Power-banky (záložné zdroje energie) sa v našich rukách objavujú na testy a recenzie pomerne často, ale nie je možné z dôvodu zapožičiavania produktov, vyskúšať dlhodobú životnosť všetkých. No a naopak, máme možnosť niektoré zariadenia vyskúšať aj dlhodobo, čo je u power-bánk výhodou v tom zmysle, že vieme objektívne posúdiť strácajúcu sa energiu z celkovej kapacity.

V tomto prípade, sme si na mušku zobrali cenovo dostupnú power-banku Remax Proda PowerBox V6 s kapacitou 10 000 mAh, čo je slušná porcia energie v prípade núdze, ktorá nastáva pomerne často. Veď povedzme si na rovinu, tie dnešné smartfóny a podobné zariadenia na batériu veľa nevydržia a keď ste na celodennom výlete, kde ako fotoaparát používate smartfón, power-banka bude pravdepodobne nevyhnutnou súčasťou výbavy.

balenie

 

Technické špecifikácie

  • Model: Proda PowerBox V6
  • Kapacita: 10 000 mAh (Li-Pol)
  • Input: DC5V 1A (MAX)
  • Output A: DC5V-1A (MAX)
  • Output B: DC5V-1,5A(MAX)
  • Váha: 164 gramov
  • Rozmery: hrúbka 20 mm / dĺžka 136 mm / šírka 45 mm

Táto power-banka sa do našich rúk dostala cca 6-7 mesiacov dozadu a celkom sme sa potešili, lebo do našej výbavy pribudla veľmi dobre skladná a kapacitou vyhovujúca „náhradná batéria“ pre smartfón, tablet a pod. Na začiatku používania sme testovali dostupnosť reálnej energie, ktorú zariadenie ponúka. Väčšina z vás už pravdepodobne vie, že údaje o kapacite power-banky od výrobcu, sú len informačné údaje. Realita je podstatne iná a to u každého výrobcu alebo typu produktu. Naša „Proda“ sa na začiatku držala statočne a dostupná kapacita bola z udávaných 10 000 mAh cca 8100 mAh, čo je 81 % resp. -19 % z výrobcom udávanej hodnoty. Tento výkon je pomerne slušný. Naozaj nemôžete nikdy čakať, že kapacita udávaná od výrobcu bude reálne dostupná. Veď výrobcovi, ako aj predajcom, by sa ťažšie tieto produkty predávali, keby je na balení písané „kapacita 10000 mAh no reálne dostupných je 8000 mAh“. Toto by na bežného zákazníka nepôsobilo dobre, skúsenejší zákazník vie, že s tým treba počítať a nie je to žiadna vada produktu, ale realita.

Dôvodom nižšej kapacity power-bánk môže byť aj: Na nabíjanie mobilného telefónu sa používa napätie 5 V, ktoré ale väčšinou nezodpovedá výstupnému napätiu záložného zdroja. Navyše, pri tomto procese nabíjania vznikajú predovšetkým tepelné straty, rovnako tak ako pri samotnom nabíjaní smartfónu.

Vyhotovenie konkrétnej power-banky je elegantné, v našom prípade je bielej farby v kombinácii so šedou. V balení nájdete power-banku a krátky plochý kábel (USB / Micro USB). Vo vrchnej časti zariadenia, je tlačidlo pre zapnutie nabíjania a pre kontrolu stavu kapacity, pomocou 4 informačných LED diód. Rýchlym dvojitým stlačením tohoto tlačidla zapnete LED svietidlo, ktoré je umiestnené v bočnej stene. Je slabučké, ale určite pomôže, nakoľko to je len pridaná hodnota, nemáme voči tomu výhrady. V bočnej stene, vedľa LED svietidla sa nachádza Micro USB vstup pre nabíjanie power-banky. V prednej časti sú dva USB výstupy s rozličnými hodnotami nabíjania. Môžete naraz nabíjať dve zariadenia, čo je výhodou. Výstup A – DC5V-1A. Výstup B – DC5V-1,5A. Nabíjanie zariadení netrvá dlho a môžeme to +/- pár minút prirovnať ku klasickej nabíjačke do elektrickej siete. Samozrejme, ale nie nabíjačky s Fast-Charging (rýchlym nabíjaním). Nabíjanie power-banky do plnej kapacity, trvá v priemere 4,5 až 5 hod.

Postupné strácanie dychu

Teraz prichádza ten problém, ktorý by mal nastávať (podľa nášho subjektívneho názoru) trošku neskôr a nie po 6-7 mesiacoch používania. Kapacita testovanej power-banky sa za toto obdobie zúžila, z pôvodne dostupných 81 % na cca 50 %. Takže, z 8100 mAh máme reálne dostupných cca 5000 mAh, čo je markantný rozdiel a to vôbec nie je potešujúci údaj. Nabíjací cyklus cca 500 a viac nabití, je bežný údaj od výrobcov, ktorým by sa mala určovať životnosť. Tento cyklus sme zatiaľ určite nedosiahli a predpoklad dostupnej kapacity pri dosiahnutí 500 nabití, môže byť tak 10-15 %. To bude postačujúce tak na malý MP3 prehrávač, čiže takmer nepoužiteľné zariadenie. Škoda toho, že výrobcovia neuvádzajú viac informácií o životnosti a pod. skutočnostiach, čím je vo viacerých prípadoch koncový spotrebiteľ zavádzaný, nie presnými údajmi. Pravdepodobne to chyba produktu nie je, nakoľko všetky batérie odstupom času strácajú zo svojej pôvodnej kapacity, ale v tomto prípade nás to zaskočilo pomerne rýchlym poklesom. No nevylučujeme ani možnosť, že by mohlo ísť o chybný kus.

Postup straty kapacity v našom prípade: zariadenie, na ktorom bola viac krát po celú dobu skúšaná dostupná kapacita, malo 3220 mAh batériu. Na začiatku sme toto zariadenie plne dobili 2× + 1× polovičné nabitie a v aktuálnom období nabijeme to isté zariadenie 1x doplna + 1× štvrtinu max polovicu batérie.

Screenshot-19_nowat

Dôvod rýchlejšieho poklesu kapacity postupom času, môže byť spôsobený aj kvalitou samotných batériových článkov, ktoré môžu byť v mnohých prípadoch aj v lepšej kondícii, ale aj horšej. Všetko záleží od výrobcu, čo nám ponúkne. No nie vždy platí pravidlo: čím drahšie, tým lepšie.

Cena testovaného produktu: 21 eur

Verdikt touchIT

Je to chyba alebo nie? To je ťažko povedať, ale podľa viacerých testov sa k takémuto štádiu životnosti prikláňa čoraz viac power-bánk (česť výnimkám), čo môže používateľa nemilo prekvapiť, možno nahnevať. No je to skutočnosť, s ktorou treba počítať.  Batériové články majú ešte dlhú cestu, aby boli dlhšiu dobu stabilné a nestrácali tak skoro energiu. V konečnom dôsledku, nám táto power-banka veľa krát pomohla dodať zariadeniam potrebnú energiu a dúfame že nejaký čas to ešte zvládne, aj keď už nie v plnej sile.

Rada na koniec znie – Ak chcete mať čo najlepšie zariadenie, je dobré sa pred kúpou poobzerať po testoch, recenziách alebo používateľských skúsenostiach, ktorých nájdete na webe pomerne dosť. Aj na tom našom 🙂

Podeľte sa s nami aj s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti s dlhodobým používaním power-bánk a s ich kapacitou odstupom času. Možno sa nájdu zariadenia, ktoré budú dosahovať výborné výsledky aj po dlhšej dobe používania.

Podobné články

Predstavujeme power-banku, ktorá nabije smartfón ale aj oživí autobatériu

Aké sú možnosti power bánk? Dostanete všetko, čo potrebujete?

Power-banka s rýchlym nabíjaním

 

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
Milovník outdooru, automobilov a technológií.