Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa v meste Cangzhou v provincii Hebei zúčastnil na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Čínou. Čínska ľudová republika pred niekoľkými týždňami oslávila 70. výročie svojho založenia, stalo sa tak 1. októbra 1949. Československo ju 6. októbra 1949 diplomaticky uznalo ako jedna z prvých krajín.

„Odvtedy sa vzťahy medzi našimi oboma krajinami vyvinuli do súčasnej podoby a vyznačujú sa spoluprácou v mnohých oblastiach“ povedal vicepremiér Richard Raši.

Jedným z príkladov dobrých vzťahov medzi oboma krajinami ja Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva, ktorá sa nachádza práve v provincii Hebei. V roku 1955 navštívil jeden z vedúcich predstaviteľov Číny Československo a dostal pre mladú krajinu ako dar 670 poľnohospodárskych strojov. Umiestnili ich na farmu v provincii Hebei, ktorá sa práve z tohto dôvodu stala v roku 1956 Farmou čínsko-česko-slovenského priateľstva. Rozhodol o tom vtedajší predseda vlády Zhou Enlai.

Farma v roku 2003 získala štatút priemyselnej rozvojovej zóny a v roku 2007 sa včlenila do novovzniknutej Cangzhou New Bohai Area, ktorá má rozlohu viac ako 300 kilometrov štvorcových a nachádza sa na západnom páse Bohajského zálivu. Názov družstvo, resp. farma je skôr len úctou k tradíciám. Dnes je oblasť skôr mladým moderným mestom, ktoré má strategickú polohu neďaleko Pekingu a Tianjinu, a tak sa úspešné rozvíja. Žije v ňom už 80-tisíc obyvateľov.

Na Slovensku podľa vicepremiéra Richarda Rašiho neustále rastie záujem mladých ľudí o štúdium čínskeho jazyka a reálií. Dôkazom je nedávne otvorenie tretieho Konfuciovho inštitútu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na druhej strane, vicepremiér oceňuje rastúci záujem mladých Číňanov o štúdium slovenčiny.

Priestor na spoluprácu medzi našimi krajinami však stále existuje. Ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Čínou podľa vicepremiéra ešte stále nenaplnili celý svoj potenciál. „Som presvedčený, že na oboch stranách existuje priestor, ako aj kapacity na ďalšiu spoluprácu. S objemom bilaterálneho obchodu v roku 2018 na úrovni 5,87 miliardy eur predstavuje Čína nášho najväčšieho obchodného partnera v Ázii,“ priblížil Richard Raši, ktorý zároveň dúfa, že čínski investori objavia potenciál prosperujúcej ekonomiky Slovenska, ktorá je súčasťou eurozóny a ktorá už v súčasnosti predstavuje významného hráča v európskom automobilovom priemysle. „Slovensko je už niekoľko rokov na vrchole svetového rebríčka v počte vyrobených áut na tisíc obyvateľov, vlani sme si prvenstvo udržali s počtom 198 vozidiel,“ dodal na záver.

Značky: