Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila svoju novú platformu Samsung DRVLINE, čím sa stala prirodzeným partnerom pre výrobcov OEM a poskytovateľov služieb na báze konceptu Mobilita ako služba (MaaS) pôsobiacej na trhu systémov autonómneho riadenia. DRVLINE je otvorená, modulárna a škálovateľná hardvérová a softvérová platforma, ktorú ocenia výrobcova automobilov, pretože dokáže zabezpečiť integráciu špičkových technológií do nových vozidiel a zároveň taktiež budovať základ pre vozové parky budúcnosti.

„Vozidlá zajtrajška nielen zmenia spôsob, ako sa premiestňujeme, ale premenia aj ulice našich miest a celú našu spoločnosť. Prinesú mobilitu ľuďom, ktorí ju potrebujú, urobia naše cesty bezpečnejšími, a revolučným spôsobom zmenia celú spoločnosť,“ uviedol Young Sohn, prezident a hlavný stratég spoločnosti Samsung Electronics a predseda predstavenstva spoločnosti HARMAN. „Vybudovanie autonómnej platformy vyžaduje úzku spoluprácu naprieč celým odvetvím, pretože žiadna firma nie je schopná realizovať túto obrovskú príležitosť samostatne. Zmena, pred ktorou stojíme, je proste príliš rozsiahla a zložitá. Prostredníctvom platformy DRVLINE vyzývame tých najlepších a najšikovnejších hráčov, ktorí v automobilovom priemysle pôsobia, aby sa k nám pridali a pomohli vytvárať budúcnosť automobilov zajtrajška už dnes.“

Vyhlásenie, ktoré spoločnosť Samsung urobila na veľtrhu CES, prichádza po roku, v ktorom si firma pripísala niekoľko historických prvenstiev. Patrí medzi ne napríklad akvizícia spoločnosti HARMAN špecializujúca sa na prepojené technológie v hodnote 8 mld. USD, vytvorení spoločnej strategickej obchodnej jednotky pre automobilové technológie, založenie Automobilového inovačného fondu v hodnote 300 mil. USD, či rad investícií a partnerstiev zameraných na podporu spolupráce v rámci automobilového priemyslu.

Mnohé hardvérové a softvérové platformy pre autonómne riadenie nútia koncových užívateľov  používať určitú konkrétnu technológiu v podobe „čiernej skrinky“ v rámci balíčkov „všetko alebo nič“. Platforma DRVLINE je oproti tomu koncipovaná tak, aby umožňovala vzájomnú spoluprácu dodávateľov, a jej softvér je možné upravovať či vylepšovať a jednotlivé komponenty a technológie je možné do výsledného riešenia integrovať podľa potreby. Vďaka tomu je táto platforma taktiež lepšie pripravená na budúce zmeny – v takto rýchle sa meniacom odvetví je takáto schopnosť zásadná: OEM výrobcovia tak získavajú možnosť vyrábať najpokročilejšiu v súčasnej dobe dostupnú autonómnu technológiu a zároveň prichádzať s novými inováciami v rámci vývoja autonómneho riadenia úrovne 5.

Platforma DRVLINE obsahuje niekoľko komponentov a technológií, ktoré sa radia k najlepším vo svojej triede, pretože sa opierajú o celosvetové skúsenosti spoločnosti Samsung v oblastiach, ako sú elektronika, IoT, či vstavané systémy vrátane výpočtových systémov pre autonómne vozidlá úrovní 3, 4 a 5. Súčasťou platformy je aj úplne nový systém pre podporu riadenia (ADAS) obsahujúci čelný kamerový systém vyvinutý spoločnosťami Samsung a HARMAN, ktorý je navrhnutý tak, aby spĺňal pripravované štandardy Európskeho programu hodnotenia nových vozidiel (NCAP). Patria medzi ne systémy pre varovanie pri vybočení z jazdného pruhu, varovanie pred čelným stretom, detekcia chodcov a automatické núdzové brzdenie.

„Počas riadenia auta robí ľudský mozog neustále nesmierne zložité výpočty,“ uviedol John Absmeier, senior viceprezident strategickej obchodnej jednotky pre Autonómne systémy/ADAS spoločnosti HARMAN a viceprezident divízie Smart Machines spoločnosti Samsung Electronics. „Ako ďaleko je tá pouličná lampa? Vkročí ten chodec na vozovku? Za ako dlho naskočí namiesto oranžovej červená? Priemysel urobil v oblasti automatizácie úžasný pokrok, ale výpočtové systémy v automobiloch sa stále ešte zďaleka nedokážu vyrovnať schopnostiam našich mozgov. Platforma DRVLINE je so svojou otvorenosťou a vysokým výpočtovým výkonom prvým zásadným krokom k vybudovaniu ekosystému, ktorý umožní úplnú autonómiu.“

Samsung sa na veľtrhu CES zúčastňuje spolu s radom svojich partnerov zameriavajúcich sa na oblasť ADAS a autonómneho riadenia. V rámci svojej stratégie otvorených inovácií a spolupráce vybudovala spoločnosť Samsung robustný ekosystém partnerov pôsobiacich v rôznych odboroch naprieč celým odvetvím vrátane nasledujúcich:

  • Softvér: TTTech, AImotive, Hella Aglaia, Renovo Auto
  • Výpočtové systémy pre automobily: Graphcore, ThinCi, Infineon
  • Komunikácia: Autotalks, Valens
  • Senzory: Quanergy, Tetravue, Oculii, Innoviz

Značky: