Moderné zariadenia majú už podporu pre nový štandard WiFi 6. Problém zatiaľ môže byť, kde zobrať prvky na vytvorenie takejto mimoriadne rýchlej siete (nad 2500 Mbit/s) napr. v domácnosti za prijateľnú cenu.

Na tlačovke Xiaomi sme zistili, že takéto možnosti sú. WiFi 6 je pritom výhodná aj v to, že svojho suseda už rušiť svojou sieťou nebudete, rovnako ako ani o vás. WiFi 6 a mobilná sieť 5G sú tak predpokladanými komunikačnými platformami budúcnosti.

Spoločnosť Xiaomi ukázala Mi AIoT Router AX3600, čo je prvý router s podporou WiFi 6 od tejto firmy. Zaujímavosťou je, že má špeciálnu anténu pre zariadenia z inteligentnej domácnosti (IoT), naraz môže byť k nemu pripojených až 248 zariadení, automaticky rozpozná pripojenie nového zariadenia a konfigurácia je na jeden klik. Maximálna prenosová rýchlosť je 2976 Mbit/s.

Cena je 119,99 eur. Jeho základom je 6-jadrový procesor Qualcomm a 512 MB RAM. Vo výbave má 6 samostatných zosilňovačov signálu.

Ak by sa vám to cenovo zdalo veľa a nepotrebujete zase takú výkonnú mašinu, je tu aj lacnejšie zariadenie Mi AIoT Router AC2350. Ten je opäť založený na procesore Qualcomm, má 7 antén a zosilňovačov signálu.  Maximálna prenosová rýchlosť je 2183 Mbit/s a štartovná cena je len 49,99 eur.

Z oblasti vecí pre inteligentnú domácnosť Xiaomi ukázalo novú čističku vzduchu Air Purifier 3H s HEPA filtrom a minimalistickým dizajnom. Slúži na čistenie vzduchu v domácnosti, eliminuje prach, zvieracie chlpy, peľ a pod. Účinne vyčistí priestor s plochou do 45 m2 a to za menej ako pol hodinu prevádzky. Na ovládanie slúži dotykový OLED panel. Na ňom sa nastavuje intenzita čistenia, vybrať si môžete aj manuálny alebo nočný režim. Jeho cena je 179,99 eur. Porovnanie s konkurenciou s podobnými parametrami vychádza cenovo opäť v prospech Xiaomi (Philips AC2887 za 358 eur a Rowenta PU3080F0 za 330 eur).

Xiaomi na záver predstavilo aj celý balík produktov za výhodnú cenu – router AC2350, televízor Mi TV 4S 65″, čistička vzduchu Mi Air Purifier 3H a k tomu aj inteligentná žiarovka Mi LED Smart Bulb Essential len za 699 eur.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.