Samsung práve v New Yorku predstavil telefóny radu Galaxy Note. My sme si mohli dvojicu noviniek pozrieť už o niečo skôr a teraz vám prinášame komplexné informácie ako aj video. Predávať sa začne 23. augusta. Dovtedy bežia predobjednávky, pri ktorých získate zaujímavý bonus.

Po prvýkrát …

Telefón Galaxy Note10 po prvýkrát existuje v dvoch veľkostiach. Verzia Note10+ má uhlopriečku až 6,8 palca a štandardná verzia Note10 má uhlopriečku 6,3 palca.

Vľavo Galaxy Note10 (6,3 palca), vpravo Galaxy Note10+ (6,8 palca)

A je tu ďalšie Po prvýkrát a to vás asi prekvapí. Galaxy Note10 je pri bežnom predaji lacnejší ako stojí Galaxy S10+ (999 eur), pritom veľkosťou displeja  S10+ je o 0,1 palca väčší.

Po dlhšom čase Samsung zo zariadenia Note10/10+ vypustil snímač tepu srdca, očakáva sa, že používateľ bude používať inteligentné hodinky. Je pravda, že na telefóne sme tento snímač už dlho nepoužili. Rovnako tu nie je infra vysielač.

Po prvýkrát na Galaxy zariadení chýba 3,5 mm jack port na pripojenie slúchadiel alebo externého mikrofónu. V dodávke sú slúchadlá značky AKG s pripojením pomocou USB-C portu. Tiež môžete použiť bezdrôtové slúchadlá alebo redukciu USB-C na 3,5 mm audio jack. Tá nie je súčasťou balenia a dokupuje sa osobitne.

Čistému dizajnu ustúpilo aj tlačidlo Bixby. To je teraz kombinované s tlačidlom vypnutia/zapnutia. Ak ho podržíte pri zapnutom telefóne dlhšie, aktivuje sa funkcia Bixby. Tento krok chválime, na Note9 sme často omylom stláčali tlačidlo Bixby, pričom táto funkcia nie je zatiaľ na Slovensku príliš populárna.

Rozdiely medzi Note10+ a Note10: Veľkosť a rozlíšenie displeja, fotoaparát Depth Vision (ToF), podpora microSD karty, veľkosť kapacity RAM a kapacita batérie

Kapacita batérie a výkon

Máme pre vás niekoľko ďalších prekvapení, čítajte ďalej. Predovšetkým nás zaujala kapacita batérie. V Galaxy Note10 je totiž batéria s kapacitou 3500 mAh. To sa zdá byť na Note málo, veď Note9 má 4000 mAh a S10+ až 4100 mAh batériu. Ako sme sa dozvedeli na predstavení, má to byť dostatočná kapacita na celodennú výdrž telefónu. Dôvodom je práve použitý procesor Exynos 9825 (teraz aj v USA a v Južnej Kórei), ktorý je vyrobený 7 nm procesom. Je efektívnejší v porovnaní s minulosťou. Uvidíme pri našom teste v redakcii, toto si určite vyskúšame. Inak pri porovnaní s výkonom Note9 má mať Note10 o 20,7 % vyšší výkon procesora, o 45 % viac výkonu v grafike a na spotrebe má dosiahnuť úsporu 18 %. Veríme, že sa tieto čísla naozaj pretavia do praxe.

Galaxy Note10+ má kapacitu batérie 4300 mAh a to bude dosť na celý deň náročnej práce. Samsung vie, že majitelia zariadenia Note sú lojálni, vedia, prečo si kupujú toto zariadenie. Dôvodom je predovšetkým naozaj veľký displej a potom samotné dotykové pero. Inak, tento telefón si kupujú ľudia, ktorí s ním vytvárajú blogy, profesionálne fotky a často ho používajú ako pracovný nástroj.  Práve preto sa teraz poznámky vytvorené rukou priamo exportujú do Wordu alebo do PDF. Celkovo je tu posilnená spolupráca s Microsoft aplikáciami. Výrazne narastá použitie tohto zariadenia na tvorbu videa, súčasťou výbavy Note10/10+ má byť aj vynikajúca stabilizácia.

Celodenná výdrž? Aký dlhý je deň?

Dobre a čo je to tá celodenná výdrž? Podľa interného testu Samsungu je výdrž Note10+ so 4300 mAh batériou 38 hodín, pre Note10 s 3500 mAh udáva 35 hodín. Len doplňme, že podľa rovnakého interného testu je výdrž Note9 s 4000 mAh 30 hodín a S10+ so 4100 mAh batériou 34 hodín.

Fakt veeeeľký displej

Áno, na toto sa Samsung naozaj sústredil. Displej je od okraja k okraju a podporuje HDR 10+. Samsung zmenšil aj predný fotoaparát, na rozdiel od minulosti tu nie je dvojica kamier ale len jedna. Z okraja sa premiestnila kamera do stredu a konštatujeme, že to vyzerá fakt dobre. Je jasne vidieť, že  sa Samsung sústredil predovšetkým na dizajn. Displej má naozaj najtenšie rámiky v celom vývoji telefónov Galaxy.

Pomer plochy displeja k celkovej prednej časti je pri Note10+ až 90,7 % a pri Note10 90,5 %. Svietivosť displeja je 1200 nitov, Samsung použil displej so zníženou emitáciou modrého svetla (pohodlný pri sledovaní aj v noci). Voči minulosti má zobrazovať farby vernejšie (udávaná hodnota vernosti farieb je 0,4 JNCD – Just Noticeable Color Differece).

Čítačka odtlačkov prsta je umiestnená priamo v displeji a opäť používa ultrazvuk na overenie odtlačkov, Prsty môžete mať  napr. aj mokré a váš odtlačok sa napriek tomu správne overí.

Galaxy Note10+ je zameraný na maximálny výkon, naozaj veľký displej a veľkokapacitnú batériu. Prioritou je teraz dizajn a biznis nasadenie.

Fotoaparáty

Zadný fotoaparát je trojitý, základ je rovnaký pre Note10+ aj Note10. Ultraširokouhlá kamera má rozlíšenie 16 MPx f/2.2, hlavná kamera má 12 Mpx f/1.5 a f/2.4 a teleobjektív má 12 Mpx f/2.1. Je to teda taká istá výbava ako je v telefóne Galaxy S10 a S10+. Novinkou je umiestnenie Dept Vision fotoaparátu s VGA rozlíšením do telefónu Note10+. Tento fotoaparát sa uplatní pri tvorbe fotografií s rozmazaným pozadím. Nie je vo výbave telefónu Note10.

Predný fotoaparát má inak rozlíšenie 10 Mpx, f/2.2. Priemer prednej kamery sa zmenšil na 4,5 pi v prípade Note10+ a 4,4 pi pri Note10. Len pripomeňme, že pri S10+ a 10 je to 5,2 pi.

Galaxy Note10/10+ podporuje už v okamihu predaja nočný režim pri fotografovaní a tiež zostal zachovaný režim Instagram. Fotoaparát rozpoznáva 30 druhov scény a nastaví požadované parametre fotografie. Z S10 je tu aj systém návrhu kompozície snímok, ktorý sa nám v praxi celkom overil.

ToF snímač u Note10+ sa dá využiť aj pri funkcii AR Doodle. Nasnímate si pritom objekt v 3D podobe a potom ho vložíte do videa ako pohyblivý prvok. Je to taká skôr americká zábavka.

Tri fotoaparáty umožňujú napr. priblíženie scény vo videu a toto je spojené aj s ďalšou novinkou. Note10 má vo výbave tri mikrofóny. Jeden za nachádza na spodnej strane, druhý na hornej a tretí je trochu schovaný a nachádza sa vzadu pri trojici fotoaparátov. To umožňuje aj zvýraznenie zvuku v prípade, že sa vo videu priblížite v obraze. Funkcia je dostupná len pri nahrávaní videa zadným fotoaparátom v zabudovanej aplikácii pre tvorbu videa. Pri 2-násobnom zoome v obraze sa zvuk nahráva s dvojnásobnou hlasitosťou, pri 4-násobnom zoome sa používa 3-násobná hlasitosť nahrávania zvuku.

Pri nahrávaní videa prednou kamerou táto funkcia nie je dostupná.

 

Pamäťová karta

Pamäťová karta je len súčasťou Note10+, nie je vo výbave Note10. To je celkom prekvapenie, osobne si myslím, že na tento krok neexistuje technické ale skôr obchodné obmedzenie. Note10+ tak má SIM slot hybridný pre SIM a SD kartu (resp. dve SIMky bez SD karty), pri Note10 je použitý duálny slot pre dve SIMky.

Pamäťová kapacita

No, s telefónmi sme sa dostali už na úroveň notebookov.Note10 má 8 GB RAM, Note10+ až 12 GB RAM. Note10 má vnútornú pamäť 256 GB, Note10+ sa bude predávať buď z 256 GB alebo s 512 GB, s rozšírením o microSD kartu je v prípade Note10+ možné dosiahnuť kapacitu vnútornej pamäti až 1 TB.

S touto pamäťovou a procesorovou výbavou je Note10/10+ aj dobre pripravený na hranie sa tých najnáročnejších počítačových hier. Prispieva k tomu aj lepšie chladenie s vyparovacou komorou a uzavretým vodným chladením. Použiť sa dá aj funkcia Game Booster na krátkodobé zvýšenie výkonu pri hrách.

Nabíjanie

Na nabíjanie je určený USB-C port, v balení Note10 aj Note10+ je 25 W Super rýchla nabíjačka. Note10+ však podporuje aj 45 W rýchlu nabíjačku, tú je však treba dokúpiť zvlášť. Touto nabíjačkou za 30 minút nabijete batériu na kapacitu 50 %. Osobne by sme sa asi obávali trvalého rýchleho nabíjania z hľadiska životnosti batérie.

V oboch prípadoch funguje aj bezdrôtové nabíjanie (15 W u Note10+ a 12 W u Note10). Podobne ako to bolo u Galaxy S10 aj tu je možné z Notu10 bezdrôtovo nabíjať napr. inteligentné hodinky alebo použiť nabíjanie iného telefónu s podporou bezdrôtového nabíjania Qi. Bezdrôtová nabíjačka sa predáva samostatne. Z vlastnej praxe konštatujeme, že bezdrôtové nabíjanie inteligentných hodín z telefónu je výborná funkcia hlavne na cestách.

Máme aj niekoľko konkrétnych informácií o nabíjaní týchto telefónov podľa testov spoločnosti Samsung.

Vylepšenie funkcie pera a tvorba videa

Dotykové pero je teraz podstatne vylepšené. Obsahuje novú Lithium-Titan batériu a mimo tela smartfónu vydrží až 11 hodín prevádzky. Voči minulosti, keď ste s perom mohli napr. na diaľku spúšťať fotoaparát a ovládať prezentáciu (na obmedzený čas), teraz sú navyše nové funkcie, máme 6 nových typov gest.

Držíte pero v ruke mimo telefónu a máte stlačené tlačidlo na pere. Potom pohyb doprava a doľava spôsobí zmenu režimu fotoaparátu. Pohyb hore a dole za vás urobí zmenu medzi predným a zadným fotoaparátom. A najlepšie gesto – rotácia po smere hodinových ručičiek znamená priblíženie vo fotografii alebo aj vo videu a rotácia proti smeru hodinových ručičiek znamená oddialenie v danej scéne.

Veríme, že sa Samsungu podarí presvedčiť aj iných vývojárov aplikácií, aby integrovali pero a dali mu ešte lepší význam. Mimochodom, teraz je v Note10 a Note10+ vylepšený zabudovaný editor videa a tento podporuje strih videa aj s využitím dotykového pera. Voči skutočne základnej verzii v minulosti je tu aj efekt písania perom do editovaného videa, dá sa upraviť aj rýchlosť prehrávania, podporované je aj vloženie titulkov do videa, prechodové efekty a pod.

Okrem toho spolu s Note10/10+ dostanete aj 20 % zľavu pri nákupe profesionálneho editora Adobe Rush. Namiesto 9,99 USD za mesiac tak zaplatíte 7,99 USD.

S perom teraz môžete písať aj na fotografiu či videá (do 15 sekúnd) a výsledok posielať ako živú správu. Novinkou je aj možnosť tvorby záznamu obrazovky. Takto môžete nahrať dianie na obrazovke, spolu s tým zachytiť aj obraz z prednej kamery, prípadne nahovoriť komentár pomocou zabudovaných mikrofónov.

Záznam obrazovky aj s obrazom z prednej kamery

Pri tvorbe videa teraz so zabudovanou aplikáciou môžete dosiahnuť stabilizovaný obraz v ultraširokouhlom, štandardnom širokouhlom ale aj v režime Hyperlapse. K dispozícii je video s tzv. živým zaostrením a to pri zadnej i prednej kamere. Sú to vlastne efekty ako je rozostrenie, špeciálne farebná verzia a pod. Príklady uvádzame nižšie.

Samsung DeX v novej generácii

Samsung DeX v minulosti znamenal použitie externého monitora, ktorý bol k telefónu Galaxy S10 alebo Note9 pripojený pomocou špeciálneho USB-HDMI káblu. Je to fajn, ale v praxi málo použiteľné, lebo káblik asi stratíte a externý monitor na použitie DeX akosi musíte mať buď na hotelovej izbe alebo v pracovni.

V prípade Note10/10+ sa využíva prepojenie na notebook. Je jasné, že si so sebou na cesty asi nosíte aj notebook a teraz sa to dá dobre využiť. Nemusíte mať dokovaciu stanicu a ani HDMI kábel. Na prepojenie k počítaču PC s Windows 10 alebo Mac OS 10.14 a 10.13 vám stačí obyčajný USB-C kábel, ktorý je aj v dodávke Note10. Na počítači si musíte nainštalovať aplikáciu Samsung Dex a využijete pokročilý multitasking – až 5 aktívnych okien s aplikáciami z telefónu si zobrazíte na displeji počítača. Podporovaný je aj jednoduchý prenos súborov medzi počítačom a telefónom – cez drag and drop. Funkcia kopírovať a vložiť funguje medzi PC a Note10 zatiaľ len pre text. Počas roka sa tiež objaví funkcia, že prichádzajúci hovor zodpoviete pomocou pripojeného notebooku,

Farebné verzie a ceny

Telefóny Note10 a Note10+ sa začnú predávať 23. augusta 2019. Do vtedy bežia predobjednávky na tieto telefóny. Každý, kto si do 23:59 do 22. augusta objedná Note10 alebo Note10+ dostane bonus k nákupu telefónu pri vrátení starého zariadenia. Výška bonusu závisí od toho, čo vraciate. Ak je to telefón z radu Galaxy Note, bude to bonus až  200 eur. Musí to byť zariadenie Note1 až Note9 a to stále funkčné. Pokiaľ to bude iné funkčné zariadenie (smartfón alebo tablet), dostanete bonus 100 eur. Aby ste získali bonus, treba sa registrovať na stránke www.novysamsung.sk. Tu vám vaše staršie zariadenie vykúpia a pripočítajú k výkupnej cene ešte spomenutý bonus. Doložiť pritom treba faktúru za nákup nového zariadenia Note10/10+ a to do 8. septembra 2019.

V maximálnom možnom prípade dostanete za vrátenie nepoškodeného a plne funkčného telefónu Samsung Galaxy Note9 128 GB, Dual SIM až čiastku 580 eur. Avšak vrátiť po roku používania naozaj nepoškodený telefón, to znamená, že ste ho asi museli používať v obale a dávať naň skutočne veľký pozor. Stať sa to môže, ale asi je to výnimka. V každom prípade bonus je dobrá forma odmeny za predobjednávku, lebo časť peňazí dostanete po čase späť. Samozrejme, nový Note kupujete v čase nákupu za plnú cenu.

A aké sú tie nákupné ceny?

Cena Galaxy Note10 vo farbe čierna, biela a strieborná je 949 eur. Zaujímavé je, že v bielej farbe bude u nás dostupný len model Galaxy Note10.  Note10+ sa bude predávať v čiernej a striebornej farbe a jeho cena v prípade pamäťovej verzie 256 GB je 1099 eur. Najlepšie vybavená verzia Note10+ s 512 GB vnútornou pamäťou bude u nás dostupná len v striebornej farbe a to za cenu 1199 eur.

K dispozícii budú aj ochranné obaly pre Note10 a 10+

Tento telefón si treba chrániť a Samsung už v dobe predstavenia uvádza aj ochranné obaly

Galaxy Note10+ a 5G

Áno, tento telefón bude existovať aj vo vyhotovení 5G. Zatiaľ nevieme, či sa objaví aj na slovenskom trhu, ale Samsung chce byť významným hráčom v oblasti 5G. V USA bude verzie 5G tohto telefónu stáť 1299 USD (bez dane). Na tomto trhu budú dostupné aj viaceré ďalšie farebné verzie.

Špecifikácie Note10 a Note10+

Vlastnosť/ModelNote10+Note10
Displej6,8 palca (19:9)
3040 × 1440 QuadHD+ (498 ppi)
Dynamic Amoled
6,3 palca (19:9)
2280 × 1080 FHD+ (401 ppi)
Dynamic Amoled
Zadný fotoaparát16 MPx (F/2.2) ultraširoký
12 MPx (F/2,4 a F/1,5) široký
12 MPx (F/2.1) Teleobjektív
DepthVision ToF
16 MPx (F/2.2) ultraširoký
12 MPx (F/2,4 a F/1,5) široký
12 MPx (F/2.1) Teleobjektív
Ďalšie vlastnosti zadného fotoaparátuAF, Dual OIS, LiveFocus, Super Steady, audio zoom, HDR10+AF, Dual OIS, LiveFocus, Super Steady, audio zoom, HDR10+
Predný fotoaparát10 MPx (F/2.2) AF10 MPx (F/2.2) AF
Procesor8-jadrový Exynos 9825 (7 nm)8-jadrový Exynos 9825 (7 nm)
Vnútorná pamäť256 GB/512 GB256 GB
Kapacita RAM12 GB8 GB
Slot pre microSD kartuáno (do maximálnej pamäti 1 TB)nie
Slot pre SIMHybrid SIMDual SIM
Batéria4300 mAh3500 mAh
Spôsob nabíjaniaUSB-C, rýchle nabíjanie 2.0
Bezdrôtové nabíjanie 15 W
Super rýchle nabíjanie, podpora do 45 W
USB-C, rýchle nabíjanie 2.0
Bezdrôtové nabíjanie 12 W
Super rýchle nabíjanie, podpora do 25 W
SnímačeAkcelerometer, barometer, ultrazvukový snímač, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický snímač, Hallov snímač, RGB svetelný snímač, snímač priblíženiaAkcelerometer, barometer, ultrazvukový snímač, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický snímač, Hallov snímač, RGB svetelný snímač, snímač priblíženia
Podpora LTECAT 20CAT 20
Ďalšie funkcieS PEN (ovládanie gestami), DeX pre PC, nahrávanie obrazovky, Dolby AtmosS PEN (ovládanie gestami), DeX pre PC, nahrávanie obrazovky, Dolby Atmos
OdolnosťIP68, Gorrilla Glass 6IP68, Gorrilla Glass 6
Rozmery162,3 × 77,1 × 7,9 mm151,0 × 71,8 × 7,9 mm
Hmotnosť198 gramov168 gramov

Samsung Galaxy Note10 v obrazoch

Samsung Galaxy Note10+ v obrazoch

Pozrite si aj: Galaxy Note10 predstavený na Slovensku

Predstavenie Samsung Galaxy Note10/10+ na slovenskom trhu (VIDEO TOUCHIT)

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.