Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Solitea sa dohodla na akvizícii 100 % podielu slovinskej spoločnosti Vasco, ktorá vyvíja a predáva podnikové IT systémy. Vasco bude spadať pod slovinskú spoločnosť SAOP, ktorú Solitea vlastní a v ktorej združuje firmy pôsobiace na chorvátskom, slovinskom a tiež srbskom trhu. Akvizícia Vasco predstavuje ďalšiu významnú expanziu československého kapitálu na Balkán.   

Spoločnosť Vasco, računalniški inženiring, d.o.o. sa zaoberá programovaním a predajom systémov a aplikácií na správu ľudských zdrojov, účtovníctva, maloobchod, veľkoobchod či archiváciu dokumentov. Spoločnosť založil v roku 1991 Tomaž Čebašek, ktorý chcel v tom čase ponúknuť slovinským podnikateľom kvalitný softvér pre obchod a účtovníctvo. Vasco v súčasnosti patrí k významným hráčom na tamojšom trhu vo svojej oblasti a jeho IT riešenia využíva viac ako 4 200 klientov, najmä stredných a malých podnikov.   

Prvým spoločným projektom pre Saop a Vasco bude vývoj nového POS (Point of Sales) riešenia pre jednoduchú správu registračných pokladníc. „Spojením síl s Vascom získavame rozsiahle znalosti a vývojové kapacity. Spoločne chceme vybudovať najlepšie POS riešenie v regióne,“ hovorí generálna riaditeľka Petra Šinigoj. „V strednodobom horizonte chceme tiež naše spoločné skúsenosti a kapacity využiť na to, aby sme sa stali najlepšími vývojármi a poskytovateľmi inteligentných cloudových riešení,“ dodáva Šinigoj.   

Mimochodom, len na jar tohto roka začlenila Solitea do svojho portfólia aj dve slovenské spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vývojom online platobných riešení – Pay Solutions a Tapeon operujúce na slovenskom, českom a slovinskom trhu. Víziou firmy je vývoj a následná expanzia slovenskej technológie do regiónu CEE.   

Solitea patrí v oblasti strednej a východnej Európy k najväčším dodávateľom účtovných a podnikových informačných systémov (ERP) určených pre komerčný segment aj pre štátne a neziskové organizácie. „Našou víziou je vytvoriť silného európskeho poskytovateľa IT riešení. Sme si vedomí toho, že len vďaka spájaniu silných tímov budeme môcť pokračovať v poskytovaní prvotriednych riešení a vynikajúcej používateľskej podpory,” hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Solitea Martin Cígler.   

Solitea vstúpila na Balkán v roku 2016 práve prostredníctvom kúpy spoločnosti Saop, pod ktorú dodnes začlenila 5 akvirovaných firiem na tamojšom trhu. Kúpou Vasca sa pozícia Solitea a jej majoritného vlastníka, slovenskej private equity spoločnosti Sandberg Capital, vo východnej Európe ešte viac posilní. „Balkán dlhodobo považujeme za veľmi potenciálny trh, ktorý bude v najbližších rokoch dynamicky rásť. Aj z toho dôvodu na tieto trhy sústredíme kroky viacerých našich portfóliových firiem, ako je Daktela či Webglobe,“ uviedol partner Sandberg Capital Michal Rybovič. Dodáva, že dopyt po kvalitných službách tu medziročne rastie v desiatkach percent.   

Podľa spoločnosti Saop sa akvizícia nijako nedotkne klientov či zamestnancov spoločnosti Vasco, ktorá bude aj naďalej riadená súčasným výkonným vedením. Transakcia podlieha schváleniu českého Úradu na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) a jeho slovinského náprotivku. 

Značky: