Na tlačovej konferencii v priestoroch Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU v Bratislave popísala Dr. Michaela Musilová ako je to s pripravovanou misiou na Mars.

Tá sa uskutoční už 5. februára 2018 na sopke na Havajských ostrovoch (súčasť USA).

Miesto výkonu tejto misie je vo výške 2500 metrov nad morom a 5-členná posádka bude 8 mesiacov žiť v podmienkach, ktoré by mali simulovať pobyt na Marse. Pri súčasnom stave techniky by zhruba toľko trvala cesta zo Zeme na Mars, pre kozmonautov by to však zatiaľ bol len jednosmerný lístok. S návratom na Zem sa zatiaľ nepočíta.

Aj keď sa celá simulácia uskutočňuje na území USA a za celou akciou stojí NASA, žiadny z členov posádky nie je Američan. Podpredsedníčka SOSA, Michaela Musilová bola vybraná po 15 mesiacoch výberového konania z vyše tisícky uchádzačov z celého sveta.

Na tlačovej konferencii informovala Dr. Musilová o priebehu misie ako aj o experimentoch a projektoch, ktoré budú prebiehať v simulovanej marťanskej kolónii. Hovorila napr. o obmedzenom prístupe k jedlu, nemožnosti priamo cítiť Slnko a vietor, ďalej o možnosti „ponorkovej“ choroby ako aj sprche maximálne raz za týždeň po dobu 8 minút. Pravda je taká, že v prípade skutočne akútneho prípadu ako je napr. úmrtie blízkej osoby pri tejto simulácii existuje krátka cesta domov, čo v prípade pobytu na Marse možné nie je. Je to hlavne o psychike, uviedla Dr. Musilová na tlačovke.

Robotické vozidlo rover bude použité pri simulovanom zbere materiálu na Marse a vyrobili ho priamo v dielňach FEI. Jeho odhadovaná cena je okolo 40 000 Eur. Uvezie zhruba toľko materiálu, ako samé váži (498 kilogramov) a zatiaľ ešte nie je celkom hotové. Ako sa vyjadrili inžinieri FEI, do 5. februára bude všetko pripravené a hotové na použitie. Je to elektrické vozidlo, pohonný motor je v každom z kolies a každý z nich má výkon 500 Wattov. Na batérie sa dokáže pohybovať asi 2 hodiny, nabíjanie je elektrické, neskôr sa uvažuje aj so solárnom nabíjaním.

Súčasťou vozidla je ovládací kufrík, ktorý si inžinieri nateraz neželali otvoriť. Dostali sme však pozvanie na jeho finálne testovanie. Vo vnútri kufríka má byť displej s prenosom obrazu z kamery rovera tak, aby kozmonaut videl, kde sa nachádza a mohol ho ovládať. Vozík má tiež poistné mechanizmy, aby sa pri pohybe v teréne neprevrátil. Výskumník potom ovláda rovera pomocou joysticku s pripojením na USB port. Joystick je prispôsobený tomu, aby sa dal robot pomocou neho pohodlne ovládať aj vo skafandri.

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.