorý sa občas pri takýchto telefónoch objaví. Keďže je tu taký veľký akumulátor, mobil neraz poslúži ako powerbanka pre iné telefóny. Je tu teda reverzné dobíjanie iných zariadení.

Konštrukčne sa podobá na iné smartfóny. Vidíme to ako výhodu a telefón sa dobre používa. Rôzne dizajnové „odlišnosti“, ktoré mali minuloročné série ZenFone, nemuseli každému vyhovovať. Najmä zaoblený zadný kryt. Pre mnohých zostane výhodou microUSB konektor. Nemusia meniť svoje zvyky a stále majú zatiaľ najuniverzálnejší konektor, ak nie je po ruke nabíjačka z balenia telefónu.

Ocenili sme tiež vnorený fotoaparát na zadnej strane. Nič nepresahuje, ba naopak. Ešte je o milimeter zapustený. Pod fotoaparátom je snímač odtlačkov. Funguje bezchybne, ako asi aj pri iných telefónoch. No a je tu jeden hlasitý reproduktor na spodku zadnej strany. Zaujímavosťou je aj 2,25 mm rámik okolo 2.5D displeja. Tým, že má pomer obrazovky k telu na úrovni 75 %, pôsobí telefón s 5,2″ displejom kompaktne.

Systém

Systém má nadstavbu ZenUI 3.0, ktorá kompletne prešpikovala systém. Výhodou je, že nemusíte využívať nutne všetky vylepšenia, napríklad združovanie rovnakého typu aplikácií do adresárov v rámci menu programov. Na nové položky v menu systémových aplikácií od ASUS-u ste upozornení malý písmenom N. Vtedy viete, že niektorá položka v menu má niečo nové. Napríklad informácie o aktualizácii, novú správu alebo tému šablóny.

Na začiatok je rozbehanie telefónu s týmto rozhraním hlavne o konfigurácii a neustálom potvrdzovaní a nastavovaní predvolieb. Na obrazovku uzamknutia si môžete pridať niektoré vaše skratky k aplikáciám. No a vo výbave je obrovská zásoba aplikácií špeciálne určených pre ZenFone, napríklad kalendár, úlohy atď. Môžu pôsobiť duplicitne, no sú užívateľsky prívetivé a ľahko sa ich naučíte používať.

Fotografovanie

S týmto telefónom môžete fotografovať aj náročnejšie scény, avšak počítajte s istými nedokonalosťami. Je tu tzv. Low Light režim na fotenie za nízkeho osvetlenia. Vnímame to tak, že v tejto cenovej hladine spravíte lepšie fotky na bežnom svetle. Problém sme mali s prílišným jasom výsledného obrázka. Zaostrovanie a celkové fotenie v makrorežime sa nám pozdávalo. Páčilo sa nám však, že spustenie fotoaparátu a fotenie je rýchle. Keď prihliadneme k použitému CPU, je to dosť významná funkcia.

Hodnotenie

+ kvalita konštrukcie, cena, veľký akumulátor, ZenUI 3.0
– mierne presvetlené fotky

Cena: 199 EUR
Zapožičal: ASUS

Verdikt

ASUS ZenFone MAX je cenový tip na telefón s veľkým akumulátorom. Tento telefón nás zaujal najmä tým, že má 4000 mAh batériu, no jeho telo tak vôbec nevyzerá. Stále je to šikovný a dobre použiteľný telefón.

Parametre telefónov a výsledky benchmarkov:

Model telefónuASUS ZenFone 3 MAX
Operačný systémAndroid 6.0.1
Formát SIM kartyDual Nano + Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]2 / 32
ProcesorMediaTek MT6737M , 4-jadrový, max. frekvencia 1,25 GHz
Displej, počet fariebIPS LCD, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,2 / 720 × 1280
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 256 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, BGN, áno, áno, nie
Podpora sietíQuad Band, LTE
Fotoaparát / video13 Mpx, autofocus / Full HD, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 4100 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]20 / 720
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]150 × 74 × 9 / 160
KonektormicroUSB
ZapožičalASUS
Cena [EUR s DPH]199
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score43569
PCMark for Android – Performance3504
3DMark Sling Shot – Total score53
Graphic42
Physics714
Hodnotenie
Dizajn a konštrukcia4/5
Hardvérová výbava2/5
Rýchlosť3/5
Výdrž4/5

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Recenzia Archos 50 Saphir: Odolnosť na prvom mieste

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.