Nie je to ešte ani týždeň, čo Facebook spustil nový Prieskumník a už vidíme katastrofálny dopad na Facebookové stránky médií. Netýka sa to však len ich.

Facebook minulý štvrtok oficiálne spustil nový Prieskumník (ang. Explore Feed) po celom svete. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska, je jeho podoba iná, ako napríklad v USA, kde slúži výhradne na nájdenie populárneho obsahu na sieti.

Sociálna sieť spustila veľký pokus na Sri Lanke, v Srbsku, Bolívii, Guatemale, Kambodže a na Slovensku, kde príspevky zo stránok oddelila do samostatnej záložky. Klasicky v novinkách ostali iba príspevky priateľov a platené príspevky. Testovanie by malo potrvať niekoľko mesiacov, aby sieť získala dlhodobé štatistiky o používaní.

Po necelom týždni ukazuje napríklad Denník N štatistiky, čo spustenie nového Prieskumníka vyvolalo na ich Facebookovej stránke. Počet interakcií, ktoré zahrňujú lajky, komentáre a zdieľania, má Denník N 2,4× menšie než donedávna. Najväčší dopad zo slovenských médií mala novinka na stránku magazínu Evita, ktorý má až 20× menej interakcií. Zo dňa na deň tak nastal dramatický pokles.

Zaujímavosťou však ostáva, že napriek tomu, že organický dosah príspevkov je často menší aj o 50 percent, tak na návštevnosti webových stránok médií sa to takmer vôbec neodráža. Zaznamenali, zatiaľ, len mierny pokles.

Hovorca Facebooku, po tom, čo ho Denník N upozornil na dramatický pokles interakcií, poslal iba jednoduché vyjadrenie. „Myslím, že by sme sa nemali pozerať na prepady na dennodennej báze, ale radšej by sme mali sledovať dlhodobé trendy,“ uvádza.

Naša redakcia na Facebookovej stránke zaznamenala prepad organického dosahu približne o 50 percent. Nezabúdajte tak, že príspevky z našej stránky nájdete v záložke Prieskumník v prehliadači a v mobilnej aplikácii. Nenájdete nás už klasicky v novinkách, ako tomu bolo donedávna. Prípadne zadajte do vyhľadávača v rámci Facebooku názov TOUCHIT.sk, aby ste sa dostali priamo na našu Facebook stránku.

Zdroj: TheNextWeb, Blog Denník N

Prečítajte si aj:

Zmena roka. Facebook oficiálne spustil novú funkciu Prieskumník pre všetkých (doplnené)