Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rakúsky startup SpeedPox zvíťazil v treťom ročníku medzinárodnej súťaže BASF Innovation Hub, ktorá sa koná v 11 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy a zameriava sa na riešenia pre udržateľnú budúcnosť.

Tento startup, ktorý predstavil Daniel Grunenberg, vyvinul riešenie, ktoré znovu objavuje epoxidové živice, dôležitú triedu plastov široko používaných v automobilovom priemysle, veternej energii, športe, voľnom čase a mnohých ďalších priemyselných odvetviach.

„Ako chemik skutočne verím v silu nových technológií a najmä deep tech startupov, ktoré poskytujú inovatívne riešenia nadchádzajúcich výziev našej spoločnosti a planéty. BASF Innovation Hub ponúka skvelú príležitosť na prezentáciu takýchto priekopníckych myšlienok a šírenie povedomia medzi vysoko postavenými ľuďmi s rozhodovacími právomocami. Veľká poklona za hladkú a profesionálnu organizáciu podujatia, ako aj veľmi cennú spätnú väzbu od všetkých členov poroty,“ uviedol Grunenberg.

Súťaž BASF Innovation Hub je určená pre startupy venujúce sa čistým technológiám, cirkulárnej ekonomike a riešeniam udržateľného poľnohospodárstva, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Európskej zelenej dohody. Tohtoročné podujatie prinieslo viac ako 120 návrhov z 11 európskych krajín, vrátane 9 zo Slovenska.

Do lokálneho kola pre Českú republiku, Rakúsko a Slovensko odborná porota posunula jeden slovenský tím, ClimeFarm, ktorý sa v silnej konkurencii spolu s ďalšími dvoma rakúskymi tímami prebojoval do veľkého finále, kde už však neuspel. Cieľom ClimeFarm je digitalizovať farmy na celom svete pomocou ľahko škálovateľných zariadení IoT a umožniť farmárom využívať umelú inteligenciu na znižovanie enterickej fermentácie (črevného kvasenia). Vďaka tomu vedia sektoru mliečnych výrobkov poskytnúť presné údaje o Scope 3 emisiách a farmárom pomôcť produkovať mlieko s nižšou stopou skleníkových plynov.

„Účasť v súťaži BASF Innovation Hub nám poskytla veľmi dobré pohľady od lídrov priemyslu. Pre nás, startup v rannom štádiu, je kľúčové získať takúto spätnú väzbu a zároveň upriamiť pozornosť na naliehavý problém produkcie skleníkových plynov v mliekarenskom priemysle,“ povedal Simeon Kredatus, spoluzakladateľ ClimeFarm.

V súťaži boli prezentované rôznorodé riešenia, či už na 3D tlač potravín, výstavbu obytných objektov z materiálov vesmírnych lodí a viaceré návrhy pre udržateľné poľnohospodárstvo.  

„Európa má víziu stať sa do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent. Ambiciózny cieľ, ktorý si vyžaduje zapojenie každého jednotlivca. Niekto bude mať nápad ako likvidovať potravinový odpad, iní nám pomôžu vyriešiť problém výfukových plynov, ale len spoluprácou môžeme dosiahnuť tento spoločný cieľ, ktorým je udržateľná budúcnosť pre nás a naše deti,“ zdôraznil Harald Pflanzl, Senior Vice President spoločnosti BASF pre rozvíjajúci sa región EMEA, a dodal: „Som veľmi rád, že ako člen poroty BASF Innovation Hub mám možnosť vidieť spôsob myslenia našich domácich startupov a podporiť ich nápady.“

Značky: