Wikimedia Slovenská republika oznámila, že slovenská Wikipédia už prekonala magickú hranicu 200 000 článkov. Stala sa tak 35. najväčšou Wikipédiou podľa počtu článkov; tesne väčšie sú Wikipédie v baskičtine a v medzinárodnom jazyku Esperanto. Jubilejným článkom sa stal Mars 1.

Slovenská Wikipédia (http://sk.wikipedia.org) je v súčasnosti najväčšou všeobecnou encyklopédiou v slovenčine, pričom celý jej obsah je bezplatne dostupný na internete. So svojími 200 000 článkami prekonala všetky pokusy z minulosti o vytvorenie slovenskojazyčnej encyklopédie ako aj  v niekoľkých zväzkoch vydávanú Encyclopaediu Beliana, ktorá má po dokončení popísať svet v približne 150 000 heslách.

480px-Wikimedia_Slovakia_logo.svgMnohojazyčný projekt Wikipédie začal 15. januára 2001; odvtedy bolo založených 288 jazykových mutácií. Celkovo sa v nich nachádza vyše 34 miliónov článkov a každý deň pribudne približne 8 000 nových. So skoro pol miliardou jedinečných návštevníkov mesačne sa so svojimi sesterskými projektami nachádza v desiatke najnavštevovanejších webových stránok. Slovenská Wikipédia je za deň zobrazená polmiliónakrát a pribudne na nej 25 nových článkov. S výnimkou citácií je celý obsah Wikipédie dostupný pod slobodnou licenciou, čím je jedným z najhmatateľnejších využití licencií Creative Commons.

Na rozdiel od väčšiny iných vzdelávacích stránok vzniká Wikipédia jedinečných spôsobom. Čitateľ totiž môže obsah aj pridávať, upravovať a opravovať. Za prekonanie hranice 200 000 článkov teda vďačíme komunite dobrovoľníkov, ktorí na obsahu pracovali vo svojom voľnom čase. Okrem písania nových článkov vylepšujú kvalitu už existujúcich, kontrolujú porušenia autorských práv, aktualizujú informácie a dopĺňajú ich dôveryhodnými zdrojmi. Wikipédia však ponúka priestor nielen pre encyklopedistov – články sú ilustrované fotografiami z Wikimedia Commons, niektoré databázové údaje pochádzajú z Wikiúdajov, čo sú sesterské projekty, ktoré tiež môžu upravovať samotní čitatelia.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.