Smartfón Google Pixel sa u používateľov osvedčil. Viacerí ho po mesiaci používania označujú za najlepší Android telefón, aký kedy mali. Čo bude ale nasledovať?
Google podľa nás nasleduje príklad Apple – vyrábať ucelené zariadenie, pri ktorom má kontrolu nad softvérom ale aj nad hardvérom. Teda nie hardvérový partner, ale skutočný produkt od Google s vlastnou podporou. Aplikácií pre Android existuje nepreberné množstvo, tento operačný systém sa už usadil na mobilných zariadeniach a Google naozaj môže vyvinúť verziu tohto operačného systému, ktorú akosi neposkytne nikomu inému. Vyrábať hardvér nie je pre Google problém, objednávka v mamutích závodoch Foxconnu tak, ako to robí aj Apple je už vychodenou cestičkou. Aj keď má svoje úskalia.
Do konca roka 2016 pritom Google plánuje predať 3 až 4 milióny kusov telefónu Pixel. Vyzerá to tak, že sa mu to podarí, predsa je len vianočné obdobie.
Ako na to zareaguje konkurencia? Pravdepodobne najbližšie k podobnému kroku má Samsung, ktorý má s výrobou nielen najdrahších telefónov bohaté skúsenosti. Len celkom tak nemôže spoliehať na Android. Samsung má vlastný operačný systém Tizen, ktorý sa osvedčil pri nositeľných zariadeniach ako sú inteligentné hodinky a tiež v televízoroch. Na to, aby sa stal Tizen naozaj potenciálnym hráčom na poli operačných systémov pre smartfóny, nevyhnutne musia existovať aplikácie a to v masovom meradle. A to zatiaľ nie sú. Samsung na takúto podporu má, ale zatiaľ do toho masívne neinvestoval. Na druhej strane je Samsung v úplne inej polohe ako je Google alebo Apple – má totiž vlastné výrobné závody, jeho divízia Samsung Display je úplne najdôležitejším hráčom v displejoch a tak zaostávanie softvéru by naozaj mohol prekonať. Uvidíme, ako sa rozhodne.
Od Google sa dá teraz čakať logický krok a to je posun v smere k tabletom. Niečo ako povedzme Pixel Pro s 10-palcovým OLED displejom a reálne použiteľným perom s vlastným odkladacím priestorom priamo v tele tabletu, USB-C portom a 128 GB pamäťou by celkom mohlo zobudiť túto kategóriu prístrojov. Uvidíme.
Google má v zálohe ešte útok v podaní Chromebookov. Táto kategória notebookov s operačným systémom Android si zatiaľ u nás nenašla masové uplatnenie hlavne kvôli (ne)podpore aplikácií určených na prácu s notebookom ako nástrojom na tvorbu dokumentov. Ale to sa dá zmeniť.
No a ostáva nám Microsoft. Ten pravdepodobne kvôli obrovským chybám predchádzajúceho šéfa Steva Ballmera zaspal lukratívny smartfónový biznis a operačný Windows mobile už má cestu jasnú. Stále je to však najdôležitejší hráč v oblasti kancelárskych počítačov a tiež sa uchytila jeho herná divízia. Microsoft má výhodu v tom, že Windows 10 bol od začiatku navrhnutý na ovládanie dotykom prsta, čo zase evidentne chýba operačnému systému macOS od Apple.
Lenže Microsoft musí prísť s niečím, čo prinúti používateľov kúpiť si TO, lebo zistia, že bez toho ďalej nemôžu žiť. Budúci notebook/tablet Surface by to celkom mohol byť, ale dostupnosť tohto produktu nemôže byť len na niektorých lukratívnych trhoch, ale naozaj na celom svete.