Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Neziskové združenie CZ.NIC, správca českej národnej domény, predstavuje unikátny router postavený na filozofii open source a aktívnej ochrane používateľa

Na crowdfundingovej platforme Indiegogo.com bol predstavený nový projekt Turris Omnia od združenia CZ.NIC, správcu národnej domény .CZ. Ambiciózny projekt má za cieľ vybrať na Indiegogo 100 000 dolárov na výrobu prvej série revolučných internetových routerov pre domácnosti aj kancelárie. Turris Omnia sa od bežných zariadení na trhu líši predovšetkým svojou open source filozofiou a aktívnym prístupom k ochrane používateľa.

Aktualizácia – 13. novembra: Cieľ 100 000 dolárov bol pokorený za menej než 24 hodín. „Záujem o router Turris Omnia nás veľmi milo prekvapil. Sme radi, že ľudia oceňujú, aké zariadenie im chceme ponúknuť, a že podporili projekt, ktorého cieľom je bezpečnejší internet na strane koncových používateľov. Na Indiegogo.com sme síce už teraz vybrali cieľovú sumu, čo však neznamená, že to tým pre nás končí. Naopak, chceme získať čo najviac finančných prostriedkov, ktoré nám umožní router Turris Omnia a celý projekt Turris ešte viac rozvinúť. Na stránkach Indiegogo.com v priebehu kampane predstavíme, aké ďalšie vylepšenia máme vďaka podpore záujemcov v pláne implementovať a ponúknuť,“ uviedol Ondrej Filip, výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC.

Bežné routery spoliehajú na inštaláciu aktualizácií zo strany používateľov, ktorí však spravidla nechávajú tento proces bez povšimnutia, pretože sa o nových verziách často ani nedozvedia. Naproti tomu Turris Omnia sa o bezpečnostné aktualizácie postará celkom sám. Zvyšuje tak bezpečnosť používateľa, čo je napríklad s postupným rozširovaním internetu vecí stále naliehavejšie. Podporiť projekt a zasadiť sa tak o vyššiu bezpečnosť v online svete môžu záujemcovia na Indiegogo.com, a to buď symbolickým príspevkom, nákupom základnej dosky za 99 dolárov, alebo rovno objednávkou kompletného zariadenia za 189 dolárov.

„Router je najdôležitejším prvkom akejkoľvek siete a bránou, cez ktorú všetky zariadenia v domácnosti alebo firme komunikujú s internetom. Vieme, ako zvýšiť bezpečnosť pri používaní internetu, ale aby sme to dosiahli, potrebujeme podporu rovnako zmýšľajúcich používateľov, ktorých sme sa rozhodli za pomoci crowdfundingu osloviť,“ hovorí Ondrej Filip, výkonný riaditeľ CZ.NIC. „V rámci nášho združenia hľadáme od samého počiatku cesty, ako urobiť internet bezpečnejším miestom pre každého a Turris Omnia je našou odpoveďou. Ide o pokračovanie výskumného projektu Turris, ktorý sme odštartovali v roku 2013. V jeho rámci sme vytvorili unikátny systém automatických bezpečnostných aktualizácií.“

Turris Omnia ponúkne omnoho viac než bežné routery aj z hľadiska funkcionality, a to vďaka výkonnému hardvéru a softvéru postavenému na OpenWrt. Môže slúžiť napríklad ako sieťové úložisko, DLNA alebo napríklad tlačový server. Turris Omnia je určený všetkým – od bežných používateľov internetu až po pokročilých programátorov, ktorí pracujú s príkazovým riadkom.

„Turris Omnia vzniká v našom výskumnom a vývojovom oddelení, v ktorom sme vytvorili také úspešné projekty, ako sú napríklad smerovací démon BIRD, DNS server Knot DNS alebo registračný systém FRED. Všetky tieto projekty, ktoré vytvárame ako open source riešenia, sa využívajú po celom svete a my veríme, že ich Turris Omnia bude nasledovať. O atraktivite Turris Omnia svedčí aj veľmi živý záujem na konferenciách, ako sú ICANN, IETF, OpenWrt Summit a ďalšie,“ dodáva Ondrej Filip.

Zamerané na technológie

Vysokú mieru zabezpečenia, ktorú neponúka žiadny z bežne dostupných používateľských routerov na trhu, prinesie operačným systém TurrisOS, ktorým je router Turris Omnia poháňaný. TurrisOS je postavený na otvorenej platforme OpenWrt a jeho špecifickou vlastnosťou je schopnosť rýchlo reagovať pomocou aktualizácie systému na hrozby, ktoré odhalia routery z pôvodného projektu Turris. Aktualizácie tak prichádzajú priamo od združenia CZ.NIC a používateľ sa nemusí o nič starať. Pre ešte vyššie zabezpečenie je router vybavený špeciálnym čipom, ktorý sa stará o šifrovanie a identifikáciu zariadení.

Vďaka veľmi výkonnému hardvéru a pokročilému, otvorenému firmvéru nie je problém využívať router Turris Omnia aj na iné účely. Za tie najzákladnejšie je možné zmieniť sieťové úložisko NAS, mediálny server DLNA, tlačový server alebo napríklad FTP. Turris Omnia sa nezastaví ani pred virtualizáciou, vďaka predinštalovanému virtualizačnému serveru tak nie je problém vyskúšať nové projekty bez ohrozenia hlavného systému.

Obmedzený nie je ani hardvér, okrem štandardnej zostavy sieťových portov ponúka Turris Omnia aj SFP konektor na pripojenie rôznych modulov (napr. optického), či USB 3.0 konektory na vytvorenie sieťového úložiska alebo napríklad pripojenie DVB-T tunera. Používateľsky prístupná je dokonca aj súprava mini-PCIe slotov na inštaláciu Wi-Fi kariet alebo LTE modemu ako záložného pripojenia na internet. V prípade príchodu nových Wi-Fi štandardov tak nie je problém router aktualizovať.

Turris Omnia predstavuje ďalší a nevyhnutný krok v bezpečnosti a zároveň poskytuje veľké množstvo ďalších možností. Nejde len o prístroj sprostredkovávajúci komunikáciu medzi používateľom a internetom, ale o skutočné centrum domácej siete.

Viac informácií nájdete na https://omnia.turris.cz. O projekte Turris, z ktorého Turris Omnia vychádza, si môžete prečítať na https://www.turris.cz/.

Značky: