Vyskúšali sme routery s možnosťou pripojenia aj v LTE sieti. Jeden má port priamo v sebe, druhý podporuje pripojenie LTE modemov. Kým jeden je vhodný nielen do kancelárie, ale aj na kongresové akcie, druhý je multimediálne delo do multimediálne nabitej domácnosti.
ZyXEL LTE3301
Router s LTE cat4 pripojením je výborná vec a rozhodne to nie je samoúčelná funkcia. Môžete ho využiť aj ako prenosný bod na nejaké podujatia. Nie je to vyslovene prenosný model, potrebuje elektrické napájanie a konceptom sa podobá klasickému routeru s Wi-Fi. To je aj tu, no výhodou LTE je prelinkovanie na telefonického operátora a jeho sieť, keď vám vypadne WAN pripojenie vedené po kábli. Priestor na klasickú veľkosť SIM karty je v zadnej časti, na jej pridanie a odobranie ju stačí len zacvaknúť do slotu. Vďaka tomu sa dajú dobre vymieňať karty.
V našom prípade sme tak mohli mať ako záložný spoj 4G GIGA internet od operátora 4ka, keďže v našej lokalite je jeho pokrytie najrýchlejšou sieťou. Počas testovania sme však narazili na potrebu inštalovať nový firmvér práve tohto modulu. Musíte to urobiť, inak vás bude router neustále obťažovať s inštaláciou a nepustí vás ani do prehľadového rozhrania, ktoré majú modely tejto značky. Tam totiž vidíte stav CPU a RAM a najmä jeho nastavené parametre. Súbor s novým firmvérom si ale musíte stiahnuť ručne, tu by sa zišla automatizácia, podobne ako to majú iné značky. Router si môžete prepnúť aj do režimu AP, no a samozrejme LTE modul je spätne kompatibilný aj s nižšími sieťami, dokonca sa dá vynútiť ich preferovanie pre LTE. V rámci nastavení SIM je tu všetko potrebné pre zosieťovanie a tiež pre správu PIN a možnosť čítania a posielania SMS správ.
Nevýhodou môže byť dostupnosť len 100 Mbps portov, čiže po pripojení NAS sme nedosiahli maximálne prenosové rýchlosti. Toto je však router zameraný na inú oblasť, a to stabilitu pokrytia s možnosťou záložného signálu. Stabilné Wi-Fi sme ocenili v reálnej situácii a neprekážala nám ani absencia druhého 5 GHz pásma. To by pravdepodobne malo aj tak problémy so signálom. Model LTE3301 tak poskytoval práve v 2,4 GHz (B/G/N) dobré pokrytie a najmä bezproblémové pripájanie zariadení. Vo výsledku pre nás bola stabilita spoja na Wi-Fi prioritnejšia ako rýchlejšie ale signálovo kolísavé spojenie.
Chválime aj nadštandardnú výbavu. Je tu dosť možností, čo si upraví aj používateľ s dôrazom na detail. Či už to bude prevádzkový čas Wi-Fi, rodičovská kontrola, blokovanie stránok a aktívnych prvkov z internetu a iné technické detaily.
Hodnotenie:
+ LTE modul, stabilná Wi-Fi sieť, rozšírená správa konfigurácie
– iba 100 Mbps porty
Cena: 149 EUR
Zapožičal: ZyXEL
ASUS RT-AC3200
Toto takmer ani nie je router. Je to multimediálny počítač so šiestimi anténami. Hoci má obrovskú zásobu multimediálnych a technologických nastavení, dá sa nakonfigurovať ľahšie ako routery za zlomkovú cenu. Rozhranie od ASUS-u sme chválili už v minulosti a podarilo sa skĺbiť grafické rozhranie s ľahkým prístupom k ďalším funkciám. Router sme zapojili spolu s NAS riešením (sú tu štyri gigabitové porty LAN) a pripojili sme do jeho USB 3.0 portu aj prenosný externý disk. V takejto zostave dáva najväčší zmysel. Ďalšiu výhodu vidíme v tom, že podporuje tri nezávislé siete.
Je to ideálny spôsob, ako si vybudovať nezarušené linky pre rôzne využitie. Jednu môžete vyčleniť na bezdrôtové spojenie napríklad s TV prijímačom, druhú na rýchle spojenie bezdrôtovo prenášaných dát a tretia môže byť na štandardné používanie internetu. Sila signálu je prvá záležitosť, ktorú sme si všimli. Susedia nech sa na to pripravia a vy získate pokrytie vo veľkých, ale aj stenami rozdelených priestoroch. Navyše, tieto tri samostatné Wi-Fi siete môžete prevádzkovať bez akýchkoľvek znalostí o sieťovaní. Funkcia Tri-Band Smart Connect automaticky pripojí zariadenie k najlepšej sieti, ktorá sa preň hodí. Výhradu máme len k spôsobu umiestnenia USB 3.0 portu na prednú stranu za plastový kryt, ktorý treba vybrať, podobne ako na konektoroch pri smartfóne. Pritom zadný USB 2.0 port je dostupný oveľa ľahšie.
Vytvorenie hosťovských sietí je nadštandardné a pre každú sieť máte až tri možnosti. Celkovo tak 9 hosťovských sietí. Špeciálne rozšírenie v rámci bezpečnosti je vytvorené v spolupráci s Trend Micro Smart Home Network a výrobca ho nazval AiProtection. Toto sme ešte nikde nevideli a zahŕňa ochranu pred útokmi cez Wi-Fi aj proti hrozbám z internetu. Tie budú filtrované priamo v routeri, ešte než sa dostanú do vašich počítačov. Detailné nastavenia sú aj v oblasti rodičovskej kontroly. Máte nadmernú kontrolu nad tým, aké stránky router povolí a tiež akým aplikáciám sprístupní využívanie internetu.
Toto je vhodné nielen doma, ale aj vo firme. Zmieniť chceme aj Traffic Analyzer, ktorý na grafoch aj na číselných údajoch ukazuje, aké počítače, telefóny, tablety a iné zariadenia prenášali dáta. Toto je tiež unikátna funkcia, ktorá ide ďalej, než ste kedy mohli v domácich routeroch vidieť. Aj tento router môže mať LTE pripojenie. Tu je treba využiť port USB na pripojenie takéhoto modulu.
Hodnotenie:
+ tri nezávislé Wi-Fi, silné pokrytie, USB 3.0, rozšírená ochrana od Trend Micro, jednoducho nastaviteľný, AiCloud, 9 hosťovských sietí
– žiadne
Cena: 277,90 EUR
Zapožičal: ASUS
Verdikt touchIT
ZyXEL LTE3301 je Wi-Fi router s LTE modulom. To je jeho hlavná výhoda a bude výborným zariadením na konferenciách a všade tam, kde máte signál operátora a chcete si vybudovať vlastnú sieť. Hodí sa aj do kancelárie, kde LTE modul bude vo forme záložného spojenia pri výpadku primárnej WAN siete. ASUS RT-AC3200 je super delo na vytvorenie multimediálnej siete v domácnosti alebo vo firme. Má skutočne obrovské množstvo funkcií, no zabalených tak, aby ich dokázal nastaviť a konfigurovať bežný používateľ. Výbavou sa podobá na podnikový router v šate pre bežných používateľov.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní touchIT, č. 6/2015, preto sa niektoré skutočnosti uvednené v článku môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.