Doplnené: Recenziu sme doplnili o poznatky z testovania AniMe verzie, ktorá obsahuje špeciálne LED podsvietenie na veku notebooku.

Pred pár rokmi sme sa tešili z toho, že prišli herné notebooky, ktoré nevážili 5 kg, ale iba polovicu a rozumný výkon dokázali ponúknuť aj v 15-palcovom šasi. V roku 2020 prichádza na trh ROG Zephyrus G14 a mení definíciu toho, čo to znamená herný notebook.

Nadšenie z ROG Zephyrus G14 s nami budete zdieľať alebo nezdieľať v závislosti od toho, čo očakávate od herného notebooku. Pre niekoho ide o náhradu za stolný počítač, ktorá bude celý čas ležať na pracovnom stole a bude zaberať menej miesta ako štandardná počítačová skrinka. Ak patríte do tejto skupiny, asi nebudete až tak nadšení z toho výkonu, ktorý dokázal vtesnať ASUS do tak malého šasi.

Pokiaľ však herný notebook definujete ako zariadenie, ktoré chcete nosiť so sebou, tak v takom prípade by vás mohol ROG Zephyrus G14 zaujať.

Tento notebook ponúka 14-palcový displej a šasi s rozmermi 324 × 222 × 17,9 mm. Jeho hmotnosť je 1,6 kg. Možno si to neviete úplne dobre predstaviť, avšak vedzte, že ROG Zephyrus G14 sme počas testovania nosili v taške cez rameno, ktorá je určená pre iPad. V skutočnosti je trochu väčšia, takže sa do nej bez problémov (alebo s drobnými problémami) zmestia aj moderné Windows tablety a ultrabooky s uhlopriečkou do 14 palcov. A ideálne do nej pasoval aj ROG Zephyrus G14. Táto taška je pre nás meradlom toho, či je notebook prenosný alebo nie a G14 je prvý herný notebook, ktorý prešiel týmto testom.

ASUS dosiahol malý technologický zázrak vďaka spolupráci s AMD. ROG Zephyrus G14 využíva nové mobilné procesory AMD Ryzen 4000 a to vrátane najvýkonnejšieho modelu Ryzen 9 4900HS. Tento procesor je špeciálne upravený pre potreby notebooku od ASUSu, aby ponúkol maximálny výkon pri menšej spotrebe. ROG Zephyrus G14 takisto ponúka grafickú kartu až do NVIDIA GeForce RTX 2060 v Max-Q dizajne so 6 GB videopamäte. A k dispozícii je až 32 GB RAM a 1 TB NVMe úložisko.

ROG Zephyrus G14

Ideálny na prácu aj zábavu

ROG Zephyrus G14 je vďaka svojmu výkonu a rozmerom vhodný nielen pre hráčov, ale aj pre tvorcov obsahu. Notebook si preto môžete zakúpiť v konfigurácii s Full HD displejom s frekvenciou 60 alebo 120 Hz alebo s rozlíšením 2560 × 1440 pixelov so 60 Hz. Nižšie rozlíšenie bude vhodné pre hráčov, ktorí chcú vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Vyššie rozlíšenie odporúčame tvorcom obsahu, ale aj hráčom, ktorí si chcú užiť vyššiu vizuálnu kvalitu a nepotrebujú viac ako 60 fps. My sme testovali model s vyšším rozlíšením a kartou RTX 2060, pričom prakticky všetky testované hry bežali pri 50 až 60 fps pri vysokom nastavení kvality.

Namerané hodnoty z testovania nájdete v tabuľke. Do pozornosti však dávame pár poznatkov – ROG Zephyrus G14 dosiahol skvelú stabilitu v záťaži na úrovni 99,1% v stress teste Port Royal. Teploty v záťaži dosahovali 95 °C pre procesor a 79 °C pre grafickú kartu, čo vzhľadom k výkonu a kompaktným rozmerom považujeme za výborný výsledok.

Procesor sa dokonca nespomalil kvôli vyššej teplote, čo je úkaz, ktorý v prípade rozmerovo väčších herných notebookov s procesormi Intel sledujeme bežne. Hlučnosť notebooku v záťaži je štandardná a porovnateľná s veľkou väčšinou 15-palcových herných notebookov. Pre optimálny zážitok z hrania odporúčame herné slúchadlá.

ROG Zephyrus G14 potešil skvelou výdržou na pomery herných notebookov. Vo video teste s maximálnym jasom vydržal fungovať 4,5 hodiny. V teste PCMark 10 kancelárska práca sme namerali 8 hodín. V rámci reálneho používania v našich podmienkach predpokladáme výdrž 7 hodín. A pri hraní na batériu dokázal notebook fungovať 100 minút – to je takmer dvojnásobok štandardnej výdrže 15-palcových herných notebookov, ktoré po hodine zhasnú.

A ak by ste sa báli procesorov AMD Ryzen kvôli prípadným problémom s optimalizáciou systému Windows 10 alebo iným nedokonalostiam, nič takéto sme počas dvojtýždňového testovania nespozorovali.

ASUS ROG Zephyrus G14

Lákadlom je všestrannosť

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že lákadlom notebooku ROG Zephyrus G14 je najmä jeho všestrannosť. V redakcii máme slabosť pre notebooky, ktoré sú kompaktné a výkonné a toto zariadenie posúva hranicu toho, čo môžeme očakávať od herných zariadení. Konečne existuje herný notebook, ktorý dokáže ponúknuť atraktívnu výbavu v kompaktnom tele bez kompromisov. V minulosti sa totiž objavilo niekoľko tenkých a ľahkých herných notebookov s kompaktným šasi, avšak tie k svojmu fungovaniu obvykle potrebovali externú dokovaciu stanicu so samostatnou grafickou kartou.

ROG Zephyrus G14 je počítač, ktorý by sme používali aj ako náš primárny notebook na cesty. Z pohľadu pracovného notebooku totiž ponúka dlhú výdrž a dostatočne kompaktné spracovanie na pohodlné prenášanie. Extra výkon je skvelým bonusom na oddych pri hraní alebo na editovanie videa či prácu s graficky náročnejšími aplikáciami.

Z praktického hľadiska tiež oceňujeme nabíjanie cez USB-C a pomerne kompaktný a ľahký 180 W napájací adaptér. Napájanie cez USB-C podporuje výkon do 65 W, takže v takom prípade nevyužijete plný grafický potenciál notebooku, avšak na prácu na cestách je to skvelé riešenie.

V prípade novinky od ASUSu chválime aj celkové vyhotovenie notebooku. Šasi pôsobí prémiovým dojmom a kvalitný je takisto displej, ktorý podľa nášho merania pokrýva 94% priestoru sRGB. V úplnej tme sme si všimli drobné presvitanie podsvietenia na dvoch-troch miestach pri zobrazení čiernej farby na celú obrazovku. Tento nedostatok však nebol príliš výrazný a v štandardných podmienkach sme ho pri práci či hraní neregistrovali.

Reprodukcia zvuku pomocou zabudovaných reproduktorov bola príjemným prekvapením. Notebook aj napriek svojim kompaktným rozmerom dokázal reprodukovať bohatý a dunivý zvuk, ktorému nechýbali ani basy.

ROG Zephyrus G14

AniMe verzia s unikátnym LED vekom

Okrem štandardného modelu notebooku ROG Zephyrus G14 sme testovali aj jeho špeciálnu verziu AniMe. Označenie tohto modelu je ROG Zephyrus G14 – GA401 AniMe (GA401IV-AniMe132T) a na Slovensku sa predáva za cenu od 1 899 eur. Táto verzia sa odlišuje vekom, ktoré obsahuje 1215 mini LED svietidiel a tie vytvárajú všemožné vizuálne efekty.

Každé LED svietidlo vyžaruje biele svetlo s 256 úrovňami nastavenia jasu. Túto funkciu si môžete zapnúť alebo vypnúť pomocou zabudovaného softvéru ARMOURY CRATE a pomocou neho si ju prispôsobíte svojim potrebám. Môžete si nechať zobraziť aktuálny dátum a čas, úroveň batérie alebo si na veko premietnete obľúbený obrázok či GIF súbor.

ROG Zephyrus G14 AniMe nastavenia

K dispozícii je niekoľko vizuálnych efektov priamo od ROG, pričom si na veko notebooku môžete zobraziť aj žiadaný text. ARMOURY CRATE ponúka viacero nastavení kontrastu, jasu, rýchlosti a ďalšie parametre. V prípade textu si môžete prispôsobiť font či veľkosť.

Úplnou špecialitou je takzvaný hudobný režim, kedy AniMe veko začne generovať rôzne vizuálne efekty do rytmu hudby, ktorú práve počúvate pomocou notebooku. K dispozícii je niekoľko hudobných efektov, ktoré môžete doplniť aj o textové nápisy – jednoducho, ideálny nástroj na domácu párty či pre DJa. A ako sme už spomenuli, reprodukcia zvuku pomocou zabudovaných reproduktorov je na veľmi dobrej úrovni.

ROG Zephyrus G14 – GA401 AniMe (GA401IV-AniMe132T)

Verdikt

Klobúk dolu, ROG Zephyrus G14 je všestranný a skvelo použiteľný herný notebook. Ocenia ho hráči, ktorí hľadajú čo najkompaktnejšie herné zariadenie, ale aj používatelia, ktorí chcú kompaktný výkonný počítač na prácu a aj hranie.

ROG Zephyrus G14

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

 • nevídaný pomer kompaktnosť/výkon
 • prémiové spracovanie
 • výborná mobilita zariadenia
 • komfortná klávesnica a touchpad
 • dlhá výdrž na pomery herných notebookov pri práci aj pri hraní
 • všestranná portová výbava
 • dobrá reprodukcia zvuku
 • poradí si aj s najnovšími hrami vo veľmi dobrej kvalite
 • LED veko má svoje čaro (iba v prípade AniMe verzie)

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

 • drobné presvitanie podsvietenia na 2-3 miestach
 • snímač odtlačkov prstov v napájacom tlačidle nie je 100% spoľahlivý
 • neobsahuje zabudovanú webkameru

Cena: od 1259 eur, testovaný model 1750 eur

Cena AniMe verzie: od 1899 eur

Zapožičal: ASUS

Technické špecifikácie:

ModelROG Zephyrus G14
Displej14″, IPS, 2560 × 1440 px, 60 Hz
CPU / GPUAMD Ryzen 7 4800HS / NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q 6 GB
Operačná pamäť / Úložisko2× 8 GB DDR4-3200 / 1 TB SSD
Konektivita2× USB 3.1, 2× USB-C (1× s DisplayPort a PD), HDMI 2.0b, 3,5 mm jack
Rozmery a hmotnosť324 × 222 × 17,9 mm / 1,6 kg
Test – Benchmarky
PCMark 10 – Rozšírený test / Aplikácie6145 / 9375
Výdrž batérie – Práca / Video4:21 / 8:05
SSD úložisko – Body / Rýchlosť1869 / 233,32 MB/s
3DMark – Port Royal / Stress Test3101 / 99,1%
Time Spy5694 / 2669 (Extreme)
Fire Strike13420 / 3455 (Ultra)
Test – Displej a maximálne teploty
Minimálny / maximálny jasod 11,6 do 264,5 cd/m2
Pokrytie farebných priestorov94,0% sRGB, 66,9% Adobe RGB, 71,1% DCI P3
Teplota CPU / GPU v záťaži95 °C / 79 °C
Test – Hry
Assassin’s Creed OdysseyQHD: 50 fps (High) / 36 fps (Ultra High)
FHD: 62 fps (High) /43 fps (Ultra High)
Far Cry New DawnQHD: 64 fps (High) / 59 fps (Ultra)
FHD: 80 fps (High) / 70 fps (Ultra)
Metro ExodusQHD: 40 fps (High) / 18 fps (Extreme)
FHD: 54 fps (High) / 24 fps (Extreme)
Shadow of the Tomb RaiderQHD: 54 fps (High) / 46 fps (Highest)
FHD: 77 fps (High) / 68 fps (Highest)

Prečítajte si aj:

Dell Alienware 17 Area-51m: Takýto herný notebook sme v redakcii ešte nemali (RECENZIA)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit