Prijímače AB CryptoBox sú veľmi dobrým riešením na príjem satelitného signálu, ale doteraz im chýbala certifikácia od dôležitého vysielateľa na Slovensku – firmy Skylink. A práve to sa príchodom AB CryptoBox Smart mení, tento prijímač má naozaj certifikáciu Skylink Ready.

V preklade to znamená, že najnovšie karty M7 od Skylink môžete v čítačke Irdeto tohto prijímača bez problémov použiť a fungovať budú na prvé zasunutie. To sme si aj vyskúšali pri našom teste.

Celkovo je AB CryptoBox jednoduchý prijímač, ktorý plní základné funkcie. Nemá pripojenie na internet, je to jednoducho satelitný prijímač. A to absolútnej väčšine používateľov stačí a navyše prichádza za super cenu. Umožňuje satelitný príjem v normách DVB-S a DVB-S2 a pracuje vo Full HD video rozlíšení 1080 p.

Na prednom paneli nájdete základné ovládacie tlačidlá – zapnutie a prepínanie kanálov. Na pravej strane je ešte USB 2.0 port, do ktorého sa dá dať USB kľúč alebo USB disk a tam si môžete nahrávať práve naladený program. Nahrávky z vysielania je možné prehrať len v rámci prijímača, nie je ich možné preniesť napr. do počítača. Ak nie je prijímač v režime hlbokého spánku, na displeji sa po jeho vypnutí zobrazuje čas, oceňujeme, že je to nerušivým spôsobom.

Na zadnej strane nájdete pripojenie externého napájacieho adaptéra, je tu optický výstup zvuku, ďalej pripojenie zvuku a obrazu cez porty RCA (Cinch, teda na staršie typy televízorov). Podstatný je ale HDMI port na pripojenie k súčasným typom televízorov a pripojenie snímača diaľkového ovládania. Prijímač teda môžete skryť napr. do zásuvky pod televízorom. Celkom na kraji zadného panelu je pripojenie satelitnej antény.

Na pravej strane zboku je šachta pre dekódovaciu kartu a vyskúšali sme si, že naozaj funguje s kartami typu M7. Súčasťou dodávky je návod, HDMI ako i Cinch kábel, napájací adaptér (12 V/1,5 A) a diaľkový ovládač. Ten ostal zachovaný z predchádzajúcich verzií prijímačov Cryptobox. Cez HDMI kábel je možné spolu s prijímačom diaľkovým ovládačom zapínať a vypínať aj televízor (s podporou HDMI CEC).

Obsah dodávky ab Cryptobox Smart

Zmerali sme aj dobu úvodnej inštalácie, je to zhruba 1,5 minúty. V rámci nastavenia určujete jazyk, krajinu, formát obrazu, čas a pod. Použiť môžete aj rýchle vyhľadávanie kanálov FastScan a s využitím Auto DiSEqC nepotrebujete nič vedieť o parametroch vašej satelitnej antény. Samotné vyhľadanie kanálov trvá asi 30 sekúnd, našli sme všetky slovenské a české stanice, ktoré sú na príslušnom satelite. Okrem televízií sme vyhľadali aj satelitné vysielanie rádií. Prepínanie HD kanálov trvá asi 3 sekundy, s kvalitou obrazu sme boli spokojní.

Z pokročilých vlastností môžete použiť EPG – elektronický programový sprievodca na orientáciu v práve vysielaných programoch. To sa dá v režime jednoduchom (pre jeden vybraný kanál) alebo multi (pre viacero kanálov). Prijímač AB CryptoBox Smart umožňuje jeden HD program nahrávať a súčasne jeden FTA program sledovať. Je to však jednotunerový prijímač, preto ste v tomto prípade obmedzení na jednu frekvenciu (transpondér). Napr. môžete na Skylink sledovať TA3 v HD a súčasne nahrávať Jednotku v HD, keďže oba tieto kanály sú na rovnakej frekvencii.

Takto vyzerá elektronický programový sprievodca

Systém menu je efektný a prehľadný. Umožňuje prehrávať nahrávky (formáty MKV, AVI a MP4), vytvoriť systém 8 obľúbených (favoritných) skupín a pod. Do každého favoritného zoznamu si môžete umiestniť programy podľa uváženia, neskôr ich zoradiť, vymazať a pod. Favoritný zoznam je možné aj pomenovať. Nám sa osvedčilo vytvorenie favoritného zoznamu len z tých staníc Skylink, ktoré máme skutočne predplatené.

Výhodou tohto prijímača je jeho neustála aktualizácia. Ak ho vypnete, v dobe vypínania prijímač zisťuje, či nedošlo k zmene naladenia niektorej stanice. Vtedy prebieha kontrola parametrov domovského transpondéra M7, ktorý obsahuje aktuálne nastavenia kanálov.

Ak by došlo k zmene, automaticky sa realizuje aktualizácia nastavenia a vy teda nemusíte manuálne zasahovať do parametrov televíznych kanálov. Rovnako sa automaticky zisťuje aj aktualizácia softvéru pre samotný prijímač (OTA – aktualizácia sa realizuje cez satelit). Ak sa zistí aktualizácia, ponúkne sa jeho inštalácia po zapnutí prijímača. Aktualizovať sa dá aj cez USB port prijímača.

Po troch minútach od vypnutia prijímača tento štandardne prechádza do hlbšieho spánku so šetrením odberu elektrickej energie. Elektrická spotreba je v pohotovostnom stave pod 1 W. Zapínanie prijímača môže v tomto prípade trvať o niečo dlhšie. Celý systém uspatia sa dá nastaviť v menu – môžete si napr. nastaviť trvalé rýchle zapnutie prijímača, samozrejme bez šetrenia elektrickej energie.

Celkovo ide o jednoduchý prijímač určený pre širokú skupinu používateľov. Jeho výhodou je bezstarostné použitie dekódovacích kariet od Skylink, neustála aktualizácia nastavenia televíznych kanálov, jednoduché ovládanie a rýchlosť práce. Tento prijímač sa dá použiť aj na príjem satelitnej služby freeSAT od UPC. Jeho veľkou výhodou je dobrá cena.

Cena: 54,99 EUR
Zapožičal: AB-COM, www.abcom.sk

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 11/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.