Otestovali sme robotický vysávač od Xiaomi, ktorý sa pokúša zaujať kvalitou za rozumnú cenu. Toto zariadenie už oficiálne kúpite aj na Slovensku a konštatujeme, že ide o praktického pomocníka do domácnosti.

Pokiaľ zvažujete kúpu robotického vysávača, mali by ste si najskôr zodpovedať dve základné otázky. Je váš byt či dom vhodný pre takéto zariadenie a čo od neho očakávate? Vysoké prahy a husto vybavené miestnosti znemožňujú, resp. komplikujú prácu robotického vysávača, a to si treba uvedomiť hneď na úvod. A tiež netreba očakávať, že váš byt bude dokonale čistý. Robotické vysávače majú prirodzené obmedzenia. Na druhej strane, ich prínos je poznať.

Xiaomi Mi Robot Vacuum láka najmä svojou cenou a značkou. Čínsky výrobca Xiaomi je dobre známy výborným pomerom cena/výkon a najnovšie sa na Slovensku oficiálne predáva aj jeho robotický vysávač. Zariadenie dizajnom neprekvapí. Má kruhový tvar s rozmermi 345 × 345 mm a výškou 96 mm. Vysávač váži 3,8 kg a testovali sme ho v trojizbovom byte s rozlohou 60 m2.

Vysáva opatrne

Používanie a inštalácia robotického vysávača sú jednoduché. Zariadenie stačí vybrať z balenia, nabíjaciu stanicu pripojiť do elektrickej siete a vysávač zapnúť. Ďalším stlačením napájacieho tlačidla aktivujete samotné vysávanie. Xiaomi Mi Robot Vacuum využíva laserový snímač na sledovanie okolia v 360° a je vybavený technológiami pre čo najúčinnejšie čistenie.

Buďte aj vy smart a plaťte mobilom. Klienti VÚB môžu platiť prostredníctvom mobilu tiež. Stačí ak si stiahnu aplikáciu.
Vysávanie prebiehalo v praxi nasledovne – robot sa snažil čistiť kraje miestnosti a keď ju takýmto spôsobom zmapoval, systematicky začal čistiť celú plochu miestnosti. Následne sa presunul do ďalšej izby a celý proces zopakoval. Počas testovania sme skúšali viaceré scenáre a vyšlo nám, že robot vo vyváženom režime povysával 1 m2 priestoru v priemere za 1 minútu. Treba však brať do úvahy fakt, že niektoré časti miestnosti prejde aj viackrát. Na jedno nabitie dokáže čistiť až 2,5 hodiny, následne sa automaticky vráti k nabíjačke.

Chválime, že Xiaomi Mi Robot Vacuum nie je príliš agresívny. Vysávač počas testovania nič nezhodil a k objektom pristupoval s rešpektom. Sem-tam do niečoho mierne drgol, je však vybavený 2 mm hrubým gumeným nárazníkom. Faktom je, že pred samotným vysávaním sme sa snažili optimalizovať rozloženie miestností a nenechali sme teda voľne položené objekty, ktoré sa dali odložiť. Prínos robota sme ocenili najmä počas jeho vysávania pod posteľou alebo pod skriňami. V rámci testovania sme ho nechali potrápiť sa aj so sušiakom na bielizeň, robot jeho nožičky nepreliezol. Dokáže však zdolávať prekážky až do výšky 2 cm.

V aplikácii nájdete detailný sumár predchádzajúcich vysávaní

 

Diaľkové ovládanie cez aplikáciu

Hlavná výhoda robotického vysávača Xiaomi spočíva v tom, že dokáže samostatne vysávať, keď nie ste doma. Po návrate z práce teda prídete do čistého bytu či domu. Niektoré priestory si však budete musieť z času na čas očistiť manuálne – robot má napr. obmedzený prístup k rohom a tiež nedokáže zavrieť dvere a povysávať za nimi. Na toto treba myslieť.

Xiaomi Mi Robot Vacuum obsahuje štetinovú kefu, na ktorú sa môžu namotávať dlhé chlpy a vlasy. Súčasťou balenia je nástroj, pomocou ktorého kefu ľahko očistíte. Pri čistení pomáhajú aj tenké štetiny, ktoré sú umiestnené v pravej spodnej časti a horizontálne sa točia. Zásobník na špinu pre potreby čistenia 3-izbového bytu postačoval, v prípade väčších domov však môže obmedzovať. Záleží však aj na tom, ako často budete vysávať. Či už manuálne alebo pomocou robota. Jeho čistenie je rýchle a jednoduché.

Robotický vysávač od Xiaomi je možné spárovať s mobilnou aplikáciou Mi Home. Treba si však zmeniť región aplikácie na Other, čo je trochu nepochopiteľné a nikto vás na to neupozorní. Následne môžete pomocou aplikácie na diaľku aktivovať vysávanie, návrat do dokovacej stanice a tiež sa prepínať medzi režimami vysávania (rýchly, tichý, vyvážený). Takisto je možné nastaviť rozvrh automatického vysávania a aplikácia vás bude o procese informovať. Je to praktické.

Dizajn vysávača je minimalistický

Verdikt

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum splnil to, čo sme od neho očakávali. V rámci testovania nás dokázal presvedčiť, že ide o praktického pomocníka do domácnosti, ktorý sa nám staral o čistotu v byte. Treba si však uvedomiť jeho prirodzené obmedzenia.

A pokiaľ vás zaujíma, ako obstojí vysávač od Xiaomi v konkurencii drahších a rovnako drahých zariadení špičkových značiek, takéto porovnanie pripravujeme do ďalšieho vydania TOUCHIT.

Zapožičal: mi-store.sk

Cena: 329 €

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit