Tohtoročná verzia modelu ROG Strix prináša vylepšenia z hľadiska výkonu, výdrže batérie a chladenia.
15,6-palcový ROG Strix vždy predstavoval notebook, ktorým ASUS cielil na segment náročnejších hráčov. V prípade tohto notebooku tak nie je prvoradá kompaktnosť, ale správny pomer medzi mobilitou, funkciami, dizajnom a vysokým herným výkonom. Treba uznať, že tohtoročný model G15 G513 sa vydaril po takmer všetkých stránkach.
15,6-palcový displej na úrovni IPS ponúka Full HD rozlíšenie a v najvyššej konfigurácii až 300 Hz obnovovaciu frekvenciu. Z tejto vlastnosti budú naplno profitovať profesionálni hráči elektronických športov. Odozva je iba 3 ms, pričom chválime vysoký maximálny jas na úrovni 315 cd/m2 a 98,7% pokrytie priestoru sRGB.
Pohodlná klávesnica a veľký touchpad
ASUS vylepšil obrazovky tohtoročných modelov a je to vidieť. K dispozícii je adaptívna synchronizácia, všimli sme si však mierne presvitanie podsvietenia z ľavého spodného rohu. Reprodukciu zvuku zabezpečujú dva reproduktory v spodnej časti notebooku, hodnotíme ju ako priemernú a to aj napriek tomu, že sa ASUS chváli medzigeneračnými vylepšeniami ako je vyššia maximálna hlasitosť.
Klávesnicovej časti dominuje membránová klávesnica s individuálnym farebným podsvietením každého klávesu. Poteší aj veľký touchpad – aj klávesnica aj touchpad ponúkajú výborný komfort a nemáme k nim pripomienky. Podsvietená je nielen klávesnica, ale aj viaceré prvky notebooku. Svetelný efekty sú o niečo jasnejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou tohto radu a umožňujú synchronizáciu cez technológiu Aura Sync.
Lepšia výdrž a viac výkonu
Lákadlom nového modelu je štýlový dizajn, ktorý sa naozaj vydaril. Nie každému sa budú páčiť fialové prvky či spomenuté podsvietenie, avšak plastové šasi vďaka tomu pôsobí sviežim dojmom. Druhým lákadlom je výkon, ktorý v prípade testovaného kusu zabezpečoval procesor AMD Ryzen 7 5800H s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070 s 8 GB videopamäte. Vo výbave bola aj 16 GB RAM typu DDR4 s frekvenciou 3200 MHz v dvojkanálovom zapojení a 512 GB NVMe úložisko.
Táto výbava sa podpísala pod vysoký výkon v kancelárskych aplikáciách a v hrách a tiež aj pod dlhú výdrž batérie. Takmer 10 hodín kancelárskej práce pri polovičnom jase a 9 hodín sledovania videa s maximálnym nastavením jasu je skvelý výsledok, ktorý sa pravdepodobne stane štandardnom aj pre ďalšie notebooky s novými procesormi od AMD.
GeForce RTX 3070 dosahuje podobný výkon ako grafická karta RTX 2080 SUPER, čo bola najvýkonnejšia mobilná grafická karta predchádzajúcej generácie.
S efektívnejším chladením
ASUS zapracoval na chladení, notebooky s procesormi AMD Ryzen 5000 chladí tekutým kovom, čo sme postrehli už v prípade nižších prevádzkových teplôt v záťaži v prípade nového Zephyrusu G14. Jeho recenziu zverejníme v blízkej budúcnosti. Podobné teploty – avšak o trošku vyššie, sú aj v prípade modelu Strix G15. V tomto prípade sa procesor aj grafická karta ustália na 80 °C. Hlučnosť v záťaži zodpovedá štandardu v segmente herných notebookov.
Výdrž pri hraní v režime na batériu sa pohybuje na úrovni 90 minút s aktívnou technológiou na šetrenie batérie. K dispozícii je tiež tichý režim, takže pri hraní v režime na batériu bol notebook prakticky nehlučný. Hry však bežali s obmedzením na 30 fps. Tieto technológie si viete prispôsobiť podľa vlastných potrieb.
ROG Strix G15 G513 má vo výbave trojicu USB 3.2 portov, USB-C port, HDMI, 3,5 mm jack a tiež aj ethernet. Notebook podporuje napájanie cez USB-C s výkonom až 100 W a vďaka tenkým rámikom po troch stranách displeja je o trochu kompaktnejší, avšak neobsahuje zabudovanú webkameru.
ROG Strix G15 2021. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Verdikt
Objektívne treba povedať, že ROG Strix G15 G513 sa vydaril. Notebook má viacero medzigeneračných vylepšení, ktoré sú typické pre tohtoročnú generáciu – lepší displej, vyššiu obnovovaciu frekvenciu, vyšší výkon a efektívnejšie chladenie, vďaka ktorému sa podarilo znížiť teplotu komponentov v záťaži.
V tomto smere ide o prirodzenú evolúciu, nič to však nemení na celkovej kvalite, ktorú sa podarilo výrobcovi dosiahnuť. ROG Strix G15 G513 odporúčame, jediným negatívom pre určitú skupinu používateľov môže byť absencia zabudovanej webkamery.