Takto si predstavujeme notebook do kancelárie a zároveň dostatočne kompaktný na prenášanie. To aj vo forme tabletu, je to totiž konvertibilný model.

Dell zvolil veľkosť uhlopriečky na veľkosť 15″ a použil Full HD rozlíšenie. Tým, že má displej tenké rámiky, celkovo je notebook len o niečo väčší ako 14″ modely.

Výbava a možnosti

Výkon je jasne dimenzovaný procesorom Intel Core i5-10310U 1,7 ÷ 4,4 GHz. Nie je to stroj na hry, ale na prácu. Je vynikajúco optimalizovaný a Dell sa o svoj hardvér stará. Aj vďaka tomu náš počítač bežal na najnovšej verzii operačného systému Windows 10 v2004. To ale pripisujeme viacerým faktorom, ako napríklad výberu komponentov. Aktualizačná služba výrobcu sa postará, aby ste mali vždy aktuálny BIOS a ovládače zariadení.

K dispozícii sú tradičné nástroje, teda napríklad riadenie spotreby a nabíjania cez program Power Manager.

K dispozícii je štandardne rýchle nabíjanie cez USB-C a možnosti, ako šetriť batériu podľa využitia povedzme prevažne v kancelárii alebo pre cestovateľov. Na kapacitu 80 % sa dá nabiť za jednu hodinu. K dispozícii je inteligentné audio, ktoré vytvorí lepší zážitok zo zvuku. Chýba tu klasický nástroj na nastavenie audia, hoci aj tu výrobca spolupracoval s firmou MaxxAudio. Je tu možnosť zapnutia dodatočného 3D režimu. Toto je vhodné viac na filmy. Subjektívne bol zvuk najlepší pri vypnutých možnostiach rozšíreného audia.

Notebook má vynikajúci príjem signálu Wi-Fi siete a v tomto prípade je možnosť využitia typu AX, teda najnovšieho štandardu.

Praktický pohľad

Séria Latitude patrí medzi prémiové modely, to bez pochýb. Vidno to na spôsobe hliníkového spracovania, riešenia otočného kĺbu displeja a dokonca aj takom detaile ako je spracovanie reproduktorov.

Absolútnou zaujímavosťou je snímač priblíženia, ktorý je integrovaný v hornom ráme displeja. K tomu je tu infrakamera, no nie je tu prekrytie webovej kamery. Napriek tomu sme ocenili tenké rámiky a rozpoznávanie tvárou. Práve toto dáva s proximity snímačom najväčší zmysel. Prídete naspäť k počítaču, rozsvieti sa displej, zapne infrakamera a prihlási vás do systému. Rovnako sa spustí prihlasovanie, aj keď už ste na zamknutej obrazovke. Toto je zatiaľ najlepší spôsob prihlasovania, aký sa dá vidieť a zažiť.

Keď sa od počítača vzdialite, štandardne sa po 60 sekundách automaticky uzamkne. Všetky nastavenia sa dajú prispôsobiť alebo vypnúť, prípadne snímač pohybu na nejakú dobu pozastaviť a potom sa spustí automaticky.

Komu by prihlasovanie cez rozpoznanie tváre nevyhovovalo, je tu možnosť prihlásiť sa snímačom odtlačkov prstov. Ten je integrovaný v tlačidle na zapnutie notebooku.

Písanie na klávesnici je príjemné. Tlačidlá majú povrchové spracovanie trochu iné, ako ste bežne zvyknutí. Nie, že by mali iné notebooky výrazne horší povrch klávesov, no tu je to iné. Je doslova radosť prechádzať prstami po klávesnici. Tá je podsvietená dvomi stupňami bielej.

Displej je lesklý ale má o 9 % znížené odrazy vďaka sklu Gorilla Glass DX. Je to poznať a oceníte to nielen na slnku, ale tiež v kancelárii.

Podaril sa aj touchpad. Dobre sa používa a aj použitie bez myši pre vás nebude problém. Jeho reakcie sú presné, povrch je príjemný a nie je tu žiadne odskakovanie kurzora po dotyku na touchpad.

A je tu ešte jedna praktická záležitosť. Otvorením veka sa mení uhol náklonu spodnej časti k vám. Klávesnica sa nakloní a lepšie sa na nej píše. Má to aj výhodu v lepšom chladení. Podobnú funkciu má viac notebookov, vidieť ju môžete napríklad na notebookoch značky ASUS.

Model notebooku / ParameterDell Latitude 9510
ProcesorIntel Core i5-10310U 1,7 ÷ 4,4 GHz, 6 MB cache (max. 15 W TDP)
Operačná pamäť16 GB DDR3 (max. 16 GB)
Pevný diskSK hynix, 256 GB SSD
Displej15″, IPS, dotykový, max. rozlíšenie 1920 × 1080 px
Grafická kartaIntel UHD Graphics
Porty2 × USB-C / DP / PD, 1 × USB 3.1, HDMI 2.0, microSD, kombinovaný audio
Wi-Fi / BluetoothWi-Fi 6 / Bluetooth 5
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Pro
Rozmery [mm]340 × 216 × 19
Hmotnosť [kg]1,5
ZapožičalASBIS SK
Cena (EUR s DPH)2400
thumbs-up-icon

Výhody

  • Precízny dizajn z hliníka
  • Absolútne tichý, minimálne zahrievanie
  • Pevný kĺb displeja
  • Minimálne odlesky displeja
  • Kvalita zvuku
  • Príjem Wi-Fi signálu

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Žiadne podstatné

Model / TestyDell Latitude 9510
PCMark 10 – Kancelársky výkon3649
3DMark 11 – Herný výkon1819
VR Mark – Orange Room750
HD Tune Pro 5 – Pevný disk
Average speed [MB/s]460,9
Access time [ms]0,079
Batériové testy
PCMark 10, Modern Office [hh:mm]8:13
Displej – meranie jasu
Maximálna hodnota jasu [cd/m2]434,66
Faktor mobility5,48

Verdikt

Dell Latitude 9510 je drahší z konvertibilných notebookov. Je to ale profesionálny nástroj, ktorý funguje výborne. Technologickými možnosťami sa podobá na sériu XPS. Rýchly štart, automatické odhlasovanie alebo odomykanie počítača, bezproblémový beh systému a vždy dostupné aktualizácie ovládačov. K tomu výbava na firemnú správu a použitie s adekvátnym zabezpečením dát.

Cena: 2400 €

Zapožičal: ASBIS SK

Dell Latitude 9510

Dell Latitude 9510, Zdroj: Dell

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.