Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Víťazom tohtoročného národného kola 51. ročníka medzinárodnej súťaže v písaní listov na tému „Napíš list vplyvnej osobe, v ktorom vysvetlíš, prečo a ako by sa malo konať proti klimatickej kríze“ sa stala 14-ročná Sarah Pundir z Bratislavy.

Svoj list adresovala vojvodkyni z Cambridge, Kate Middleton, ktorú vníma ako svoj vzor. Obdivuje ju, že nepodlieha konzumnému spôsobu života, snaží sa ísť príkladom, podporuje školy a deti a zviditeľňuje veľké témy, napríklad aj ochranu životného prostredia. Ako píše Sarah v liste, trápi ju chudoba, ozbrojené konflikty, popri ktorých idú všetky projekty prospešné pre životné prostredie do úzadia. Zároveň apeluje na politikov a vplyvné osoby, aby sa spolu zasadili o mier. Víťazka súťaže získala diplom, tablet a predĺžený víkendový pobyt v rekreačnom zariadení v Belušských Slatinách, ktoré jej osobne odovzdali generálny riaditeľ pošty Martin Ľupták a štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť.

Súťaž o Najkrajší list, ktorá je súčasťou iniciatívy Svetovej poštovej únie, podporuje deti vo vyjadrení ich myšlienok, rozvíja ich kreativitu, napomáha zlepšovať čitateľskú gramotnosť a jazykové schopnosti. Víťazný Najkrajší list musel mať všetky znaky tradičného listu. Rozsah listu nesmel prekročiť 800 slov. List musel obsahovať všetky formálne znaky, teda dátum, oslovenie, záverečný pozdrav a podpis. Čo je dôležité, list musel byť písaný rukou.

Národné kolo súťaže usporiadala Slovenská pošta v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Do súťaže prišlo celkovo 106 listov. O víťazoch súťaže rozhodla komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy a výstavby SR. Víťazka Sarah Pundir získala vecné ceny a jej víťazný najkrajší list bol preložený do angličtiny a postúpil do medzinárodného kola súťaže. Na druhom mieste sa umiestnila Daniela Chlebovcová, ktorá získala tablet a poukážky na nákup kníh. Erik Adam Matušňák získal za tretie miesto v súťaži poukážky na nákup kníh v hodnote 70 €. V medzinárodnej súťaži budú tri najkrajšie listy ocenené zlatou, striebornou a bronzovou medailou Svetovej poštovej únie.

Víťazi súťaže Najkrajší list 2022:

1. miesto         Sarah Pundir, 14 rokov, SŠ de la Salle, Bratislava

2. miesto         Daniela Chlebovcová, 12 rokov, ZŠ s MŠ Šuňava

3. miesto         Erik Adam Matušňák, 11 rokov, ZŠ a MŠ Kľačany 263, okr. Hlohovec

O histórii súťaže

Súťaž o najkrajší list má silnú tradíciu a každoročne sa do nej zapájajú státisíce detí na celom svete.

Víťazom súťaže v roku 2021 na tému „Napíš list členovi rodiny o svojich skúsenostiach s COVID-19“ sa stal 10 ročný Patrik Serdel z obce Zákamenné. Vo svojom liste, ktorý adresoval svojim starým rodičom, písal o tom, ako nás zasiahla pandémia, ako sa zmenil každodenný život, zatvorili sa školy, obmedzilo sa stretávanie s kamarátmi a blízkymi, ako sa musel vzdať mnohých obľúbených a doposiaľ bežných aktivít, no zároveň si uvedomuje vážnosť situácie aj dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení.

Víťazkou súťaže v roku 2020 na tému „Napíš správu dospelému o svete, v ktorom žijeme“ sa stala dvanásťročná Evka Grajcárová z východoslovenskej obce Palín, okres Michalovce.

Víťazkou súťaže v roku 2019 na tému „Napíš list o svojom hrdinovi“ sa stala Michaela Poljovková z Krupiny, ktorá napísala príbeh o Jakubovi, ktorý sa rozhodol napísať list svojmu otcovi, ktorý ho ešte v detstve opustil. Hrdinom príbehu sa stáva poštár Jožko, vďaka ktorému sa list dostane na správnu adresu a uskutoční sa stretnutie otca so synom.

Víťazkou súťaže v roku 2018 sa stala Tereza Justína Vaneková z Tvrdošoviec, ktorá napísala príbeh o liste bývalého lodného admirála, ktorý nestihol byť doručený jeho milej, a tak putoval ďalej. Témou súťaže o Najkrajší list 2018 bolo „Predstav si, že si list a cestuješ v čase. Aký odkaz by si zanechal svojim čitateľom?

Prvenstvo v roku 2017 získal 13-ročný Martin Remeň zo Základnej školy s materskou školou Tajovského v Poprade, ktorý napísal najkrajší list na tému „Predstav si, že si poradcom/poradkyňou nového generálneho tajomníka OSN; ktorý svetový problém by mal riešiť ako prvý a aké riešenie by si navrhol/navrhla?

V roku 2016 vyhral 12-ročný Marko Jurkovič v Modry. Témou súťaže bolo „Napíš list svojmu 45-ročnému ja“.

V roku 2015 deti písali listy na tému „Povedz nám o svete, v ktorom by si chcel vyrastať“; víťazkou súťaže sa stala 13-ročná Alexandra Dužeková zo Skalky nad Váhom.

V roku 2014 sa súťaž niesla v duchu „Ako hudba ovplyvňuje naše životy“ a prvenstvo v nej si odniesol 12-ročný žiak Erich Abt z kežmarskej Základnej školy na Ulici Dr. Daniela Fischera.

Rok 2013 patril ochrane vody; najkrajší list napísala len deväťročná Alexandra Šarmírová z Bohdanoviec nad Trnavou.

V roku 2012 písali deti listy svojmu obľúbenému športovcovi a v roku 2011 vysvetľovali potrebu ochrany lesov

Značky: