Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Jednou z noviniek je práčka BESPOKE AI™ s energetickou triedou A-40 % vďaka technológii Bubble Shot a s celým radom funkcií s umelou inteligenciou, medzi ktoré patrí AI Ecobubble™, AI Wash alebo režim AI Energy

Spoločnosť Samsung Electronics dnes ohlásila novú sériu práčok určených pre európsky trh. Po prvýkrát sa práčky predstavia práve dnes na globálnej akcii Welcome to BESPOKE AI v Pavillone des Étangs v Paríži, návštevníci si budú môcť vychutnať zážitok s umelou inteligenciou Samsung Bespoke AI vlastnými zmyslami.

„Je nám jasné, že práčky môžu výrazne prispieť k udržateľnejšiemu a šetrnejšiemu životnému štýlu,“ komentuje to Moohyung Lee, výkonný viceprezident a riaditeľ tímu Customer Experience v divízii pre digitálne spotrebiče Samsung Electronics. „Naša nová séria znamená výrazný krok k splneniu tohto cieľa a zároveň vnáša prevratné zmeny do samotného prania.“

Na akcii Welcome to BESPOKE AI sa práčky predstavujú v štyroch modelových sériách. Patria medzi ne modely s energetickou triedou A-10 % a A-20 % s kapacitou 9 a 11 kg, ale aj mimoriadne účinný typ triedy A-40 % s kapacitou 11 kg. Udržateľná a energeticky šetrná prevádzka sa dá teda očakávať od všetkých nových modelov. Vďaka technológii SpaceMax™, známej už z predchádzajúcej série, navyše niektoré nové práčky ponúkajú úctyhodnú kapacitu 11 kg pri hĺbke iba 60 cm, čo znamená jednoduchú inštaláciu a zároveň atraktívne dizajnové prevedenie Bespoke[1].

Lepšia energetická účinnosť než bežné „áčko“ vďaka moderným technológiám Samsung

Nové práčky výrazne šetria energiu. Platí to predovšetkým pre model BESPOKE AI Washer s nevídanou energetickou triedou A-40 %. Vďaka špeciálnym vyspelým technológiám, ktoré Samsung používa vôbec po prvýkrát, má práčka až o 40 % nižšiu spotrebu, než aká zodpovedá požiadavkám pre energetickú triedu A[2].

Za mimoriadne úsporným chodom stojí technológia Bubble Shot[3]. Špeciálny mechanizmus vstrekuje vodu s pracím prípravkom do bubna s bielizňou pomocou obehového čerpadla. Bielizeň sa tak ľahšie namáča a prací prípravok sa do nej dostane rovnomerne, čo zvyšuje účinnosť prania.

Technológia Bubble Shot taktiež pomáha šetriť vodu a skracuje jednotlivé pracie cykly pri praní bavlneného oblečenia. Využíva o 20 % menej vody[4] ako pri konvenčných práčkach. Množstvo použitého pracieho prostriedku je rovnaké, zvyšuje sa však jeho hustota. Tým sa vylepšuje výkon práčky a zároveň sa jednotlivé pracie cykly skracujú až o 25 %[5].

K ďalším výhodám patrí režim AI Energy Mode[6] v aplikácii SmartThings Energy, ktorý v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami ešte vylepšuje monitoring spotreby. Používatelia môžu strážiť spotrebu elektriny na dennej, týždennej či mesačnej báze, systém dokáže dokonca odhadnúť výšku mesačnej faktúry za elektrinu. Pokiaľ jej výška presiahne plánovanú hodnotu, zapne sa v systéme SmartThings Energy úsporný režim, ktorý inteligentne zníži celkovú spotrebu energie až o 70 % v porovnaní s praním v teplej vode[7].

Lepšie používateľské zážitky vďaka umelej inteligencii

Nová séria práčok ponúka vyššiu energetickú účinnosť a zároveň aj lepšie základné funkcie, takže pranie je jednoduchšie a pohodlnejšie ako predtým.

Vďaka funkcii AI Ecobubble™[8] vie práčka prispôsobiť prací cyklus aktuálnej várke. Rozpozná rôzne druhy textílií a podľa toho automaticky nastaví množstvo bublín, ktoré rýchlo rozpúšťajú špinu a škvrny. Okrem toho systém optimalizuje dĺžku prania, teplotu vody aj rýchlosť otáčania. Pranie v studenej vode je teda rovnako účinné ako v teplej a spotreba energie pritom klesá až o 70 %[9]. Systém zároveň chráni farby a textúry látok – starostlivosť o textílie sa zlepšila až o 45,5 %[10].

Ďalšia múdra funkcia má názov AI Wash a umožňuje prať jemne, ale dôkladne a pritom používať menej vody aj pracieho prostriedku[11]. Vďaka vyspelým senzorom dokáže práčka aktuálnu várku zvážiť a zhodnotiť nielen tvrdosť a nepoddajnosť textílií, ale aj stupeň ich zašpinenia. Podľa nameraných hodnôt potom zvolí optimálne množstvo vody aj pracích prostriedkov. Okrem toho neustále v reálnom čase podľa situácie upravuje dĺžku namáčania, oplachovania i žmýkania[12]. Výsledkom je lepší výkon a menej odpadu.

Veľa funkcií pre lepšie a pohodlnejšie pranie

Samsung tradične využíva a ďalej vylepšuje množstvo funkcií v troch hlavných oblastiach, ktorými sú znižovanie množstva mikroplastov, jednoduché ovládanie a dĺžka prania. Tu je prehľad najdôležitejších noviniek:

Cyklus Less Microfiber™: Všetky nové práčky sú už v základnej verzii vybavené funkciou Less Microfiber™. Účelom je znížiť množstvo mikroplastov v odpadových vodách. Na to slúži úprava otáčok motora a intenzity prania. Výsledok je vskutku úctyhodný – až o 54 % menej mikroplastov v odpadovej vode.[13]


[1] Platí len pre vybrané modely (WW11DB8******, WW11DB7******)

[2] Na základe interných testov Samsung. Modely série WW8400D sú o 40 % účinnejšie, než je nutné na získanie certifikátu pre energetickú triedu A podľa nariadenia EÚ č. 2019/2014. Výsledky môžu závisieť od okolitého prostredia.

[3] Platí iba pre vybrané modely (WW**DB8******, WW**DB7******)

[4] Na základe interných testov s využitím pracieho cyklu pre bavlnené oblečenie s modelom WW7400D a funkciou Bubble Shot, v porovnaní s konvenčnou práčkou Samsung bez funkcie Bubble Shot. Výsledky môžu závisieť od typu praného oblečenia a od okolitého prostredia.

[5] Na základe interných testov s využitím pracieho cyklu pre bavlnené oblečenie s modelom WW7400D a funkciou Bubble Shot, v porovnaní s konvenčnou práčkou Samsung bez funkcie Bubble Shot. Výsledky môžu závisieť od typu praného oblečenia a od okolitého prostredia.

[6] K dispozícii pri zariadeniach s operačným systémom Android a iOS. Je potrebné pripojenie cez Wi-Fi a účet Samsung.

[7] Možno použiť pri nastavenej pracej teplote v rozsahu 20 – 40 °C.

[8] Funkcia AI Ecobubble™ sa aktivuje len pri vybraných programoch, napr. pri praní bavlneného alebo syntetického oblečenia, prípadne pri režime AI Wash s várkou ľahšou ako 2 kg.

[9] V porovnaní s praním v teplej vode. Testované v súlade s normou IEC 60456-2010/pracia várka 4 kg/program Super Eco Wash cold (WF80F5E5U4W) vs. program pre bavlnené oblečenie na 40 °C bez funkcie Ecobubble™ (WF0702WKU). Konkrétne výsledky sa môžu líšiť.

[10] Na základe testu EMPA pri modeli s 9 kg (WF906U4SAGD, syntetické oblečenie), s režimom Ecobubble™ a bez neho. Dáta pochádzajú zo samostatných testov. Konkrétne výsledky sa môžu líšiť podľa spôsobu použitia.

[11] Na základe algoritmu vytvoreného umelou inteligenciou. Konkrétne výsledky sa môžu líšiť podľa spôsobu použitia.

[12] V porovnaní s bežným automatickým dávkovačom Samsung, nastaveným na dávkovanie odporúčaného množstva pracieho prostriedku. Na základe priebežnej analýzy množstva pracieho prostriedku použitého v uplynulých 10 cykloch. Konkrétne výsledky sa môžu líšiť podľa spôsobu použitia.

[13] Na základe testu, v ktorom firma Ocean Wise Plastics Lab použila várku 2 kg 100 % polyesterových mikín, v porovnaní s cyklom pre syntetické oblečenie pri konvenčnom modeli Samsung WW4000T a s cyklom Less Microfiber pri modeli WW7000B. Konkrétne výsledky sa môžu líšiť podľa typu oblečenia a spôsobu použitia.

Značky: