Žiaci zo základnej školy vo Zvolene obsadili prvé miesto v súťaži Super tímov na svetovom šampionáte robotov RoboCup 2015 v čínskom Hefei.

Do Číny sa kvalifikovali víťazstvom v národnom kole hneď pri svojej prvej účasti. Súťaž RoboCup sa konala od 17. do 23. júla 2015 v čínskom meste Hefei za účasti niekoľkých stoviek tímov z viac ako 45 krajín. Žiaci zo Základnej školy na ulici P. Jilemnického 2 vo Zvolene súťažili na úvod v juniorskej kategórii Záchranár (Rescue Line Primary). Úlohou plne autonómneho robota vlastnej konštrukcie bolo prejsť po vyznačenej trati, splniť viacero úloh a pritom nazbierať v ôsmych súťažných kolách čo najvyšší počet bodov. V tejto kategórii obsadil tím RoboGen po troch súťažných dňoch štrnáste miesto. Pekný výsledok pre úplných nováčikov, ak uvážime, že iba jedno miesto pred nimi a s minimálnym odstupom sa umiestnili minuloroční víťazi.

Kolo od kola sa zlepšujúce výsledky potvrdil tím RoboGen v ďalšej súťaži Super tímov, v ktorej  spolu s čínskymi kolegami zvíťazili a stali sa tak majstrami sveta. Podstatou tejto súťaže bola spolupráca: dva tímy s dvoma robotmi plnili na odlišných tratiach dve vopred neznáme misie smerujúce k jednému výsledku. Šikovní chalani zo Zvolena dokázali behom pár hodín s pomocou čínskeho tímu postaviť úplne nového robota, čo nakoniec výrazne prispelo k ich celkovému víťazstvu.

Napriek skvelým výsledkom neboli popredné pozície v tabuľkách na tejto súťaži pre Zvolenčanov to najdôležitejšie.  „Počas celej súťaže sme mali pocit, že cieľom a zmyslom vzájomného súperenia je spoločne sa niečo naučiť a posunúť sa ďalej. Atmosféra bola veľmi priateľská, všetci sme si navzájom pomáhali a radili si, inšpirovali sme sa vzájomne nápadmi a riešeniami. To, čo sme sa tam naučili za pár dní, by nám doma trvalo roky. Pri tom sme spoznali nových ľudí a nové kultúry. Úspechom nášho tímu bola už samotná účasť. Nešli sme vyhrať. To, že sme dokázali spolu s výbornými Číňanmi uspieť medzi super tímami, nás však samozrejme veľmi teší,“ hovorí Dominik Radler, kapitán tímu RoboGen.

Prínos potvrdzuje aj riaditeľka školy Ľuboslava Bieliková: „Nikdy by sa chlapci na Slovensku nenaučili toľko, ako sa na svetovom šampionáte. Každý deň sme zaznamenali obrovský posun, motiváciu a neutíchajúcu chuť aj po nociach pracovať na nových problémoch. Tímy, s ktorými sa naši žiaci stretli a spolupracovali mali iné zázemie, vybavenie aj skúsenosti. Naši žiaci však boli lepší, ako sme čakali a výborne sa vysporiadali s novými a neočakávanými situáciami. Sme hrdí že sú majstri sveta. Nazbierané vedomosti i skúsenosti využijeme pri začlenení robotiky do upravených učebných osnov a samotní žiaci budú  participovať na ich tvorbe. Chceme úprimne poďakovať spoločnosti PosAm za pomoc, profesionálnu podporu a zároveň sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.“

Tím RoboGen zo Zvolena

Tím RoboGen vedie učiteľ informatiky Maroš Hudík. Jeho členmi sú Martin Katriňák (8c), Dominik Radler (8c), Andrej Slovák (8c), Matúš Garaj (6c) a Tomáš Hitka (5c). Názov tímu si chlapci zložili z oblasti svojho záujmu (Robotika) a z názvu špeciálneho programu pre nadané deti APROGEN (Alternatívny program edukácie nadaných), ktorého sú súčasťou. Mladých robotikov exkluzívne podporovala slovenská IT spoločnosť PosAm.

Viac o súťaži RoboCup

Tradícia podujatia začala už v roku 1997. Jej cieľom je propagovať robotiku a pokrok v oblasti vývoja umelej inteligencie. Víziou je, že v budúcnosti tím plne autonómnych humanoidných robotov – futbalistov porazí skutočných futbalových šampiónov z mäsa a kostí. V ostatných rokoch sa robotického šampionátu zúčastňujú stovky tímov z desiatok krajín s celého sveta.  V rámci podujatia dostávajú priestor aj tí najmladší. V juniorskej kategórií RoboCup Junior, ktorá mimochodom nemá žiadne spodné vekové obmedzenie, sa bojuje v troch súťažných kategóriách: Futbal, Tanec a Záchranca.

Značky: