V redakcii sme otestovali robotický vysávač s mopovačom Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop PRO, ktorý chce zaujať cenou a funkciami.

Praktický pomocník do domácnosti

Ak hľadáte do domácnosti pomocníka, ktorý by za vás pravidelne povysával a poumýval podlahu, je možné, že ste ho práve našli. Robotický vysávač s mopovačom od Xiaomi je univerzálne zariadenie, ktoré v sebe spája robotický vysávač a mopovač v jednom.

V balení je okrem vysávača nádobka na prach pre suché vysávanie s HEPA filtrom s objemom 550 ml, nádobka na prach so zásobníkom vody pre vysávanie s mopovaním (300 ml na prach, 200 ml na vodu), náhradná rotačná kefka, nadstavec na mopovanie, handrička na vlhké a mokré mopovanie, nabíjacia stanica a napájací kábel.

K zariadeniu je možné dokúpiť aj samostatnú nádobku na vodu s objem 550 ml. Tá sa využíva iba vtedy, ak chcete vysávač používať iba v režime mopovania – tzn. že najskôr na ňom spustíte vysávanie a po dokončení vysávania spustíte mopovanie.

Obsah balenia robotického Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop PRO

Obsah balenia robotického Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop PRO, Zdroj: TOUCHIT

Ako to celé funguje

Po úvodnej inicializácii zariadenia cez aplikáciu MiHome a spárovanie s domácou Wi-Fi sieťou, odporúčame zariadenie úplne nabiť. Po nabití je vhodné spustiť iba suché vysávanie. Ak ste nikdy predtým ešte robotický vysávač nemali, spustite ho keď ste doma, aby ste mohli sledovať, ako vysávač upratuje priestor a prípadne mu odstránili prekážky.

Po ukončení prvého vysávania vám aplikácia MiHome zobrazí mapu povysávaného priestoru. Mapu môžete uložiť a jednotlivé miestnosti pomenovať, rozdeliť ich, prípadne spojiť, či určiť virtuálne steny a vylúčené zóny. Takto označeným zónam sa bude vysávač v budúcnosti vyhýbať. Rovnako ho vďaka pomenovaniu miestností budete môcť poslať poupratovať iba konkrétnu miestnosť.

My sme počas testovania upratovali domácnosť s dvoma poschodiami, pričom obe majú približne 48 m2. Žiaľ v súčasnej softvérovej verzii vysávač nedokáže pracovať s viacerými mapami. V preklade to znamená, že môžete mať uloženú iba jednu mapu podlažia.

Každá ďalšia nová zistená mapa, napríklad ak by ste vysávač púšťali na hornom poschodí, sa síce zobrazí, ale aplikácia vás vyzve či ju chcete uložiť a vymazať tak predchádzajúcu mapu. Nemusí vás to však odradiť, pretože vysávač si poradí aj s novo rozpoznanými priestormi a poupratuje ich. Naučenú však bude mať iba jednu mapu, ktorú si vy vyberiete. Nie je vylúčené, že to budúce aktualizácie firmvéru zmenia. Navyše pokiaľ máte iba jednopodlažný byt či dom, nemusíte vôbec uvedenú situáciu riešiť.

Mopovanie je na nezaplatenie

Treba povedať, že toto nie je prvý robotický vysávač s mopovaním od Xiaomi. Xiaomi ich už uviedlo viacero, no pri tomto sa snažili mopovanie zdokonaliť.

Mopovanie funguje tak, že vo vysávači vymeníte nádobku na prach, za kombinovanú nádobku na zber prachu, ktorá má integrovaný zásobník na vodu. Tento zásobník naplníte vodou a nádobku vložíte do vysávača. Zároveň je potrebné do spodnej časti vysávača vsunúť mopovaciu podložku s osadenou handričkou. Inštalácia handričiek je jednoduchá a uchytávajú na spôsob suchého zipsu.

Na výber máte dve handričky. Handrička na vlhké mopovanie, ktorá zároveň podlahu mierne vytiera dosucha. Handrička na mokré mopovanie zase necháva podlahu mierne mokrú a podlaha postupne sama vyschne.

Netreba sa obávať, že by sa vám napríklad drevené podlahy premočili. Mopovanie je citlivé a v aplikácii dokážete voliť intenzitu vlhkosti (nízka, stredná, vysoká), pričom aj vysoká je stále z nášho pohľadu vhodná aj na drevené či laminátové podlahy.

Pohyb vysávača počas mopovania je špecifický a snaží sa napodobniť ručný spôsob mopovania, aby po každom mieste prešiel aspoň dvakrát. Od veľkosti upratovaného priestoru závisí či budete musieť nádržku na vodu dopĺňať. Vtedy stačí robota pauznúť, nádržku doplniť a cez aplikáciu spustiť pokračovanie v upratovaní.

Cez aplikáciu môžete tiež vylúčiť zóny, ktoré nemajú byť čistené – hodí sa to napríklad ak máte v priestoroch koberec. Vtedy ho bude vysávač obchádzať.

Po ukončení procesu mopovania je potrebné mopovaciu podložku odstrániť a odporúča sa dať handričku vyprať. Niekomu nemusí vyhovovať, že musí handričku snímať dole rukami, odporúčame pri tom kvôli hygiene použiť gumené rukavice.

Výsledky upratovania

V našom teste sme pravidelne upratovali domácnosť s rozlohou 48 m2 v ktorej žije pes a dvaja ľudia. Priestor sme predtým dva dni neupratovali, aby sme dokázali vyhodnotiť mieru efektivity upratovania a umývania. V celom dome sú laminátové podlahy v kombinácii s kamennou dlažbou a jeden koberec s nízkym vlasom.

Vysávač sme používali vždy v kombinovanom režime s mopovaním, hoci mop prechádzal aj po koberci. Toto však odporúčame používateľom nastaviť v aplikácii, pretože ak by ste pravidelne nechali mop chodiť aj po koberci, postupne by bol koberec znečistený, hoci u nás sa to po pár čisteniach neprejavilo.

Pri najslabšom sacom výkone boli výsledky vysávania veľmi uspokojivé, pričom aj hlučnosť vysávača bola nízka. Bolo možné počas procesu napríklad pozerať televízor. Mopovanie však prvýkrát nebolo optimálne, veľké zaschnuté škvrny napríklad od kečupu v kuchyni mopovač neodstráni. Je to pochopiteľné a počíta sa s tým, že zariadenie bude upratovať pravidelne a iba mierne znečistené podlahy.

Pravidelné vysávanie a umývanie každý druhý deň je na podlahe naozaj vidno a nerozoznáte výsledok. Bude veľmi podobný tomu, ako keď si povysávate a umyjete samy. Možno lepší.

Aplikácia s mnohými funkciami

Aplikácia MiHome umožňuje bohaté nastavenia celého procesu upratovania. Od nastavení intenzity sacieho výkonu (tichý mód, štandard, stredný a turbo sací výkon), po nastavenie samostatného vysávania, alebo kombinácie vysávania s umývaním či iba samotného mopovania (vtedy je nutné dokúpiť zvlášť zásobník na vodu s väčšou kapacitou).

Cez aplikáciu tiež nastavujete časovanie vysávača, aby upratoval, keď nie ste doma. Samozrejmosťou je už spomínané nastavenie virtuálnych stien, pomenovania miestností po rozpoznaní mapy, vylúčenie zón, ktoré sa nemajú upratovať a podobne.

Technické parametre

Vysávač ponúka za málo peňazí veľa muziky. Disponuje 3200 mAh batériou a motorom so sacím výkonom až 2100 Pascalov. Výrobca udáva až 110 minút vysávania na jedno nabitie. My sme však pri našom teste museli nájsť vhodnú kombináciu sacieho výkonu s mopovaním, aby sa na jedno nabitie poupratoval celý priestor  (48 m2) s uspokojivými výsledkami. Oceňujeme, že hoci výrobca udáva prekonanie prekážky do 2 cm, v našom prípade robot prekonal aj prekážky vo výške 2,5 cm.

Ďalej zariadenie disponuje až 12 senzormi, ktoré ho chránia proti pádu zo schodov či ochraňujú zariadenie vašej domácnosti. K okolitým veciam je vysávač skutočne citlivý. Okolitý priestor monitoruje vystúpený laserový lúč.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Robot skenuje okolité prostredie pomocou laserového lúča, Zdroj: Xiaomi

Vysávač má pekný minimalistický dizajn, ako sme už pri Xiaomi zvyknutí, k dispozícii je v čiernejbielej farbe.

Vysávač s mopovačom nám do testu zapožičala spoločnosť Datacomp „Muži v Modrom“, ktorá je jednou z popredných autorizovaných partnerov značky Xiaomi na Slovensku. Od značky Xiaomi majú komplexnú ponuku zariadení na ich webe.

Cena: 339 eur

Tomas Buransky

Tomas Buransky
Mám rád nové veci a preto je skvlelé, že vďaka mojej práci sa môžem venovať marketingu v spojení s tými najnovšími technológiami.