Po dlhšej dobe prinášajú dobré zlepšenia.
Samsung Galaxy Watch patria medzi najobľúbenejšie inteligentné hodinky so systémom Wear OS a takisto aj medzi najznámejšie hodinky, ktoré si dnes môžete kúpiť, ak chcete doplnok k smartfónu so systémom Android. V tejto recenzii zosumarizujem moje skúsenosti z testovania ich 7. generácie.
Na prvý pohľad sa to síce nezdá, keďže Galaxy Watch7 vyzerajú prakticky na nerozoznanie od predchádzajúcich modelov, avšak Samsung dokázal tento rok zakomponovať do svojich hodiniek niekoľko užitočných zlepšení. Tie sú skryté vo vnútri hodiniek, keďže ich dizajn sa už niekoľko rokov nemení a výrobca maximálne postupne zmenšuje rámik okolo displeja.
V prípade Galaxy Watch však nemám pocit, že by bolo potrebné niečo meniť. Hodinky vyzerajú elegantne, funkčne a sú okrúhle, čo je pre mnohých používateľov dôležité. Telo je z hliníka, čo je štandard v tomto segmente. Zafírové sklíčko, ktoré chráni displej hodiniek, je výbornou pridanou hodnotou aj v porovnaní s konkurenciou.
Opäť v dvoch veľkostiach a konečne s prvotriednym procesorom
Galaxy Watch7 sú opäť dostupné v dvoch veľkostiach s priemerom 40 a 44 mm a 1,3-palcovým, resp. 1,5-palcovým displejom. Ak by ste si tieto hodinky položili na stôl vedľa predchádzajúcich generácií, pravdepodobne by ste ich na prvý pohľad nevedeli odlíšiť. Avšak v momente, ako by ste ich pár sekúnd používali, by ste mali okamžite vedieť identifikovať najnovší model.
Tohtoročné Galaxy Watch totiž dostali do výbavy nový procesor Exynos W1000, ktorý prináša 3× nárast výkonu v porovnaní s hodinkami Galaxy Watch6. V praxi je to okamžite cítiť.
Možno si spomínate na môj starší článok a video, v ktorom som minulý rok robil porovnanie viacerých hodiniek so systémom Wear OS. Vtedy som zhodnotil, že najlepší zážitok ponúkajú hodinky s procesorom Snapdragon W5 Gen 1. Tie pôsobili plynulejším dojmom ako Galaxy Watch6 a boli lepšie.
V prípade Galaxy Watch7 je to však porovnateľné a možno majú nové Samsung hodinky dokonca aj mierne navrch. Konečne teda ide o hodinky, ktoré ponúkajú taký výkon a plynulosť, aké by som od Samsungu čakal.
Výdrž batérie na úrovni až 2 dní
Nový procesor je aj energeticky efektívnejší, ale zázraky z hľadiska výdrže batérie nečakajte. Testoval som 44 mm verziu a s vypnutým always-on displejom som sa dostal na 2-dňovú výdrž bez cvičenia. Keď k tomu pripočítam GPS aktivity, výdrž bola vyše 1,5 dňa. So zapnutým always-on displejom to bolo do 1,5 dňa bez GPS aktivít, vyše 1 deň s nimi. Nabitie z 10 na 90 % trvalo trištvrte hodiny.
Pre porovnanie, Galaxy Watch Ultra, ktorých recenziu sme zverejnili už dávnejšie, mi vydržali viac ako 2 dni so zapnutým always-on displejom a s GPS aktivitami. Čitateľ Imho sa so mnou podelil, že jemu vydržia Ultry cca 3 až 3,5 dňa pri bežnom používaní bez GPS, bez aktívneho cvičenia a s manuálnym meraním tepu a stresu.
Už v dobe oznámenia tohtoročných Galaxy Watch sa riešilo, prečo nemajú otočnú lunetu. Tu len chcem pripomenúť, že Samsung ešte stále ide v dvojročných cykloch, ktoré oznámil dávnejšie. Každý rok vydáva základný model hodiniek bez lunety, ktoré v nepárnych rokoch dopĺňa o verziu Classic s otočnou lunetou a v párnych rokoch o outdoorovú verziu. Pred dvoma rokmi to boli Galaxy Watch5 Pro, tento rok sú to Galaxy Watch Ultra. Uvidíme, ako to bude pokračovať v ďalších rokoch.
Najnovšia verzia systému Wear OS a konečne aj offline mapy
Nové Galaxy Watch opäť prichádzajú na trh s najnovšou dostupnou verziou systému Wear OS, teda s Wear OS 5. Jednotlivé vlastnosti alebo funkcie systému Wear OS nebudem v tejto recenzii až tak podrobne hodnotiť, lebo je to v princípe stále o tom istom.
Ak by vás však zaujímalo niečo konkrétne, napíšte mi to do komentára pod článok. Prípadne dávam do pozornosti recenzie predchádzajúcich generácií Samsung hodiniek a ostatné články na webe FITIT.sk, v ktorých nájdete množstvo informácií aj o systéme Wear OS.
Upozorním však na to, že keď si do Galaxy Watch7 nainštalujete klávesnicu Gboard, môžete na notifikácie so správami reagovať diktovaním odpovede v slovenčine. Zabudovaná Samsung klávesnica ešte stále nepodporuje slovenčinu. Hodinky rovnako umožňujú platiť cez Google Peňaženku a systém Google Pay.
Potešilo ma, že počas najbližších dní bude k dispozícii aj podpora pre offline mapy v aplikácii Mapy Google. Toto je funkcia, ktorú žiadali používatelia už dlhé roky a teším sa, že ju Google konečne zapracoval do Wear OS hodiniek.
Vynovený senzor tepu
Ďalšie dve dôležité zlepšenia, s ktorými prichádzajú hodinky Galaxy Watch7 a majú ich aj Galaxy Watch Ultra, sa týkajú presnosti zdravotných funkcií a monitorovania športovania. Hodinky majú zdokonalený senzor tepu BioActive Sensor, ktorý má v novej generácii vyšší výkon fotodiód, ktoré prijímajú svetlo, ďalšie farby LED diód a Samsung zoptimalizoval aj ich rozmiestnenie na senzore. Výsledkom je podľa slov výrobcu presnejšie meranie zdravotných parametrov, ako je tep, kvalita spánku, okysličenie krvi, krvný tlak a hodnoty stresu.
V rámci testovania som vyhodnocoval najmä pokojový tep a s presnosťou som bol spokojný. Funkciu na meranie tlaku v Galaxy Watch hodinkách nevyužívam, nakoľko som toho presvedčenia, že ak si potrebujem spoľahlivo zmerať tlak, použijem tradičný tlakomer. Zároveň som Galaxy Watch používal s neSamsung telefónom a táto funkcia nebola k dispozícii. Na internete nájdete návody, ako to obísť, ale osobne som to neriešil.
K zdravotným funkciám dve poznámky. Galaxy Watch dostali novú funkciu Skóre energie, ktorá vyhodnocuje vašu regeneráciu počas spánku a pripravenosť na deň. Funguje na podobnom princípe ako v prípade iných hodiniek a smart prsteňov. Som rád, že niečo takéto majú konečne už aj Samsung hodinky. V rámci môjho testovania skóre energie viac-menej zodpovedalo tomu, ako som sa cítil. Výraznejšie odchýlky som nezaznamenal.
Chcem však upozorniť na to, že hoci Galaxy Watch7 merajú aj variabilitu srdcového tepu, hodnoty, ktoré mi merali hodinky, boli obvykle citeľne vyššie v porovnaní s tým, čo mi merajú Garmin hodinky a smart prstene. Apple Watch síce dosahujú tiež nejaké odchýlky, ale nie až také veľké, ako Samsung hodinky. Tento údaj by som bral v prípade Galaxy Watch s rezervou.
Nové zdravotné funkcie
Ďalšou novinkou je tzv. Index AGEs. Je to funkcia, ktorej absolútne nerozumiem. Podľa slov Samsungu meria koncové produkty pokročilej glykácie. Sú to zlúčeniny, ktoré sa vyvíjajú v tele človeka, keď molekuly bielkovín a tukov prechádzajú oxidáciou molekulami cukru. Ako starnete, tieto molekuly sa vo vašom tele postupne akumulujú.
Hodinky zmerajú váš aktuálny stav molekúl, ale absolútne nechápem prezentáciu týchto dát. Chápem, že mám vyššiu úroveň týchto molekúl, ale chýba mi napríklad informácia o tom, aký je štandard pre ľudí v mojom veku a nejaké konkrétnejšie informácie. Celková prezentácia tejto funkcie a odporúčaní mi pripadá až príliš všeobecná.
Galaxy Watch7 tiež v niektorých krajinách umožňujú monitorovanie potenciálnych príznakov spánkového apnoe a nepravidelného srdcového rytmu. Tieto funkcie zatiaľ nie sú na Slovensku dostupné, lebo Samsung zatiaľ nezískal potrebné certifikácie. Očakávam, že sa to v budúcnosti zmení – rovnako, ako tomu bolo v prípade funkcií na meranie tlaku a EKG.
Presnosť merania tepu počas športovania
Čo sa merania tepu počas športovania týka, v rámci môjho testovania fungovali hodinky v poriadku. Testoval som ich však počas dovolenky, keď som primárne behal a plával. Absolvoval som aj jeden cyklistický tréning. Nepodarilo sa mi však dosiahnuť až takú variabilitu rôznych športov, akú som pôvodne plánoval. V rámci toho, čo som skúšal, bola presnosť merania tepu dobrá. Ide o zlepšenie v porovnaní s minulou generáciou.
Chcem však upozorniť na to, že meranie tepu počas behania patrí medzi jednoduchšie úlohy z hľadiska presnosti senzora. Posilňovanie či jazda na horskom bicykli na roztrasenom teréne sú pre senzor tepu náročnejšie úlohy. Tieto situácie som však nestihol počas doby, kedy som mal hodinky zapožičané, otestovať.
A stále platí, že Samsung Galaxy Watch7 a ani iné hodinky so systémom Wear OS, bohužiaľ nepodporujú pripojenie hrudného pása.
Zlepšenie z hľadiska presnosti GPS
Rovnako sa zlepšila aj presnosť záznamu GPS, čo je dané tým, že hodinky majú konečne dvojpásmové GPS. Ústrely signálu, ktoré boli v minulých generáciách bežné, som počas testovania prakticky nezaznamenal. Výnimkou bol jediný ústrel počas plávania v mori – ako som však informoval v samostatnom článku, záznam GPS počas plávania je pre hodinky extrémne náročný.
Čiže, v tomto smere ide opäť o citeľné a z pohľadu Samsung hodiniek aj o výborné zlepšenie. Galaxy Watch ešte stále nie sú na úrovni Garmin hodiniek a používateľom, ktorí chcú smart hodinky primárne na športovanie, sledovanie tréningového procesu a systematické zlepšovanie kondície, by som odporučil Garminy alebo iné športové hodinky.
Situácia je však o poznanie lepšia ako pred rokom, keď by som aj menej náročným používateľom odporučil na rekreačné behanie či turistiku radšej Amazfit alebo Huawei hodinky. Dôvod bol ten, že staršie Samsung hodinky boli z hľadiska GPS a tepu menej spoľahlivé ako priama konkurencia. Dnes je to už naozaj o dosť lepšie.
Verdikt
Samsung Galaxy Watch7 prinášajú po niekoľkých rokoch konečne dobrý upgrade. Pokiaľ používate Galaxy Watch4, osobne by som už zvažoval výmenu za nový model, lebo získate viacero dobrých zlepšení, ktoré vám citeľne zlepšia zážitok z používania.
Ignorujúc v recenzii spomenuté zlepšenia, Galaxy Watch7 sú tradičné hodinky od Samsungu, ktoré ponúkajú dobre známy používateľský zážitok. V tomto smere vás asi ničím neprekvapia.
Ak zvažujete, či si kúpiť Galaxy Watch7 alebo Ultra, je to hlavne o lepšej výdrži batérie, titánovej konštrukcii a unikátnom dizajne modelu Ultra. Zafírové sklíčko, ktoré by bolo pre mňa jedným z dôležitých parametrov, majú oba modely.
Cena: od 319 eur
Zapožičal: Samsung
Prečítajte si aj: