Nový snímač Samsung ISOCELL HP2 zvyšuje kapacitu a využitie pixelov, čo umožňuje zhotovovať detailné fotografie za rôznych svetelných podmienok.

ISOCELL HP2

Samsung predstavil svoj 200 MPx obrazový snímač ISOCELL HP2 s vylepšenou technológiou pixelov, ktoré dokážu poňať väčšie množstvo elektrického náboja na zhotovovanie dynamických snímok prémiových smartfónov.

Snímač ISOCELL HP2 obsahuje 200 miliónov pixelov s veľkosťou 0,6 mikrometra v optickom formáte 1/1,3 palca, čo je veľkosť snímača, aká sa bežne používa pri hlavných fotoaparátoch smartfónov s rozlíšením 108 Mpx. Môžete sa tak tešiť z vyššieho rozlíšenia bez toho, aby bolo potrebné zväčšiť veľkosť vyčnievajúceho ostrovčeka fotoaparátov.

Viac pixelov dokopy

Vďaka technológii združovania pixelov Samsung Tetrapixel dodáva snímač HP2 fotoaparátu väčšiu všestrannosť. Simuluje rôzne veľkosti pixelov na prispôsobenie sa rôznym úrovniam osvetlenia. Pri slabom osvetlení sa snímač transformuje na 1,2 μm/50 Mpx alebo 2,4 μm/12,5 Mpx obrazový snímač tým, že spojí 4 až 16 susediacich pixelov.

Pri snímaní plnohodnotného videa v rozlíšení 8K, čo je približne 33 Mpx, sa snímač HP2 prepne do režimu 1,2 μm/50 Mpx, aby sa minimalizovalo orezanie obrazu a zachytila sa väčšia časť scény. Natáčanie v rozlíšení 8K rýchlosťou 30 snímok za sekundu (fps), široký uhol záberu a väčšia veľkosť pixelov dokážu vytvoriť ostré filmové videá.

Vyblednuté nekontrastné snímky s príliš jasne osvetleným prostredím je možné s HP2 výrazne obmedziť vďaka novej technológii Samsung Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG). Vo fotodióde každého pixelu je na spodnej strane umiestnené prenosové hradlo, ktoré prenáša elektróny z pixelov do logickej vrstvy. Vysoká presnosť výroby polovodičových prvkov umožnila použiť technológiu D-VTG na pridanie druhého prenosového hradla a zvýšiť schopnosť pixelov ukladať elektrický náboj o viac ako 33 percent. Vďaka väčšiemu množstvu uložených elektrónov a efektívnemu prenosu signálu môže táto metóda znížiť preexponovanosť a zlepšiť reprodukciu farieb najmä pri veľmi intenzívnom osvetlení.

Vylepšené automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie fotoaparátu pri slabom osvetlení je pri HP2 vylepšené technológiou Super QPD, ktorá umožňuje snímaču využiť ako zaostrovacie prvky všetkých 200 miliónov pixelov. Na účely zaostrovania sú susediace pixely zoskupené do štvoríc a vykonáva sa rozpoznávanie horizontálnych i vertikálnych zmien vzoru. To prináša rýchlejšie a presnejšie automatické zaostrovanie. Vďaka využitiu bohatých vzorových dát spolu s ohromným počtom referenčných bodov je nový snímač schopný rýchleho automatického zaostrovania, a to aj v slabo osvetlenom prostredí.

Pre maximálnu funkčnosť technológie HDR, ktorá zaisťuje vysoký dynamický rozsah obrazu, zavádza Samsung funkciu DSG v režime 50 Mpx, ktorá na analógový signál prijímaný na úrovni pixelov aplikuje dva samostatné koeficienty prevodu. Ďalšiu podporu pre HDR zaisťuje funkcia Smart-ISO Pro, ktorá spracováva jednotlivé snímky s rôznymi nastaveniami hodnoty ISO a zlučuje ich dohromady. To umožňuje zhotovovať v režime HDR 12,5 Mpx fotografie alebo video v rozlíšení 4K pri 60 fps. Snímač Samsung ISOCELL HP2 sa už začal sériovo vyrábať.

Zdroje: Samsung

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.