Slovenský startup Domotron, ktorý sa zaoberá vývojom vlastného riešenia komplexného riadenia inteligentných domácností, bol zaradený americkou spoločnosťou PitchBook Data medzi najhodnotnejšie európske startupy. Slovenský Domotron sa tak ocitol medzi elitou európskych startupov, medzi ktoré patrí napríklad švédsky Spotify, anglický Deliveroo alebo francúzsky BlaBlaCar.

“Sme nesmierne radi, že si náš produkt všimli aj v USA. Po získaní investície sa Domotronu otvorilo množstvo príležitostí rastu, ako je plánovaná expanzia na zahraničné trhy v Európe a Blízkom Východe,” povedal CEO Domotronu Martin Budaj. Hodnotu a príťažlivosť Domotronu vysvetľuje tým, že ponúka komplexný systém domácej automatizácie, v ktorom sa pri integrácii nemusí napísať jediný riadok kódu.

Tým búra všetky zavedené princípy fungovania odvetvia domácej automatizácie a je cenovo významne atraktívnejší ako existujúce riešenia. “Naše riešenie je dostupné širokej verejnosti vďaka jednoduchosti ovládania celého systému. Doteraz boli systémy domácej automatizácie určené len pre horné 1% ľudí s luxusnými nehnuteľnosťami. Podľa nás je domáca automatizácia budúcnosťou a musí byť preto cenovo dostupná pre širokú verejnosť,” uzavrel Budaj.

PitchBook odhaduje hodnotu Domotronu na viac ako 29 miliónov dolárov. Najhodnotnejším európskym startupom je švédsky Spotify, ktorého hodnota prevyšuje 7,6 miliardy dolárov. Na druhé miesto zaradila prestížna americká agentúra nemecký startup Auto1 Group s hodnotou viac ako 2,8 miliardy dolárov. Tretiu priečku obsadil holandský startup Adyen. Jeho hodnota činí 2,1 miliardy dolárov. V rebríčku nechýba ani známy francúzsky BlaBlaCar (1,4 miliardy dolárov). V Česku sa darí startupu Apify, ktorého hodnota presahuje 5 miliónov dolárov.

Domotron hľadá ďalšieho investora

Domotron bude reprezentovať Slovensko na najväčšej technologickej konferencii Web Summit. Na tejto konferencii využije aj prítomnosť svetových investorov. “Plníme všetky nastavené ciele, ktoré sme si stanovili pri vstupe prvého investora do Domotronu. Preto nastal čas, aby sme sa posunuli o ďalší krok dopredu,” priblížil Budaj.

Slovenský startup začne hľadať v portugalskej metropole A-roundového investora, ktorý poskytne spoločnosti v druhej polovici roka 2018 sumu na úrovni 3-5 miliónov eur. “V Lisabone máme už teraz dohodnutých niekoľko stretnutí s potenciálnymi investormi z Veľkej Británie aj strednej Európy,” ozrejmil obchodný riaditeľ Domotronu Alexander Janušek. Na rokovaniach sa zúčastní aj partner fondu Bohemia Venture Capital Přemysl Rubeš. “Veľký technologický náskok, rýchly rast vďaka skvelému produktu, mimoriadne technicky aj obchodne schopný tím, to všetko robí z Domotronu na horúcom trhu smart homes príťažlivý investičný ciel. Určite sa budeme chcieť ďalšieho investičného kola s novým investorom zúčastniť,” uzavreli Rubeš.

O Domotrone

Domotron ponúka zákazníkom komplexný systém domácej automatizácie, pozostávajúci z hardvéru, softvéru a celého balíka ďalších služieb. Domotron zvládne inteligentne riadiť všetky technológie v domácnosti od osvetlenia a tienenia, cez kúrenie, chladenie a rekuperáciu, až po domáce audio, zabezpečovací a kamerový systém, filtráciu bazéna alebo zavlažovanie záhrady. Domotron užívateľom ponúka možnosť konfigurácie a ovládania celej domácnosti bez akejkoľvek znalosti programovania.

Značky: