Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Súčasťou výstavnej plochy Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry je na aktuálnom ročníku festivalu Pohoda jedinečná scéna Žiť energiou – GEM stage. Na svoju prevádzku využíva len čistú energiu.

Unikátna 21 metrov vysoká veža GEM (z anglického Green Energy Mill) je schopná dodať energiu z obnoviteľných zdrojov na plnohodnotné ozvučenie a osvetlenie koncertných vystúpení. Slovensko je tento rok jednou zo štyroch krajín, v ktorých sa objaví festivalové pódium zásobované len čistou energiou. Jeho unikátnosť spočíva v energetickej sebestačnosti. Elektrickú energiu vyrába veterná turbína, fotovoltické panely a priehľadné fotovoltické články umiestnené v pestrofarebných paneloch. Do vývoja a realizácie sa zapojilo desať spoločností z troch rôznych európskych krajín pod vedením vedcov z Technickej univerzity v holandskom Eindhovene.

„GEM stage prepisuje históriu festivalov, ktoré sa dlhé roky museli spoliehať na tradičné generátory na fosílne palivá. Po rokoch testovania doplnili autori k veži kryté pódium a vodíkový generátor. Práve vďaka vodíkovej inovácii môže unikátna scéna poskytnúť na umelecké vystúpenia dostatok energie s trvalo udržateľným výkonom. Podporujeme a propagujeme ekologické inovatívne riešenia, preto som rád, že scénu, ktorá umožňuje energetickú sebestačnosť prináša na Pohodu práve naša agentúra,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

SIEA na festivale reprezentujú jej projekty Žiť energiou a inovujme.sk. Okrem bezplatného energetického poradenstva sa návštevníci dozvedia, ako získať a využiť inovačné poukážky vo svojom podnikaní.

Nebude chýbať množstvo interaktívnych hier a súťaže o atraktívne ceny. Môžete ochutnať palacinky z 3D tlačiarne, bicyklovaním si vyrobiť cukrovú vatu, pretekať s vodíkovým autíčkom aj obzrieť skutočné vodíkové auto ako ukážku mobility budúcnosti. Kreatívci vyskúšajú 3D maľovanie vo virtuálnom svete a milovníci pohybu si zacvičia pomocou virtuálnej reality.

Žiť energiou – GEM stage bude okrem hudby a zábavy patriť aj podnetným diskusiám, ktorých hlavnou témou je využívanie vodíka a čistej energie. Viac informácií nájdete na www.siea.sk.

Značky: