S6 Pure je určený náročnejším používateľom a prináša niekoľko pokročilých funkcií.

V redakcii TOUCHIT sme testovali robotické vysávače značky Roborock – modely S6 Pure a E4. V tomto článku nájdete naše poznatky z recenzovania modelu S6 Pure, v samostatnom článku sa budeme venovať lacnejšiemu Roborocku E4 a pripravili sme pre vás aj videorecenziu oboch vysávačov.

Ak počujete názov Roborock prvýkrát, vedzte, že nejde o žiadneho nováčika v segmente robotických vysávačov. Táto firma posledné roky vyrábala vysávače pre Xiaomi a teraz sa snaží uspieť na trhu aj pod vlastnou značkou, pričom jej vysávače sú oficiálne v predaji aj na Slovensku.

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure

Skvelá výbava za 500 eur

Roborock S6 Pure sa na Slovensku predáva za odporúčanú cenu 500 eur. Robot využíva inteligentnú laserovú navigáciu, to znamená, že dokáže detailne spoznať vašu domácnosť a uložiť si jej mapu do pamäte. Vy môžete k uloženej mape následne pristupovať prostredníctvom mobilnej aplikácie Roborock, pričom ju môžete rozdeliť do jednotlivých zón alebo si zadefinovať miesta, kam robot nemá chodiť upratovať.

Práve inteligentná navigácia po domácnosti a analýza uloženej mapy patria k hlavným lákadlám tohto vysávača. Pridanou hodnotou je tiež skutočnosť, že Roborock si dokáže uložiť mapy viacerých poschodí, čo nie je vždy samozrejmosť a je to funkcia, ktorá pre vás môže byť kriticky dôležitá pri výbere nového robotického vysávača.

Roborock S6 Pure využíva tradičný okrúhly tvar s jednou bočnou kefou, ktorá je umiestnená vľavo. Dizajn neprekvapí a pokiaľ ste už v minulosti používali nejaký robotický vysávač, bude vám veľmi dobre známy. Vysávač má rozmery 350 × 350 × 96,5 mm a hmotnosť 3,2 kg.

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure

Zvládne aj veľké domácnosti

S6 Pure si poradí aj s väčšími domácnosťami. Má batériu s kapacitou 5200 mAh a dokáže na jedno nabitie upratovať až 3 hodiny, pričom povysáva aj domácnosti s rozlohou nad 200 m2. Nádobka na prach má 460 ml, pri pravidelnom upratovaní 3-izbového bytu s rozlohou 60 m2 som ju menil približne po každom treťom povysávaní.

Sací výkon dosahuje až 2000 Pa. K dispozícii sú viaceré režimy vysávania, ktoré si môžete nastaviť v mobilnej aplikácii. Logicky platí, že čím vyšší výkon, tým vyššia hlučnosť vysávača. Osobne som ho používal v štandardnom režime, kedy hluk dosahuje 69 dB. Tento hluk zodpovedá štandardu v segmente robotických vysávačov a subjektívne ho považujem za akceptovateľný – pokiaľ teda nie je večer a nesledujete práve televízor. V prípade robotických vysávačov sa však predpokladá, že budú upratovať najmä vtedy, keď nie ste doma.

Šikovnou funkciou, ktorú Roborock S6 Pure ponúka, je automatické zvýšenie výkonu vysávania na kobercoch. Robot ho automaticky rozpozná a zvýši výkon, čo sa okamžite prejaví vyšším hlukom. V byte mám minimum kobercov, avšak táto funkcia počas testovania fungovala spoľahlivo a to aj na rozmerovo malých koberčekoch.

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure

Mopuje, v dvoch intenzitách

Roborock S6 Pure ponúka aj funkciu mopovania. K dispozícii je prídavná nádobka na vodu s objemom 180 ml. Tú je možné pripevniť k spodnej časti vysávača. Ocenil som dve intenzity mopovania, medzi ktorými sa môžete prepínať pomocou prepínača na nádobke s vodou. Osobne som používal vysokú intenzitu a v prípade tohto nastavenia odporúčam doplniť nádobu s vodou po každých 30 až 40 m2. V prípade strednej intenzity dokáže robot vymopovať aj rozmerovo väčší byt bez nutnosti doplnenia vody. Súčasťou balenia je umývateľná utierka na mopovanie.

V súvislosti s mopovaním som využil zónové upratovanie, resp. upratovanie po miestnostiach. Obvykle nechám vymopovať polku bytu, doplním vodu a robota pošlem do zvyšnej časti domácnosti. K mopovaniu dodám, že robot vylezie aj na koberce, takže tieto časti bytu alebo domu môžete zakázať napr. pomocou zakázaných zón alebo neviditeľných stien pri editácii mapy v aplikácii. Mopovanie považujem za príjemnú pridanú hodnotu, avšak platí, že najdôkladnejšie si vymopujete iba manuálne. Je však fajn, keď vám raz za týždeň prebehne domácnosť namokro aj robotický vysávač.

Hlavnou pridanou hodnotou modelu S6 Pure je už spomenutá inteligentná laserová navigácia a vytvorenie mapy vašej domácnosti – aj naprieč viacerými poschodiami. Roborock dokáže automaticky zanalyzovať získanú mapu a rozdeliť ju do jednotlivých miestností. V praxi to znamená, že po prvom povysávaní môžete aktivovať funkciu čistenie miestností a vysávač poslať iba do tých izieb, ktoré si vyberiete.

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure

Inteligentný vysávač

Niektoré konkurenčné vysávače majú podobnú funkciu, avšak rozdelenie do miestností si musíte spraviť vy manuálne. Roborock S6 Pure to dokáže automaticky – hoci, môže sa stať, že sa objavia drobné nedokonalosti. V našom prípade napríklad zlúčil dve miestnosti do jednej. Nevadí, aplikácia umožňuje upraviť alebo opraviť automatické rozdelenie do miestností.

Samozrejmosťou vo výbave mobilnej aplikácie je funkcia plánovania harmonogramu vysávania, aby robot upratoval, keď nie ste doma. Okrem času a dní, kedy má vysávať, si môžete zadefinovať aj jednotlivé miestnosti, ktoré má upratovať.

K pohybu robota počas vysávania nemám pripomienky. Laserová navigácia umožňuje skutočne inteligentný pohyb. Robot najskôr vysáva popri stenách a následne systematicky prechádza po celej zvyšnej ploche miestnosti. To, že sa pohybuje skutočne inteligentne, si môžete skontrolovať aj v aplikácii. Nejde o novú technológiu, ale pokiaľ ste doteraz nemali robotický vysávač alebo nejaký hlúpejší starší model, potom budete z pohybu modelu S6 Pure nadšení.

Roborock S6 Pure prekoná prekážky do 2 cm a nespadne zo schodov, čo sú vlastnosti, ktoré sú štandardom prakticky pre všetky robotické vysávače. Tento model sa mi však počas vysávania opakovane zasekával o tyčku, ktorá spája nohy sušiaka na bielizeň, čo ma trochu prekvapilo. Je pravda, že táto prekážka je pomerne náročná a komplikovala vysávanie viacerým vysávačom, ktoré som v minulosti testoval, avšak S6 Pure bol jediný vysávač, ktorému som musel manuálne pomôcť, aby mohol pokračovať v upratovaní.

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure

Verdikt

Roborock S6 Pure patrí k tomu najlepšiemu, čo má aktuálne táto značka v ponuke. Ponúka kvalitné robotické vysávanie s funkciu mopovania. Vysávač dokáže rozpoznať a zapamätať si vašu domácnosť a to aj niekoľko poschodí. Vďaka tomu ho môžete poslať upratovať iba do vybraných izieb alebo mu vytvoriť neviditeľné steny, kam nemá chodiť.

Efektivita vysávania je na veľmi dobrej úrovni a chválim aj inteligentný a systematický pohyb. Ak premýšľate nad novým robotickým vysávačom, S6 Pure vás okrem laserovej navigácie môže osloviť funkciami, ako je automatické zvýšenie výkonu počas vysávania na kobercoch, či zónové vysávanie, ktoré funguje naprieč viacerými poschodiami.

Roborock S6 Pure

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • Skutočne inteligentný pohyb robota
  • Mobilná aplikácia a automatické rozdelenie domácnosti do miestností
  • Zónové vysávanie aj naprieč viacerými poschodiami
  • Zvýšenie výkonu na kobercoch
  • Mopovanie je príjemná pridaná hodnota

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • Robot s mopom vylezie aj na koberec (dá sa tomu zamedziť vytvorením zakázanej zóny pomocou aplikácie)
  • Môžu sa objaviť drobné nepresnosti pri automatickom rozdelení domácnosti do miestností
  • Môže sa stať, že sa vám zasekne o nohy sušiaka na bielizeň, prípadne o podobne vysokú prekážku

Cena: 499 eur

Zapožičal: WESTech

Technické špecifikácie:

ModelRoborock S6 Pure
Rozmery350 × 350 × 96,5 mm
Navigácia / rozdelenie mapy do zónlaserová / áno, aj viaceré poschodia
Maximálny sací výkon2000 pa, automatické zvýšenie na kobercoch
Batéria / výdrž na jedno nabitie5200 mAh / 200+ m2, 3 hodiny
Objem nádrže na prach / vodu460 ml / 180 ml
Mobilná aplikáciaRoborock
Cena499 eur

Prečítajte si aj:

Roborock S6 Pure a E4: Aké funkcie ponúkajú robotické vysávače? (VIDEO)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit