Toto zariadenie je užitočné nielen na pracovné cesty alebo dovolenky.

Využijete ho kdekoľvek, aj doma ako multimediálne sieťové úložisko na vaše filmy. Je to vlastne 32 GB flashdisk s bezdrôtovým pripojením, ktorý má už od povahy zariadenia vlastnú pamäť a zároveň podporu bežných SD kariet. Takže fotografie môžete preniesť do vnútornej pamäte priamo z fotoaparátu.

Na párovanie sa dá použiť technológia NFC. Základom je pripojenie zariadenia na Wi-Fi sieť, aby ste po pripojení k tomuto Access pointu neboli takpovediac odstrihnutí od internetu. Nie je to však nevyhnuté a umožňuje fungovanie aj v off-line režime. Teda tak, aby sa zariadenia mohli pripojiť na Travelair a odtiaľ nemali prístup na internet. Vhodné napríklad pre deti.

Celkovo sa dá pripojiť 5 zariadení, zvláda streamovanie obsahu v HD kvalite až pre tri zariadenia súčasne. Na tele má prepínač medzi 2,4 a 5 GHz sieťou. Ak to vaše mobilné telefóny a tablety podporujú, je vhodné využiť 5 GHz sieť v režime AC. Na sprevádzkovanie je potrebná aplikácia ASUS AiDrive, ktorá slúži aj na zálohovanie dát z vloženej karty.

Nabíja sa cez microUSB port, podobne ako telefóny. Na cestách teda stačí nosiť len jednu nabíjačku. Výdrž je do desať hodín prevádzky. Zariadenie podporuje bezpečný prenos dát cez WPA2 šifrovanie. Nastavenie bezpečnej siete je dôležité najmä v režime, keď Travelair pripojíte na váš domáci router, aby ste si týmto krokom neodkryli domácu sieť.

Aplikácia AiDrive okrem priameho filtrovania videa, hudby a obrázkov podporuje bežné prehliadanie súborov a prenos medzi telefónom a týmto bezdrôtovým flashdiskom. Priamo na flashdisku sa dá kontrolovať stav interného úložiska, vloženej karty ako aj kapacity akumulátora. Tým, že aplikácia podporuje zobrazenie dát priamo z vloženej karty, môžete obsah skopírovať do telefónu a ďalej zdieľať, napríklad poslať emailom. Na pripojenie z počítača využijete podporu protokolu uPnP alebo napríklad rozšírené možnosti zdieľania obsahu.

Nám sa páčilo aj využitie ako rozširovača internetu vašej domácej siete. Ak potrebujete zväčšiť rozsah, stačí umiestniť zariadenie do miest, kde začína byť horší signál a získate tak ďalší rádius pokrytia. Využitie je teda nielen na cestách.

ASUS AiDrive a zobrazenie možností aplikácie / zariadenia

Hodnotenie

+ výdrž akumulátora, podpora SD kariet, vlastná pamäť, cena a úžitková hodnota
– nefunguje vysielanie 2,4 a 5 GHz sietí naraz

Cena: 59,90 EUR
Zapožičal: ASUS

Verdikt

ASUS Travelair AC je flashdisk s Wi-Fi. Tým, že má slot na SD kartu, zvyšuje svoje možnosti využitia. Vhodný je napríklad pre fotografov, ale jeho využitie sa nám páčilo aj na predĺženie internetového signálu. No a samozrejme na streamovanie multimediálneho obsahu zo svojej vnútornej pamäte.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom decembrovom vydaní TOUCHIT č. 10/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.