Navštívili sme priestory portálu 24print.eu, ktorý tlačí fotografie, kalendáre a iné formy fotiek na produkčnom stroji Canon DreamLabo 5000

Portály, ktoré poskytujú tlač fotografií musia mať celkom logicky niekde aj svoju „hardvérovú“ výbavu. Taká sa nachádza v nenápadnom sídle v Pískovej Lhote v Poděbradoch. Z Kolína po 20-tich minútach prichádzame pred veľkú bránu a na pohľad nenápadný rodinný dojem. To, že ide o akúsi sústavu až štyroch rodinných domov postavených ako halové priestory, sa dozvedáme pri prehliadke.

Ešte než upladnete fotky

Býva spravidla výnimka, aby sa firma podobného typu pochválila, ako to u nich vyzerá a aký je vlastne priebeh od prvotného nahrávania fotografií na server až po doručenie k vašim dverám.

Firma vznikla v roku 1993 a 5 rokov sa špecializovala na tlač čiernobielych materiálov. Typicky faktúr, ktoré potom „obálkovali“ a posielali konkrétnym adresátom. Možno práve aj vám. V čase návštevy sme mohli z diaľky sledovať spracovanie listov jednej českej banky a automatický proces vkladania do obálok. Keď si všimnete, na listoch máte aj krátke čiarové kódy, zväčša pozdĺžne dlhšej strany. Slúži ako identifikátor, koľko listov bude súčasťou obálky. Stroj, ktorý potom rotuje papiere a privádza ich až k časti s vkladaním do obálok vie, na koľko papierov treba počkať, kým obálku zatvorí.

24print

Canon DreamLabo 5000

V roku 2007 bol založený portál 24print.eu, ktorý sa špecializuje na tlač kalendárov, fotodarčekov a samozrejme, aj fotiek a letákov rôznych veľkostí.

Podľa majiteľa firmy, Miloša Červínka, spravia za jeden deň toľko objednávok, ako za bežné dva mesiace v roku. V súčasnosti majú zhruba 109 000 zákazníkov, ktorí dostávajú predlohy aj zo stroja Canon DreamLabo 5000. Od februára tohto roku, kedy ho nasadili vo firme nemajú žiadne nepodarky. Na rozdiel od laseru získajú zákazníci lepšiu kvalitu. Treba ale dodať, že kvalita je viazaná na špeciálny papier. Ten síce udrží kvalitu podľa meraní v laboratórnych simuláciách po 300 rokov, no nie je vode odolný. Aj kvôli tomu, e horná vrstva je priepustná a tzv. fixačná. Kvapky atramentu cez ňu len prejdú a ustália sa na nižšej vrstve. Výhodou ale je, že na tomto papieri nenecháte žiadne odtlačky. Aj preto sa veľmi dobre používa pri tlači fotokníh.

Nebudeme tvrdiť, že id e o zázrak. Kvalitné fotky vytlačíte aj na tlačiarňach Canon PIXMA, no toto je produkčný stroj, ktorý vytlačí 2330 ks fotografií s rozmerom 10 × 15 cm za hodinu.

Je zaujímavé, že Canon od jeho prvotného predstavenia pred tromi rokmi na výstave Drupa nedokázal zabezpečiť do ČR tento stroj skôr. Pritom ho mali už aj v Nemecku v počte 5 ks. Dôvodom prečo vlastne v ČR takýto stroj majú, je že bol objednaný na firmu v Nemecku, no dodaný na českú adresu. V Európe je len 10 inštalácií, Slovensko medzi nimi nie je. Po svete je 50 inštalácií takéhoto stroja s najväčším počtom v Japonsku.

Používa systém siedmych atramentov a je to vlastne úplná novinka. Logicky by sa dalo očakávať, že bude pokračovateľom niektorého z iných produkčných strojov. Ide však o úplne nový návrh, ktorý sa na začiatku napríklad stretával s problémami tlače národných fontov. To už je opravené a podľa toho, čo sme videli, tlačí skvelo. Tiež aj preto, že má pridanú sivú farbu a tak ani čiernobiele predlohy nemajú nádych modrej alebo napríklad žltej farby.

Tlačové hlavy boli rovnako špeciálne vyvinuté pre tento produkčný stroj. Sú fixné bez pohybu a po každej tlači sa kontroluje, či nie je niektorá tryska upchatá. Takáto kontrola sa vykonáva medzi tlačou každej jednej fotky. V duplexnom režime sa používa medzi kroková rolka, na ktorú sa navinie prvý výtlačok na jednej strane. Potom sa tlačí druhá strana.

Zaujímavosťou, že na tomto stroji vytlačíte Nový zákon jednobodovým písmom tak, aby sa vošiel na stranu rozmeru A4.

DSCN2886

Fotoaparát – web – kuriér

Začiatok procesu tvorí vaša fotka. Potrebujete ju najprv nahrať na server 24print.eu a odtiaľ si používateľov vyberie vlastný produkt. Či už to bude spomínaný kalendár alebo plagát, prípade fotografie v menšom rozmery. Portál nezaťažuje používateľov technickými názvami papierov ale poskytuje na výber základné typy ako lesklý, matný alebo tlač na plátno. Vo väčšine prípadov však výrobca použije aj tak len jeden papier a keď chcete lesklý potiahne ho fóliou. Fóliovač je súčasťou výroby a tak sa operatívne riešia aj tieto požiadavky.

Takto vzniká váš obraz

Bežný zákazník si možno neuvedomí, že ak chce fotku osadiť do rámika na plátno sa zahne do štyroch strán. Aj s týmto si pracovníci fotoslužby poradia, zákazníka to nemusí nijako zaujímať. Najčastejšie prípady sú orezané resp. zahnuté hlavy do rámu. Všetky úkony ako nabitie fotky do rámu, zabalenie ale aj pribalenie klinčeka, aby ste si výsledný obraz mohli zavesiť na stenu, sa robia ručne. Boli sme pri tom. Pracovníci majú značný cvik a práca je ako s profesionálneho stroja.

Záver

Na tom, aby všetko fungovalo správne, pracuje 40 zamestnancov. Boli sme sa pozrieť do firmy počas včerajšieho dňa. Všetko fungovalo ako po iný deň a zodpovedne tvrdíme, že atmosféra firmy je veľmi príjemná. Je to aj informácia pre vás, že vaše fotky spracujú reálni ľudia a postarajú sa, aby bola vaša objednávka vybavená k vašej spokojnosti. Iste, sú aj nejaké reklamácie. Asi 400 za rok, čo je štatisticky zanedbateľné číslo vzhľadom na počet objednávok a zákazníkov. Sú vybavované väčšinou kladne. A týkajú sa niekedy zaujímavého paradoxu. A to kvality fotiek – klienti sa sťažujú, že sú príliš tmavé. Nuž aj to je cena za autenticitu tlače. Bežný používateľ totiž nerozumie farebným profilom monitora a tlačového zariadenia. A tak na monitore máte presvetlené fotky, no vo výsledku sú tmavšie.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.