Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Medzinárodná IT spoločnosť Solitea posilňuje svoje postavenie v oblasti platobných riešení
  • Solitea kúpila podiel v slovenskej firme Pay Solutions, ktorá vyvinula online platobnú službu Besteron
  • Súčasťou transakcie je zároveň presun aktivít slovenského hráča Tapeon, pôsobiaceho na poli sprostredkovania platieb cez platobné terminály, pod Pay Solutions
  • Slovenskou technológiou chcú spoločne dobyť región CEE

Česko-slovenská spoločnosť Solitea získala majoritný podiel v spoločnosti Pay Solutions, ktorá vyvinula on-line platobnú bránu Besteron. Jej zakladatelia – Róbert Kabina a Miroslav Kráľ – budú riadiť spoločnosť aj naďalej. Platobná brána, ktorú využíva viac ako 1500 internetových obchodov, sa navyše dopĺňa o platobné služby a obchodný tím spoločnosti Tapeon. Tá sprostredkováva kontaktné a bezkontaktné platby cez platobné terminály na Slovensku, v Českej republike a v Slovinsku. Zakladateľom je Ivan Duliak, ktorý sa týmto stáva aj súčasťou manažmentu spoločnosti Pay Solutions. Ich spoločnou víziou je expanzia technológie a produktov do regiónu CEE.

Veríme, že náš vstup do Pay Solutions v kombinácii s aktivitami Tapeonu, pomôže spoločnosti napredovať ešte rýchlejšie. Kvalitné platobné riešenia majú obrovský potenciál byť úspešné nielen na lokálnom trhu. Ich vývoj je však finančne náročný, a preto verím, že spoločne dokážeme využiť vzájomné synergie a vybudovať konkurencieschopný produkt, ktorý bude atraktívny pre zákazníkov v celom regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí CEO Solitea Martin Cígler.

Systém na urýchlenie platobných transakcií Besteron vznikol v roku 2014. Jeho hlavným poslaním je zvýšiť komfort on-line platieb pre zákazníkov. Vyvinuli ho Slováci, Róbert Kabina a Miroslav Kráľ, pričom na jeho vývoji pracovali s bezpečnostnými analytikmi z Nemecka. Rok po jeho vzniku sa zakladatelia dostali so svojou službou dokonca medzi finalistov súťaže Mladý inovatívny podnikateľ. Pay Solutions je zároveň licencovaným subjektom Národnej banky Slovenska.

„Platobnú bránu sme založili ešte ako majitelia internetových obchodov, ktoré sme v minulosti prevádzkovali. Systémy, ktoré boli vtedy dostupné, nespĺňali potreby trhu, a tak sme veľmi rýchlo po spustení získali stovky e-shopov. Rovnakú príležitosť identifikujeme aj teraz po 8 rokoch. Vďaka investičnému kapitálu Sandberg Capital plánujeme uviesť na trh množstvo inovácií, ktoré budú spĺňať kritéria modernej platobnej brány 21. storočia. Budú to, napríklad odložené platby, schválenie obchodníka do 1 hodiny, vyplácanie v 32 krajinách EÚ v 12 menách alebo pokročilé napojenia na ERP systémy, čím firmám umožníme jednoduchšie účtovanie,“ hovorí CEO Pay Solutions Miroslav Kráľ. Akvizíciou spoločnosti Tapeon sa Besteron stáva výrazným platobným systémom na Slovensku. Viac ako 1500 on-line obchodníkov, 3000 POS terminálov, pričom v roku 2022 sprocesuje platby za viac ako 400 miliónov eur. V priebehu roka chystá taktiež expanziu v rámci CEE regiónu, ktorá prinesie inovatívne služby, bezpečnosť a kvalitnú podporu pre e-shopy a obchodné prevádzky v celom stredoeurópskom regióne.

Dnes vieme, že viac ako polovica on-line transakcií skončí najmä kvôli tomu, že zákazník medzi platobnými možnosťami nenájde tú, ktorú preferuje. Investícia Solitey do firmy Pay Solutions a platobnej brány Besteron pomôže výrazne naštartovať jej inovácie a rast a zároveň urýchliť cestu k získaniu certifikácie Payment Facilitatora. Vďaka tomu bude schopná exportovať slovenské know-how v oblasti vývoja platobných on-line riešení na európske trhy,“ hodnotí Michal Rybovič, partner slovenskej private equity firmy Sandberg Capital, ktorá je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Solitea. Rybovič zároveň dopĺňa, že dlhodobou investičnou stratégiou Sandbergu je podpora moderných IT riešení, za ktorými stoja slovenskí a českí podnikatelia.

Značky: