Softvér, konektivita a multimédia

OxygenOS na nás spravil dojem už za čias testovania OnePlus 3T. V tom období čínska spoločnosť začínala v Beta programe oživovať aktuálnu podobu nadstavby a doviedla ju k dokonalosti. Je intuitívna a takpovediac s plnou výbavou. Aj vďaka nadstavbe OxygenOS je OnePlus 6 tak šialene rýchly. 

Smartfón beží na Androide 8.1.0 s verziou nadstavby OxygenOS 5.1.11. Už od čias OnePlus One sa využívajú v prostredí gestá na aktivovanie vopred definovaných aplikácií. V aktuálnej podobe OS už týmto “písmenkovým gestám” viete priradiť ľubovoľnú aplikáciu a nakreslením písmen O, V, S, M a W na zhasnutý displej vyvoláte konkrétnu aplikáciu, či funkciu. Ostala aj možnosť ovládania hudby kreslením šípok pre posúvanie skladieb, ako aj spustenia a pozastavenia prehrávania jednoduchým potiahnutím dvoma prstami po zhasnutom displeji.

Nám sa páči preddefinovanie funkcií pre písmená V – zapnutie baterky a O – zapnutie fotoaparátu (rýchle spustenie je možné aj dvojitým stlačením tlačidla napájania). Tieto gestá sú presné a fungujú rýchlo. Nezabudlo sa ani na dvojité poklepanie po displeji. V tomto prípade displej nielen zapnete, ale dokážete aj dvojitým poklepaním zariadenie aj opäť uspať.

Chceli by sme vyzdvihnúť aj možnosť systémového ovládania iba pomocou gest. V tom prípade sa Navigačný panel skryje a ovládate smartfón iba potiahnutím od spodnej hrany zariadenia. Pravá a ľavá strana je vyhradená pre Krok späť, potiahnutie zo stredu je návratom na Domovskú obrazovku, pričom ak sa pri tomto geste zastavíte podržaním prsta vyššie na obrazovke, tak vyvoláte multitasking. Tieto možnosti ovládania čoskoro dostanú aj ostatné smartfóny s aktualizáciou na Android P.

Klasický Navigačný panel je prispôsobiteľný, takže viete si tlačidlá Krok späť a Nedávne aplikácie umiestniť na vami preferovanú stranu, alebo v prípade potreby viete aj panel skryť. Rozšírenie funkcií sa dostalo aj na jednotlivé navigačné tlačidlá, keď pri dlhšom podržaní viete s nimi vyvolať ďalšiu extra funkciu.

Nadstavba OxygenOS sa vyznačuje aj praktickým rozšírením domovskej obrazovky o tzv. Shelf obrazovku. V tejto časti môžu byť združené rôzne widgety a informácie, ku ktorým sa dostanete posunom doprava a následne sú všetky informácie zoradené vertikálne. Rovnako má widgety združené aj iOS, pričom v rámci OxygenOS je samozrejme možné widgety pridávať na všetky obrazovky bez obmedzení.

OnePlus 6 je aj po stránke konektivity veľmi dobre vybavený a aj keď ide o čínsky smartfón, tak nechýba 800 MHz LTE. Pripojenie do 4G siete dokážete využiť pri obidvoch SIM kartách. V ponuke tiež nájdete Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA s funkciou hotspot. Bluetooth je vo verzii 5.0 s podporou A2DP, LE a aptX HD. Dostupné sú aj ďalšie zaujímavé kodeky pre bezstratové prehrávanie ako napríklad AAC a LDAC.

Pre používanie bezkontaktných platieb sa v zariadení samozrejme nachádza aj NFC, či podpora pre GPS, Glonass, BDS a Galileo.

Recenzia je rozdelená do štyroch častí:

  1. Konštrukcia a hardvér
  2. Softvér, konektivita a multimédia
  3. Fotografovanie a video
  4. Verdikt a technické parametre

1 2 3 4

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.