Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MR) vstupuje do úplne novej dimenzie. Spoločnosť Siemens Healthineers predstavila absolútnu technologickú novinku, ktorá výrazne zmení diagnostiku pomocou MR prístrojov. Po takmer 40 rokoch, odkedy sa vyšetruje touto metódou, odborníci zrealizovali prvý celotelový sken človeka magnetom sedemnásobne silnejším ako doteraz. 

Magnetickú rezonanciu, minimálne z počutia, poznajú takmer všetci. Laik si však len ťažko dokáže predstaviť, ako vyšetrenie pomocou silného magnetu reálne prebieha. Mnoho pacientov pri slovnom spojení „silný magnet“ dostane z vyšetrenia strach. Pritom prebieha úplne bezbolestne. „Vyšetrenia magnetickou rezonanciou sa netreba báť. Pacienti sú vystavení rádio-frekvenčným vlnám s frekvenciou podobnou bežným komerčným rádiám,“ vysvetlil Martin Kavec, aplikačný špecialista z tímu spoločnosti Siemens Healthineers, ktorá software pre MR zariadenia vyvíja priamo na Slovensku.

Prvý sken človeka 10.5T magnetom „v Slnečnej sústave“

Na Slovensku sa na diagnostiku rôznych ochorení najčastejšie používajú prístroje so silou magnetu 1.5T. Postupne pribúdajú aj dvojnásobne či dokonca štvornásobne silnejšie prístroje. Horúcou technologickou novinkou vo svete je celotelový sken človeka so silou 10.5T od výrobcu Siemens Healthineers. Skenovanie prostredníctvom magnetickej rezonancie so silou 10.5T posúva možnosti zobrazovania na úplne novú úroveň. Práve tento prístroj je schopný zobraziť také detaily, ktoré pri sile 1.5T nebolo možné identifikovať. „Čím je vyššia intenzita magnetického poľa, tým viac signálu sa dá získať, čo v praxi znamená obrazy s vyšším rozlíšením detailov za rovnaký čas,“ vraví Kavec.

Ako prístroj funguje

Vďaka veľmi silnému magnetu dokážu lekári bez problémov nahliadnuť do ľudského tela bez toho, aby došlo k narušeniu akejkoľvek časti bunky. Vyšetrenie prebieha v tuneli, ktorý tvorí supravodivý magnet a na telo pôsobia krátke pulzy elektromagnetického vlnenia. „Zdrojom signálu sú najčastejšie molekuly vody a keďže ľudské telo obsahuje 50 – 80% vody, signálu je dostatok,“ vysvetľuje Kavec. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou môže trvať 5 až 40 minút a skener neobsahuje žiadne pohyblivé časti. Pacient počas neho dostane na uši slúchadlá a na vyšetrovanú oblasť sa priloží tzv. cievka. Nový prístroj môže byť využívaný pri sledovaní zhubnosti nádorov, poškodení mozgu alebo myokardu, ale aj v prípadoch nedokrvenia mozgu či pri hodnotení stavu pri skleróze multiplex. „Je to nástroj, s ktorým chceme posunúť hranice zobrazovania funkcií mozgu,“ vysvetľuje Kamil Ugurbil, riaditeľ Centra pre výskum magnetickej rezonancie (CMMR) a profesor medicíny, neurovedy a rádiológie na lekárskej fakulte University of Minnesota.

Nový 10.5 T prístroj môže priniesť priamy pohľad na patologické procesy pri nádorových ochoreniach, ischemickom poškodení mozgu alebo myokardu, v prípadoch nedokrvenia či pri hodnotení stavu pri skleróze multiplex – informácie, ktoré sú pri 1.5 T magnetoch len sprostredkované prostredníctvom signálu vody.

Pohodlie pacienta je na poprednom mieste

Z hľadiska komfortu pacienta sa stále pracuje na vylepšovaní MR prístrojov. „Pri vývoji dbáme aj na to, aby MR prístroje boli schopné prispôsobiť sa individuálnym potrebám pacienta,“ doplnil Kavec. Ako dodáva, ide o veľké plus, ak má MR prístroj schopnosť vyšetriť pacienta v oblasti hrudníka alebo brucha aj pri voľnom dýchaní.

Lepšia diagnostika

Využitie MR v lekárskej diagnostike je naozaj široké. Kvôli vynikajúcemu kontrastu medzi mäkkými tkanivami sa vyšetrenie magnetickou rezonanciou používa na diagnostiku a monitorovanie onkologických ochorení (prsníky, prostata, mozog), ochorení pohybového systému (chrbtica, kĺby, chrupavky, šľachy) či ochorenia nervového systému. „Prístrojom sa vyšetrujú aj funkcia srdca, vrodené srdcové poruchy, zápalové procesy srdcového svalu, ischemická choroba srdca a podobne,“ uzavrel špecialista Kavec.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.