Je veľmi dôležité si hneď na úvod zadefinovať určenie týchto krásnych reproduktorov, pretože sa nejedná len tak o hocijaké kompaktné reproduktory.

Unboxing

Po vybalení dostávame produkt, ktorý sa síce na prvý pohľad tvári iba ako reproduktor, ale spolu s nim to je aj zabudovaný sieťový prehrávač s prepracovanou aplikáciou pre najrozšírenejšie operačné systémy. Aplikácia slúži na ovládanie streamovanej hudby z internetových hudobných služieb, internetových rádií, úložísk NAS a samozrejme aj z lokálneho úložiska zariadenia. Nenájdeme tu AUX, Bluetooth, vstup na MicroSD kartu a ani USB vstup. A to je dobre. Používateľ sa takto bude plne sústrediť na využívanie celého potenciálu reproduktorov a pridruženej aplikácie na ovládanie.

Sonos ako priekopník v oblasti multi – room audia je aj jedna z mála spoločností na svete, ktorá využíva vlastný kodek pre bezstratové prehrávanie hudby. Prenos je zabezpečený cez SonosNet 2.0. Je to bezpečná multiuzlová peer-to-peer sieť kryptovaná AES protokolom.

Na prehrávanie obľúbenej hudby z mobilných zariadení využívajú Sonos play sieť WiFi. Je veľmi dôležité mať vysokorýchlostné pripojenie k internetu, aby prenos dát bol bezproblémový a softvér vždy aktuálny.

Dizajn je čistý a neutrálny a hodí sa do rôznych miestností v rámci domu, či bytu

Inštalácia a prvé spustenie

V tejto recenzii sa zameriame hlavne na ovládanie reproduktorov Sonos play:1 cez smartfón so systémom Android. Ale tiež ponúkajú kompatibilitu so systémom Windows, macOS a iOS.

Prvé spustenie a nastavenie bolo rýchle a intuitívne. Krok za krokom nás navigovala aplikácia a vystačili sme si len s WiFi pripojením. Aplikácia je prehľadná a ponúka integráciu najznámejších poskytovateľov streamovaného obsahu. Podporuje všetky zaužívané hudobné formáty vrátane Flac. Len treba spomenúť, že hudbu z YouTube si neprehráte.

Reproduktory sme testovali v kombinácii s aplikáciou pre Android. Podporujú aj iOS, macOS a Windows

Parametre

Po dizajnovej stránke sa Sonos play:1 naozaj vydarili. Dizajn je čistý a neutrálny a hodí sa do rôznych miestností v rámci domu, či bytu. A to je hlavná devíza systému Sonos, keďže reproduktory sa dajú využívať samostatne, v stereo páre alebo kombinovať s ostatnými súčasťami Sonos audio systému, ako je soundbar a sobwoofer. Dodávajú sa v bielej a čiernej farbe.

Pri rozmeroch 161,45 × 119,7 × 119,7 nás reproduktory prekvapili hmotnosťou skoro 2 kilogramy za kus, čo v nás vzbudilo tušenie, že sa máme na čo tešiť aj pri takýchto malých rozmeroch. Konštrukcia je plastová, ale aj po niekoľkých dňoch si chodíme mriežku reproduktora obzerať, či je to naozaj tak. Stále tam vidíme kov. Nožičky sú z mäkkej gumy.

Úplne na spodnej strane je vstup pre sieťový kábel pre napájanie z 230V siete. Sonos play:1 sú trvalo napájané. V prípade, keď neprehrávajú hudbu majú minimálny odber energie. Na hornej strane nájdeme tlačidlá pre voľbu prehrávania a pauzy ako aj voľbu hlasitosti. O prevádzkovom stave nás informuje LED dióda, ktorá má niekoľko farebných režimov. Vo vnútri sa nachádzajú dva meniče. Rovnako dva zosilňovače class D priradené k 9 cm stredobasovému a jednému vysokotónovému reproduktoru.

Keďže Sonos myslel na všetko, tak na zadnej stene je umiestnený závit na uchytenie reproduktorov na stojan, alebo na nástenný držiak. Pod ním sa nachádza vstup na ethernetový kábel pre pripojenie k počítaču alebo inému sieťovému zariadeniu NAS.

Reproduktory neobsahujú AUX, Bluetooth, slot na MicroSD kartu a ani USB vstup. Sú určené iba na streamovanie

Zvuk

Tentokrát podrobnejšie testujeme Sonos play:1 vo verzii s dvomi reproduktormi. Táto konfigurácia vie pracovať v režime stereo páru, rozdeleného páru a samostatne (každý reproduktor v inej miestnosti vie hrať samostatne alebo všetky spolu).

Po prvom nastavení a zapojení reproduktorov do domácej WiFi siete sme si pridali službu Deezer a Plex a začali prehrávať. Výrobné nastavenie nás trochu uzemnilo prebasovaným zvukom, takže sme hneď v Sonos aplikácií (stiahnutá z Google Play) vyhľadali ekvalizér a zvuk si doladili. Trochu nás sklamalo, že ekvalizér ponúka len nastavenie výšok, basov, nastavenie loudness a nastavenie vyváženia ľavej a pravej strany.

Aplikácia je jediné ovládacie rozhranie, ktoré budete používať. Škoda, že ekvalizér neponúka viac možností

Zvuk sme si aj v ponúkaných nastaveniach vedeli nastaviť podľa nášho vkusu, ale miestami nám chýbalo jemnejšie doladenie stredov, aby zvuk získal na ešte väčšom objeme. Pre správne umiestnenie v miestnosti je dôležité sa na začiatku rozhodnúť, či chcete dosiahnuť viac basov. Vtedy je potrebné reproduktory umiestniť viac pri sebe. Ak požadujete väčšiu stereo kresbu, vtedy reproduktory musia byť od seba čo najďalej a smerované na poslucháča. My sme ich používali 5 metrov od seba a v miestnosti, ktorá má 25 metrov štvorcových. Už pri 30% hlasitosti sa miestnosť poriadne naplnila zvukom.

Pre maximálnu hlasitosť sme využili izolovanú miestnosť a vydržať tam bol problém. Sonos play:1 hrali aj na maximálnej hlasitosti bez skreslenia. Túto hlasitosť odporúčame využívať iba v otvorenom priestore na ozvučenie napríklad záhradnej párty.

Reproduktory si v aplikácii nastavíte a rozdelíte do jednotlivých miestností

Verdikt

Zvuk hodnotíme ako vynikajúci s veľkou výkonnostnou rezervou. Zvuk je prirodzený a dostatočne dynamický. Aj akustické skladby zneli prirodzene bez umelohmotného nádychu. Reproduktory neprodukujú žiaden šum a aplikácia na ovládanie systému spoľahlivo spolupracuje. Až na “orezané” možnosti ekvalizéru nemáme k výbave a zvuku žiadne ďalšie pripomienky. Dúfame, že sa pri ďalšej aktualizácii dočkáme rozšírenia možností doladenia zvuku pomocou už aj teraz dobre pracujúceho ekvalizéra. Podpora zo strany Sonos je príkladná.

Sonos play:1 je vynikajúca voľba pre tých, ktorí majú radi hudbu v Hifi kvalite a nemajú radi káble. Možnosti Sonos audio systému sú obrovské a Play:1 to len podčiarkujú.

Páčilo sa nám

  • Rozmery
  • Zvuk
  • Možnosti multiroom inštalácie
  • Sonos riešenie pre domáci audio systém
  • Aplikácia pre ovládanie

Nepáčilo sa nám

  • Privítali by sme ekvalizér s jemnejším frekvenčným nastavením (subjektívny názor)

Cena za kus: 229 eur

Zapožičal: Ketos

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.